SporHaberler

2022 Dünya Kupası Kazancını Bağış Yapan Hakim Ziyech

Günümüzde milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen ve dünyada en fazla sporcusu, seyircisi bulunan spor dalı futboldur. Futbol, tüm dünyayı kuşatan ortak bir heyecan ve rekabet haline gelmiştir. Her futbolcunun bir hedefi vardır kiminin hedefi gol kralı olmak, kimininki çok zengin olmak, kimininki ise dünyaca ünlü olmak gibi. Bu haberimizde sizlere belki de çoğu futbolcunun sahip olduğu dünyevi hedeflerden daha farklı olarak kendisine yardıma muhtaç olanlara yardım etmeyi hedef belirleyen, karşılaştığı zorluklara rağmen pes etmeyip başarılı olan Müslüman futbolcu Hakim Ziyech ve örnek hayatını anlatacağız.  

Hakim Ziyech’in Hayatı

Hakim Ziyech 19 Mart 1993’te Hollanda’da Dronten’de Faslı bir anne ve Hollandalı bir babanın evladı olarak dünyaya geldi. Dronten’de büyüyen Hakim Ziyech’in futbol kariyeri henüz 5 yaşındayken mahallesindeki ağabeyleriyle oynadığı sokak futboluyla başladı.  Ziyech’in ailesi onun futbol kariyerine her zaman çok destek oldu. Ziyech on yaşına geldiğinde, babasını kaybetti. Babasının ölümü, başarılı futbolcu Ziyech ve ailesi için hayatı zorlaştıran çok şok edici bir olaydı. Hakim Ziyech sonunda şokun üstesinden geldiğinde, SC Heerenveen ile antrenman yaparak futbolda kariyer geliştirmeye başladı. 2020 yılında Chelsea’ye katıldı. Hakim Ziyech, 2015 yılında milli takıma katılan başarılı futbolcu Fas’ı uluslararası düzeyde de temsil ediyor. Müslüman futbolcu küçük yaşta babasını kaybetmesine, yaşadığı türlü zorluklara rağmen kariyerinde çok iyi bir noktaya geldi ve şu anda kendisi yetimlere, yardıma muhtaç olan insanlara destek oluyor. Müslüman futbolcu Hakim Ziyech’in bu davranışı gerçekten çok duygulandırıcı ve örnek alınası. Gelin haberimizin devamına beraber göz atalım:

Hakim Ziyech Önce Dünya Maçını Sonra Gönülleri Kazandı

Hakim
Hakim Ziyech

Bildiğiniz gibi 2022 Dünya Kupasında Atlas Aslanları lakabıyla bilinen Fas büyük bir başarıya imza attı. Fas milli takımı Yarı finale kadar yükselen ilk Arap/Afrika takımı olarak tüm dünyada ses getirdi. Bu galibiyetin sonucunda Fas Milli Takımı’nın kanat oyuncusu Hakim Ziyech örnek bir tavır sergiledi ve futbola karşı diğer futbolculardan daha farklı bir bakış açısına sahip olduğunu gösterdi. Müslüman futbolcu, 2022 Dünya Kupası’ndan kazandığı paranın tamamını ülkesindeki yoksul ve muhtaç insanlara bağışladı.

Chelsea orta saha oyuncusunun kazandığı tüm parayı -yaklaşık 277.575.90 dolar- hayır kurumlarına ve takımın personelinin üyelerine bağışladı. Ziyech’in kazandığı paradan tek bir kuruş bile almadığı gazeteci Halid Beydoun tarafından ortaya çıkarıldı. Ziyech, 2022 Dünya Kupası’ndaki kazancını yardıma muhtaç olanlara bağışlamasını kendi dini için yaptığını söyledi. Fas için oynamayı para için değil gerçekten içinden geldiği için yaptığını ifade etti.

Katar'da Kazandığını Bağışlayan Futbolcu
Hakim Ziyech

Örnek Müslüman Futbolcu

Fas Milli Takımı, 2022 Dünya Kupası’nda gerek oyuncularının maçta sergilediği tavırlarla gerekse haberde bahsettiğimiz futbolcularından biri olan Hakim Ziyech’in maç sonrasındaki davranışıyla gerçekten çok örnek alınası. Büyük taraftar kitlelerini statlara toplayan Fas Milli Takımının yaptıkları maçlar esnasında İslami değerlerimizi yansıtmaları, ulusal kimliklerini vurgulamaları, attıkları gollerle dünyada büyük bir sorun olan sömürgeciliğe karşı tepki vermeleri çok önemliydi. Fas Milli Takımı örnek davranışlarından dolayı benim için futbola karşı büyük bir umut ışığı oldu. Son olarak, Umarım bizler de Hakim Ziyech gibi yaşadığımız tüm zor hayat koşullarına rağmen mücadele etmeye devam ederiz ve aslolan değerlerimizi unutmayan Müslümanlardan oluruz.

Kaynak
AboutIslam

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu