AlmanyaHaberlerİlham Veren Projeler

İslami Değerleri Önceleyen Bir Ajanda: Muslim Planner

Hepimizin kullandığı değerli ve telafisi olmayan bir şey var: Zaman! Nitekim Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de asr’a yani vakte yemin ediyor ve zamanımızı değerlendirip onu verimli geçirmeyi ve salih ameller işlemeyi tavsiye ediyor. Peki “Muslim Planner” nedir ve bununla ne ilgisi var?

Muslim Planner işte tam olarak Kur’an-ı Kerim’in bize tavsiye ettiğini yerine getirmekte yardımcı olacak bir ajanda. Buyrun hep birlikte Muslim Planner’i ve onu yapan kişiyi tanıyalım ve hikayesini öğrenelim.

Almanya’da yaşayan Bilal Erkin, İslami ilimler ve bilgisayar mühendisliği (informatik) okurken birçok projede yer alıyor ve kendisine şu soruyu soruyor:

“Önümdeki önemli hedefleri gözden kaçırmadan kısa zamanda birçok hedefe nasıl
ulaşabilirim?”

Muslim Planner
İslami Değerleri Önceleyen Bir Ajanda: Muslim Planner 1

Bu derde sahip üniversiteli gençler ile irtibat halinde olduğundan biliyor. Bunun üzerine Almanya piyasasındaki ajandaları inceliyor ama kendine göre bir şey bulamıyor çünkü kendisinin aradığı ajandanın kriterlerinin şöyle olması gerektiğini düşünüyor:

1- Randevuları için haftalık bir plan bulunmalı.
2- İslami değerlere göre rehberlik veren bir bölüm,
3- Not tutmak için bol bol sayfa,
4- Kişinin hayal gücünü geliştirebilecek fırsatlar,
5- Temas ederken dokusu rahatsız etmeyen kaliteli bir kağıt,
6- Motivasyon ve ilham veren İslami alıntılar yer almalı.

Bunları göz önünde bulundurarak kendisi dahil birçok insanın faydalanabileceği İslami değerleri ön plana alan bir ajanda geliştirmeye karar verdi. Böyle büyük bir proje için maddi kaynaklar gerekli olduğundan yeni projeleri destekleyen platformlarda projesini sunan Erkin, 2017 senesinde gönüllü destekçilerden yardım aldı. Proje çok başarılı görüldü, öyle ki gerekli miktardan daha fazla bağışta bulunuldu. Gereğinden fazla olan bu bağışlar ise ihtiyaç sahiplerine infak edildi. 2017 yılından bu yana Muslim Planner’ı geliştiren ve ümmete faydalı olması için bizlere sunan Bilal Erkin’e mikrofonumuzu yöneltiyoruz:

Mavi Muslumanlar icin Planlayici
İslami Değerleri Önceleyen Bir Ajanda: Muslim Planner 2

2017 yılında ilk baskısı yapılan Muslim Planner’ın 3. baskısı çıkmış bulunmakta. O günden bugüne değişen ve sizi mutlu eden, iyi ki bu projeye başlamışım dediğiniz bir şey oldu mu?

Şu anki aşamaya kadar binlerce kullanıcının vermiş olduğu geri dönüşler hep olumlu oldu. Kullanıcıların %70’i ajandanın hayatlarının bir parçası olduğunu ve büyük bir kısmını olumlu şekilde değiştirdiğini yazdılar. Bu benim için bir şükür vesilesi. Bir kişiye dahi yardımcı olabilmemiz bizi çok mutlu ediyor. Hatta başlarda ek iş olarak başladığım Muslim Planner şirketi o kadar başarılı oldu ki, iki ay önce ana işim olan memurluk vazifesinden istifa edip bu şirketi büyütmeye karar verdim. O zamandan bugüne dek kazanmış olduğum deneyimler, “İyi ki bu projeye başlamışım” dedirtti. Her geçen günle birlikte başarılarımızın devamını Allah’tan umarak yolumuza devam etmeye çalışıyoruz.

Muslim Planner ile elde edilen gelirlerin bir kısmı hayır olarak infak edilmekte, sizi en çok yardımda bulunduğunuz hangi proje etkiledi?

Beni en çok öldükten sonra sadaka-i cariye olarak devam edecek olan projeler heyecanlandırıyor. Bu minvalde ilk olarak gerçekleştirdiğimiz projelerden bir tanesi, Bangladeş’te yaptırdığımız iki tane su kuyusu projesi oldu. Bunu okul projesi, ağaçlandırma projeleri, evsizlere, yetimlere ve muhtaçlara yönelik projeler takip etti. Önemli olan amel defterimizi kapatmayacak ve insanlığa yardımcı olacak projelere destek çıkmak.

Hepimizin bildiği üzere Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “İnsanların en hayırlısı onlara en iyi hizmet edendir “diye buyurmuştur.

Ajanda
İslami Değerleri Önceleyen Bir Ajanda: Muslim Planner 3

Şimdi biraz da ajandanın içerisine göz atalım:

Haftalık planlayıcıda kullanıcı, gününü namaz vakitlerine göre beşe bölebiliyor. Ayrıca her hafta, kendine bir niyet belirleyebilmesi için sayfanın üst kısmında küçük bir alan bulunmakta. Planlarınızı önem sırasına göre yazabileceğiniz bir bölüm de mevcut. Sayfanın en alt kısmında ise isteyenler için haftalık görevler bulunmakta. Örneğin; “Kullanmadığın eşyalarını ayırıp ihtiyaç sahiplerine ver.” gibi.

Muslim Planner’ın diğer güzel özellikleri arasında, besmele ile başlaması, kişinin hayatının her alanında muhakeme yapması ve niyetlerini gözden geçirip düzeltmesi için özel sayfaları bulunuyor.

Ajanda Siyah
İslami Değerleri Önceleyen Bir Ajanda: Muslim Planner 4

İleriye yönelik belirli hedef ve planlarınız var mı?

Elbette. Muslim Planner projesi sadece ajanda ürünüyle sınırlı kalmayacak. Allah izin verirse, ürün yelpazemiz şu an yazmakta olduğum bir kitapla genişleyecek ve dijital ürünlerimizle (online akademi, podcast ve e-kitap gibi) tamamlanacak.

Amacımız hayatın her aşamasında profesyonel, etkili ve örnek bir Müslüman olabilmek, oldurabilmek.

Ürünlerimizin yanında bir seneden beri Almanya’daki ve yurt dışındaki öğrencilere, camilere ve sosyal organizasyonlara sunum yapmakta, eğitimler vermekteyiz.

Sunduğu hizmetten ve verdiği röportajdan dolayı Bilal Erkin’e çok teşekkür ediyor ve projesinde muvaffak olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

4 Yorum

  1. Ajandalar İngilizce ve Almanca olarak tasarlanmış. Keşke Türkçe’sinden de faydalanabilsek 🙂

  2. Muslim Walk’ın da buna benzer plannerları var. Hemde Türkçe. Onunla alakalı da bir haber yapılabilir belki 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu