HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Hamtramck: Amerika’nın İlk Müslüman Çoğunluklu Şehir Konseyi

İslam, tarih boyunca tüm kıtalara, keşfedilmemiş okyanuslara ve devasa ormanlara ışığını taşımayı başarmıştır. En doğusundan en batısına kadar insanlık, İslam’la tanışmakla müşerref olmuştur. Günümüzde Amerika da dahil olmak üzere İslam’a en uzak toplumlarda bile Müslümanların sesi yükselmektedir. Mecburi sebeplerden bile olsa İslam kendisinden habersiz hanelere, eyaletlere ulaşmaya devam etmektedir. Bilhassa güzelliğini ifade etme imkânı bulmaktadır. ABD’nin Hamtramck bölgesi bunun bir örneğidir. Hamtramck’teki şehir konseyi Müslüman çoğunluktan oluşuyor.

Hamtramck

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Hamtramck, bölgesinde ilk Müslüman çoğunluklu şehir konseyi seçildi ve böylelikle bir ilk gerçekleşti. Hamtramck Amerika’da Müslüman çoğunluklu nüfusa sahip tek şehirdir. Buna karşın 99 yıldır şehrin ekonomik ve kültürel yapısına Polonyalı-Amerikalılar ve diğer göçmen grupları hakimdi. Bölgenin politik kararları da ağırlıklı olarak Polonyalı-Amerikalıların elindeydi. 100. yılda ise ibre Müslümanlardan yana döndü. Şehirde Orta Doğu’dan, Asya’dan ve Doğu Avrupa’dan gelen göçlerin ardından Müslüman nüfus %50’ye kadar yükseldi ve Hamtramck konseyiyle birlikte şehirde Müslüman etkileri arttı. 

Amerikan-İslam ilişkilerinin ele alındığı konseyin Michigan eyaleti icra direktörü olan Dawud Walid, Washington Post’a verdiği demeçte şunları söyledi: “Müslüman bir belediye başkanı görmemiz an meselesi.” Bunun yanında belediye meclisinin, üç Bengalli Amerikalı dahil olmak üzere altı sandalyesinden dördünün Müslümanlara ait olacağı bilgisine ulaşıldı.

Saad Almasmari

Buna ek olarak 2011’de ABD vatandaşı olan Yemenli Saad Almasmari, sandıkta en fazla oyu alarak 2016’da göreve başladı.

Almasmari, Wall Street Journal’a verdiği röportajda, “Amerikalı bir Müslüman olmaktan gurur duyuyorum. Hamtramck’taki halk tarafından seçilmeyi başardık ve hizmetimiz herkese olacak.” dedi.

Müslüman alemi olarak daha bilmediğimiz nice başarılarımız var. Gün geçtikçe bu başarıları çoğaltmak ve sesimizi duyurmak için çabalıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu