Endülüs Köşesi

Endülüs Meraklıları İçin 5 Video

İspanya’daki Endülüs bölgesinde günümüzde hala pek çok Müslüman yaşamaktadır. Burada yaşayan Müslümanlardan biri olan Paloma ise Endülüs’teki hayata ilişkin gözlemlerini, yaşadıklarını ve insanların tecrübelerini sosyal medyadan bizlerle paylaşmaktadır. Kanalında, bölgede meşhur olan geleneksel yemek tariflerinden gezi notlarına kadar günümüz Endülüs’ünü merak edenler için pek çok içerik bulunuyor. Biz de Endülüs meraklıları için bu kanaldan günümüz Endülüs’üne dair beş video derledik.

1.Granada Ulu Camii, İspanya | Ramazan Bayramı, Ramazan’ın sonu

granada

Bu videoda bizlere Granada’nın en önemli camisi olan Granada Ulu Cami’nin kapıları aralanıyor. Caminin yapılışından ve mimarisinden bahsedilen videoda bizlere ayrıca caminin avlusundan görüntüler sunuluyor. Bu görüntüler bizlerin adeta Granada Ulu Cami’nin avlusunda yürümemize ve bahçesindeki çiçeklerin arasında gezinmesine imkân sağlıyor. Caminin minaresinden ezanın okunuşunu ve etrafındaki El-Hamra manzarasını faklı açılardan izleyebiliyoruz. Namaza dair bilgilerin paylaşıldığı videonun devamında ise bir kişinin İslam’ı kabul ettiği ana tanıklık ediyoruz. Bir bayram gününün camide nasıl geçtiğini de izliyoruz. Bayram namazında adeta cemaatten biri gibi hissediyor ve camiye gelen Müslümanlardan birkaçının hikayesini de dinliyoruz. Granada Ulu Cami’nin yapısını ve yaşantısını merak edenler için enfes bir video olduğunu söyleyebiliriz.

2.Alpujarra’da Taşra Hayatı

Alpujarrada Tasra Hayati

Granada’nın bir köyü olan Alpujarra, Endülüs’ün işgaline karşı başlatılan isyanın başlangıç noktası olması bakımından oldukça önemlidir. Bu videoda ise Endülüs’ün bu köyündeki yaşamdan bir kesit sunuluyor. Köyün havasını, meyve ağaçlarını ve geleneksel lezzetlerinden olan bazı yemeklerini tanıyoruz. Sakin bir anlatımla insana huzur veren ve olumlu duygular uyandıran bir video.

3.Çingen ve Müslüman – Violeta’nın Aşk Hikayesi

Cingen ve Musluman – Violetanin Ask Hikayesi

Bu videoda Çingen asıllı bir İspanyol olan Violeta’nın hayat hikayesini kendi ağzından dinliyoruz. İslam’a giriş serüvenini ve ailesinin bu süreçteki tepkilerini anlatan Violeta eşiyle tanıştığı etkileyici hikayesini de bizlerle paylaşıyor. Çingen ailelerin Müslüman ailelerle benzerliklerini ve bu benzerliklerin İslam’ı tercih etmesinde kendisine kolaylık sağladığını ifade ediyor. Endülüs’e duyduğu ilginin küçük yaşlarından itibaren geldiğini ifade ederek bu konuda yaptığı akademik çalışmalardan bahsediyor. Violeta’nın İslam ile ilgili görüşlerini, edindiği tecrübeleri El Hamra manzaralı terasta dinlediğimiz bu video İspanya’da Çingen ve Müslüman olmanın nasıl bir duygu olduğunu kendi bakış açısından anlamamızı sağlıyor. 

4.Granada’da Gezilecek 7 Müslüman Yeri

Granadada Gezilecek 7 Arap Yeri

Bu videoda ise Endülüs meraklılarının Granada’da mutlaka görmesi gereken 7 önemli yerden bahsediliyor. Listenin başında Granada’nın olmazsa olmazı ve orayla adeta bütünleşen El Hamra sarayı var. Oldukça büyük ve pek çok kompleksten oluşan bu sarayın yalnızca bir kısmı ile yetiniyor ve listenin devamına geçiyoruz. İkinci sırada ise Kömür Ağılı (Corral del Carbon) geliyor. Nasri hükümdarlığından günümüze ulaşan bu yapı bir han, depo ve toptancı pazarı olarak kullanılmıştır. Bu hanın kapısında ise Endülüs mimarisinin izlerini açıkça görebiliyoruz. Müslümanların temizliğe verdiği önemin göstergelerinden bir olan hamamları da Granada’da görüyoruz. Listenin üçüncü sırasındaki Hamam (El Bañuelo) Endülüs’ten günümüze kalan ve en iyi korunan hamamlardan biri. Granada Kapalı Çarşısı (La Alcaiceria) ise listenin dördüncü sırasında Granada’nın oldukça hareketli bir çarşısı. Müslüman kültürünün açıkça görüldüğü bu çarşının sokaklarında geleneksel kıyafetten baharatlara birçok ürünün satıldığı görülüyor. Listenin beşinci sırasında bulunan Granada Ulu Cami ise El Hamra manzarasıyla Granada’nın en güzel tepesinde bulunan en önemli camisi. Caminin avlusunun ise en az mimarisi kadar güzel olduğu görülüyor. Listenin altıncı sırasında ise Los Martires Parkı (Carmen de los Martires) yer alıyor. Granada’nın en büyük bahçelerinden olan bu park Endülüs mimarisi ile inşa edilmiş bir bina ve etrafında çeşitli ağaçların, bitkilerin bulunduğu bahçeden oluşuyor. İnsana huzur veren bu parkta çeşitli hayvanların da olduğu görülüyor. Listenin sonunda ise Dârul-Hurra Sarayı yer alıyor. Son Gırnata emiri Ebû Abdullah’ın annesi Âişe Sultan’ın ikametgâhı olarak kullanılan bu sarayın mimarisi ve manzarası da oldukça etkileyici.

5.İslam’ı Öğrenmek İçin Almanya’dan Granada’ya

Islami Ogrenmek Icin Almanyadan Granadaya

Bu videoda Almanya’da yaşayan Emma isimli bir kadının İslam’ı öğrenmek için Granada’ya yaptığı yolculuğa tanıklık ediyoruz. İslam’ı anlamak ve Müslümanların yaşantısını öğrenmek için kanal sahibi Paloma’dan yardım isteyen Emma’nın Granada’daki Müslümanlarla geçirdiği birkaç günü izliyoruz. Granada camilerinde geçirdiği vakti, oradaki Müslümanlarla birlikte yemekler yediğini ve günlük yaşamdan kesitleri İslam’ın güzel bir hoşgörü dini olduğunu bizlere tekrar gösteriyor. Emma’nın bu tecrübesinin konu edildiği video ise İslam adına bizlere umut veriyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu