İslam ŞehirleriPakistan

İslam Şehirleri: İslamabad

İslam Şehirleri serimizin bu yazısında kadim toprakların modern şehri ve başkenti olan İslamabad’ı tanıyacağız. Pakistan kurulduğunda bir başkente sahipken neden yeni bir başkente ihtiyaç duyuldu da İslamabad kuruldu? İslamabad’ın sembolü olan yapı nedir? Nüfusu ne kadardır ve dini yapısı nasıldır gibi soruların cevabı yazımızda. Keyifli okumalar 🙂

Kadim Toprakların Modern Şehri

Kadim Topraklarin Modern Sehri

İslamabad’ı tanımaya konumundan başlayalım. Ancak İslamabad, Pakistan’ın başkenti olduğundan Pakistan’ın konumuna bakalım öncelikle. Pakistan’ın kuzeydoğusunda Çin, batısında Afganistan, güneybatısında İran ve doğusunda Hindistan mevcut. Ayrıca ülkenin Umman Denizi’ne de kıyısı var. Başkent İslamabad ise ülkenin kuzeyinde, tarihi Ravalpindi şehrinin yakınında bulunuyor.

Başkent Olması İçin Kurulan Bir Şehir

Eski başkent Karaçi, denizden saldırılara açık olduğundan 1960’larda İslamabad kuruldu. Yakın zamanda kurulmuş olması ve başkent yapılmasından kaynaklı olsa gerek ülkenin en önemli yapıtları burada bulunuyor. Ayrıca sıfırdan yapılan bir şehir olduğundan dolayı geniş bulvarlara, yeşil alanlara sahip ve ülkenin en düzenli şehri. Aynı zamanda ülkenin eğitim merkezi konumunda. Pek çok üniversiteye ev sahipliği yapıyor.

İslamabad İsminin Anlamı

Şehrin ismi iki kelimeden türetilmiştir: İslam ve abad. Anlamı İslam Şehri. İslam kelimesi; İslam dinine atıfta bulunan, Arapça kökenli bir kelimedir. Abad kelimesi ise yerleşim yeri veya şehir anlamına gelen, Farsça bir ektir. İslam kelimesi, son zamanlarda alakası olmadığı halde olumsuz olaylarla ilişkilendiriliyor. Bundan dolayı İslam kelimesinin anlamına değinmek istiyorum. Terim anlamı:

Hz. Muhammed (s.a.s.)’e indirilen ve kendisi tarafından insanlığa tebliğ edilen din. Kelime anlamı ise barış, esenlik, güvenlik ve teslimiyet.

Emevi Dönemi’nden Günümüze İslam Hakimiyeti

Emevi Doneminden Gunumuze Islam Hakimiyeti

Pakistan 1947’de, İslamabad ise 1960’larda kuruldu. Ancak bu topraklar İslamiyet ile bu tarihlerde tanışmadılar. Onların İslamiyet ile tanışması Emeviler dönemine kadar uzanır. Emevi kumandanı Muhammed b. Kasım es-Sekafî kumandasındaki Arap kuvvetleri vasıtasıyla olmuştur ilk tanışma. Sekafî’nin gösterdiği hoşgörü vesilesiyle İslam bu topraklarda kalıcı olur.

İslamabad’ın Sembolü: Pakistan’ın En Büyük Camisi

Islamabadin Sembolu Pakistanin En Buyuk Camisi
Faysal Cami

100 bin kişi kapasiteli Kral (Şah) Faysal Camisi, Pakistan’ın ve Güney Asya’nın en büyük camisi. Caminin yapım hikayesine ve isminin nereden geldiğine de değinelim.

1966’da Pakistan’ı ziyaret eden Suudi Arabistan Kralı Faysal, buraya modern bir cami armağan etmek ister. Kral Faysal Camii ve Külliyesi için 17 ülkeden 43 proje gelir. Bunların arasından Türk mimar Vedat Dalokay’a ait çalışma seçilir. Caminin tamamlanması ve hizmete girmesi 1988 yılında olur. Dolayısıyla cami ismini, banisi olan Kral Faysal’dan alır.

Margala Tepeleri Milli Parkı

Margala Tepeleri Milli Parki
Margalla Tepeleri

Akarsuları, yeşili ve yaban hayatıyla ülkenin önde gelen milli parklarındandır. Göçmen kuşların uğrak yeri olan park; bünyesinde yürüyüş, tırmanma ve kamp yapma olanaklarını da bünyesinde barındırıyor.

Müzeler Tepesi Olarak Adlandırılan Şakarparyan Tepesi

Muzeler Tepesi Olarak Adlandirilan Sakarparyan Tepesi
Şakarparyan

Şakarparyan Tepesi, İslamabad’ın doğusunda bulunuyor. Bu tepede sadece müzeler değil, kültür merkezleri ve eğitim enstitüleri de bulunuyor. Şehrin kültür ve sanat faaliyetlerinin çoğu buralarda gerçekleşiyor. Bu tepede Pakistan Anıtı adı verilen ve kentin her yerinden görünen anıt bulunuyor. Bu anıt etrafında 5 müze ve bir fuar alanı var. Müzeler:

  • Pakistan Tarihi Müzesi
  • Doğa Tarihi Müzesi
  • El Sanatları Köyü Müzesi
  • Demokrasi Müzesi
  • Pakistan-Çin Dostluk Merkezi ve Müzesi

Ayrıca tepede golf, polo, futbol ve ekstrem sporların merkezleri de bulunuyor.

Şakarparyan Tepesindeki Ankara Parkı

Sakarparyan Tepesindeki Ankara Parki
Faisal Mosque

İslamabad’da büyük küçük toplam 180 park olduğu biliniyor. Bu parklardan biri de Ankara Parkı. Şakarparyan Tepesinde, Raval Gölü kıyısında bulunuyor. Park, 2005 yılında Ankara ve İslamabad’ın kardeş şehir olması dolayısıyla açıldı.

Nüfus ve Dini Yapı

Nufus ve Dini Yapi

Pakistan’ın nüfusu 2012 verilerine göre 179 milyon. Bu nüfusla dünyanın en büyük altıncı nüfusuna sahip ülkesi oluyor kendisi. Ülkedeki Müslümanlar, nüfusun %96’sını oluşturuyor. Bu oranla da Endonezya’dan sonra en fazla Müslümanın yaşadığı ülkedir Pakistan. Müslüman nüfusun %80’i Sünnilerden, geri kalan kısmı ise Şiilerden oluşuyor. Azınlıkta olan gayrimüslimler ise Hristiyanlar, Hindular, Sihler ve Budistlerden oluşuyor. Başkent İslamabad’ın nüfusu ise yaklaşık bir milyon.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız!

Bağdat / BeyrutŞam / KudüsGranada / Kahire / Kabil / SaraybosnaSemerkantBuhara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu