Dünyada İslamFilipinler

5 Soruda Filipinler’de İslam

Dünyada İslam serimizin bu yazısında 7100 adadan oluşan ve yaklaşık 100 farklı etnik grubu bünyesinde barındıran Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’i ele alıyoruz. Şimdi bakışlarımızı bu renkli kültürler içerisinde yer alan Müslüman kesime çevirelim ve oradaki nüfus oranları, İslamlaşma süreci, meşhur camiler, önemli şahsiyetler, yaşadıkları sıkıntılar hakkında merak ettiğimiz sorulara cevap arayalım.

Filipinler’de ne kadar Müslüman yaşıyor?

Filipinlerde ne kadar Musluman yasiyor
Manila Körfezi, Filipinler

2018’de yapılan sayımlara göre Filipinler 105.466.000 nüfusuyla dünya nüfusunun %1.39’unu oluşturmaktadır. Asya’da en kalabalık Hristiyan nüfusa sahip olan bu ülkede halkın yaklaşık %80’i Katolik, %15’i Müslümandır. Diğer %5’lik kesimde ise Protestanlar, Budistler, bazı yerli mezhep üyeleri ve putperestler yer almaktadır.

Filipinler’e İslam ne zaman ve nasıl ulaştı?

Filipinlere Islam ne zaman ve nasil ulasti

Filipinler’in İslamiyet’le ilk teması 9 ve 10.yy da Kızıldeniz’den Çin denizine kadar uzanan ve esas itibariyle Müslümanların denetiminde olan deniz ticaretine katılmalarıyla gerçekleşmiştir. Arap asıllı Müslüman bir tüccar Jolo adasına gelmiş. Burada idareci sınıfa mensup bir ailenin kızıyla evlenerek yerel halkın Müslüman olmasını sağlamıştır. İlk Sulu sultanı Şerif Ebu Bekir el–Haşim’in, Jolo ve çevresindeki adaları İslami prensiplere göre şekillendirmesiyle de İslamiyet hızla yayılmaya başlamıştır.

Filipinler’in en meşhur camileri hangileridir?

Filipinler’in en büyük camisi olan Sultan Haji Hassanal Bolkiah Camii, Cotabato şehrinde 2011 yılında inşa edilmiştir. Kubbe ve minareleri altın kaplama olan bu camide aynı anda 15.000 kişi ibadet edebilmektedir. Maguindanao şehrinde yer alan Dimaukom Camii ise pembe rengiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Cami barış ve sevgiyi temsil etmesi için bu renge boyanmış. Birlik ve beraberliği vurgulamak adına Hristiyan işçiler tarafından inşa edilmiştir.

Filipinler’de İslam adına çalışmalar yapan en önemli şahsiyetler kimlerdir?

Filipinlerde Islam adina calismalar yapan en onemli sahsiyetler kimlerdir 1

Filipinler’de İslami çalışmalar yapan önemli isimlerden biri Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF)’nin lideri olan Selamet Haşim’dir. 7 Temmuz 1942’de Pikit şehrinde doğan Haşim lise eğitimini yarıda bırakarak hacca gitmiş. Ailesi ancak bir yıl sonra ondan haber alabilmiştir.  Kendisine ulaşıldığında hac vazifesinin ardından Şeyh Zevavi’den İslami ilimler tahsil ettiği ortaya çıkmıştır. Buradaki eğitimi sırasında sadece okumaya odaklanmış. Öyle ki fazla ders çalışmasından dolayı zayıf düşerek bayıldığı dönemler olmuştur. Bangsamoro’ya döndüğünde ise Moro toplumunun eğitim konusundaki eksikliklerini gidermek adına çalışmalar yapmıştır. Kendisi Jabidah katliamının ardından özgürlük mücadelesi veren Müslümanların en önemli liderleri arasında yer almıştır. Haşim’in 2003 yılında vefat etmesiyle Murad Ebrahim, MILF’nin yeni lideri olmuştur. Ve günümüzde Müslümanların özgürlük mücadelelerini Murad Ebrahim devam ettirmektedir.

Filipinler’deki Müslümanların sıkıntıları nelerdir?

Filipinlerdeki Muslumanlarin sikintilari nelerdir 2

Filipinler’deki Müslümanların en büyük sıkıntısı yaşadıkları bölgelerin kendi hükümetleri tarafından işgal edilmesidir. Doğal zenginliklerine el konulmasıyla, bölge ekonomik anlamda sancılı süreçler yaşamış, bu durum nüfus artış hızının azalmasına neden olmuştur. Müslüman halk üzerinde halihazırda devam eden baskılar da, insanların inandıkları dini yaşamaları noktasında büyük bir engel teşkil etmektedir.

Diğer Ülkeler İçin Tıklayınız!

Avusturya / Azerbaycan / İtalya / Belçika / İsveç / Finlandiya / Rusya / Japonya / Brezilya / Güney Kore
Kaynak
FilipinlerFilipinlerde İslamiyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu