Kuzey Avrupaİslamofobi

Birleşik Krallık’ta 10. İslamofobi Farkındalık Ayı

Onlar, Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Fakat Allah nurunu mutlaka tamamlayacaktır; kafirler hoşlanmasa da.

Saf, 8.

Her birimiz haberlerde, sosyal medyada, toplum içindeki konuşmalarda dünyada yayılmakta hız kazanan islamofobi konuşmalarına, yazılarına maruz kalmışızdır. İslamofobi kelime anlamı olarak “İslam Korkusu” demektir. Müslümanlara ve İslam dinine karşı sürdürülen ayrımcılık ve önyargılar islamofobinin mihenk taşlarıdır.

Aslında içine sığdırılabilecek o kadar kelime var ki; Müslümanlara karşı nefret, kin besleme, saygısızlık, irrasyonellik… Yakın geçmişimize baktığımızda özellikle 1990’lı yıllardan sonra dünyada islamofobi artmaya başlamış, başta medya olmak üzere çeşitli iletişim güruhu ciddi çabalar harcamıştır.

Islamophobiaam
İslamofobi Farkındalık Ayı

Yüzeysel bakacak olursak Efendimiz(s.a.v)’i kötüleyen karikatürler (Kurt Westergaard), İslam’a karşı hakaret içerek kısa film (Geert Wilders), Fransa’da ki Charlie Hebdo olayı bunların sadece birkaçıdır. Bu ve benzeri içerikler İslam’ı hoşgörü barındırmayan, fitneci, terörist, bir savaş dini olarak algılanmasına sebebiyet vermiştir. Ama biz Rabbimizin ‘ Hiç şüphesiz din, Allah katında İslam’dır. Kim Allah’ın ayetlerini inkar edecek olursa bilsin ki gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir. (Al-i İmran, 19) ayetine sığınıyor ve dünyanın neresinde olursak olalım Müslümanlar olarak hep mücadele içinde olmaya çalışıyoruz. İşte şimdi vereceğim haber tam olarak bu mücadele ile ilgili.

Birleşik Krallık’ta İslamofobi Farkındalık Ayı’nın bu yıl onuncusu kutlandı. Etkinlik Müslümanların olumlu katkılarını sergilemenin yanısıra islamofobiye karşıt bilinci de arttırıyor. Bu yıl ki etkinliğin teması ‘İnkarla Mücadele’. Bu etkinliğe birçok kurum ve kuruluşta destek verdi ve etkinliğin olumlu dönütleri bu farkındalığın ne kadar da güzel ilerlediğini göstermekte. Bu dönütlerden biri Sir Steven Tims.

İslamofobi Farkındalık Ayı Farklı Kesimlerden Desteklendi

Islamofobi Farkindalik Ayi
İslamofobi Farkındalık Ayı

İngiltere’de bir milletvekili. Kendisi İslamofobi Farkındalık Ayı’nı desteklemekten ve büyük bir Müslüman nüfusa sahip bir topluluğu temsil etmekten bir Hristiyan olarak gurur duyduğunu dile getirdi. Bir başka isim İskoç Parlementosu’nda Bakan Foysol Chouldhury.

Foysol pek çok insanın islamofobiyi inkar ettiğini ancak topluluk içinde, sokakta, okullarda bunlar ile ilgili sorunlar yaşandığını söyledi. Müslümanların herhangi bir ayrımcılıkla karşılaştıklarında bunu dile getirmelerini ve islamofobinin paylaşılmadan bilinemeyeceğini ve bu anlamda müdahale etmenin zor olabileceğini söyledi. Bir başka örnek Coroline Nokos. Kendisi parlementoda kadın eşitsizlikleri komite başkanı olarak görev yapmakta. Coroline ‘ da İslamofobi Farkındalık Ayı’nı desteklediğini ve dinler arasında saygının temel ölçüt olduğunu söyledi. Daha birçok örnek verilebilir bu konuda. Etkinliğin tüm dünya da ses getirmesi ümitvarlığımızı arttırmakta. İslam adına nice güzel hadiselere tanıklık etmememiz duasıyla…

Kaynak
IslamophobiaAboutIslam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu