Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Helal Gıda

Gelenekten Teknolojiye: Chiang Mai’nin Halal Devrimindeki Rolü

Helâl Bilim Merkezi: Topluma ve İslam’a Hizmet Eden Bir Yolculuk

Chiang Mai, Tayland – 11 Eylül 2023

İslam’a hizmet eden, insanların hayatını kolaylaştıran bir de bunu günümüz teknolojisinin getirdiği potansiyeli kullanarak yapan kuruluşlar bizlere ilham veriyor. Bu haberde Tayland’daki bir Helal Bilim Merkezi’nin topluma katkısına şahit olacağız.

Tam yirmi yıl boyunca varlığını sürdüren Tayland’daki Helâl Bilim Merkezi, bilim ve teknolojiyi bir araya getirerek helâl prensipleriyle topluma ve İslam’a hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyor. Tayland’da 2003 yılında helâl ürünlerin ihracatını artırmak amacıyla kurulan bu merkez, o tarihten bu yana Tayland’dan helâl ürünlerin ihracatını 247 milyon dolardan başlayarak 6.1 milyar dolara kadar oldukça etkileyici bir şekilde çıkardı.

helal gida

Helâl İlkeleri ile Topluma Katkı

Helâl Bilim Merkezi’nin Direktörü olan Prof. Dr. Winai Dahlan, helâl pazarının sadece dini beslenme tercihleri ile sınırlı olmadığını vurgulayarak, “Helâl sadece Müslüman yiyeceği değil, küresel olarak takdir edilebilecek güvenli gıda demektir,” dedi. Bu açıklama, helâl prensiplerinin yalnızca Müslüman topluluğuna hizmet etmekle kalmayıp, herkesin inancından bağımsız olarak güvenli ve kaliteli gıda sunma potansiyelini altını çiziyor.

Şaşırtıcı bir gerçek de şudur ki, helâl pazarında yer alanların yaklaşık %95’inin Müslüman olmayanlar olduğudur; bunlar arasında girişimciler, çiftçiler ve sermayedarlar bulunuyor. Bu istatistik, helâl kavramının evrensel ve kapsayıcı olduğunu vurgulayarak, farklı ve küresel bir izleyici kitlesi için fayda sağlama potansiyelini göstermektedir.  Merkez, işbirliğinin ön planda olduğu, teknolojinin kritik bir rol oynadığı bir dönemde, helâl prensiplerini ileri teknoloji ile birleştirmek için blok zinciri sistemlerini kullanmayı amaçlamaktadır. 

Chiang Mai’nin Büyümesine Katkı

helal gida 2

Potansiyeliyle ünlenmiş Chiang Mai, merkezin genişleme planlarında özel bir yer tutmaktadır. Chiang Mai Merkezi, çeşitli helâl ürünlerin ihracatını desteklemek ve işgücünün dijital becerilerini geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Geleneksel bilgiyi modern teknoloji ile birleştirerek Chiang Mai, helâl ürün geliştirme ve dağıtımı için kilit bir merkez haline gelmektedir..

Dünya genelinde helâl pazarının 4 trilyon ABD doları değerinde olduğu tahmin edilmektedir ve Tayland’ın mevcut 6.1 milyar ABD doları ihracat geliri pazarın potansiyelinin sadece bir kesrini temsil etmektedir. Bu nedenle büyüme potansiyeli oldukça büyüktür ve Helâl Bilim Merkezi’nin öncülüğünde geleneksel bilgi ile modern teknolojiyi birleştirme adımı bu fırsatı yakalamak için hayati öneme sahiptir. Chiang Mai, üst kuzey bölgesindeki sekiz ilde fabrikalarda blok zinciri sistemlerini kullanma yolunda bir pilot il olarak hizmet edecektir, bu da dönüştürücü büyümenin önünü açacaktır.

Chiang Mai’deki Helâl Bilim Merkezi’nin Asistan Direktörü olan Prof. Dr. Paradorn Sureepong, merkezin çeşitli paydaşlarla işbirliği çabalarını vurgulayarak, bu paydaşlar arasında İl İslam Komitesi, üniversiteler, hükümet kurumları, özel sektör ortakları, turizm ve endüstri sektörleri yer almaktadır. Komite üyeleri, helâl ürünler için uluslararası standartları şekillendiriyorlar ve 300’den fazla KOBİ’nin Müslüman pazarlarına ihracatını kolaylaştırıyorlar.

Sonuç olarak, Helâl Bilim Merkezi’nin 20. yıl kutlaması, birlik, inovasyon ve kapsayıcılığın gücünü gösteriyor. Merkez, dünya genelinde güvenli ve kaliteli gıda sunarak ekonomik büyümeyi ve teknolojik ilerlemeyi teşvik ederken, insanlığa hizmet etme taahhüdünü de sürdürmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu