HaberlerJamaikaÖrnek İnsanlar

Jamaika’nın İlk Müslüman Kadın Pilotu: Hassanah Al-Saba

Uçmak; özgürlük ve huzuru çağrıştırır. Müslüman bir hanımın özgürlüğü ise onun tesettürüdür. Günümüzde zorluklarla karşılaşsalar da Allah’tan başka hiçbir güç Müslümanlara ne havada ne karada sınır koyamaz. Her koşulda her türlü mecrada Müslüman isimlerin parladığına şahit olmaktayız. Bu kez davamız Jamaika’nın gökyüzüne kadar uzanıyor. Sınırları aşarak gerek tesettürü gerek Müslümanlığıyla mücadelesini zirveye taşıyarak Jamaika’nın ilk Müslüman kadın pilotu olan Hassanah Al-Saba’ya götürüyor bizi.

Karayipler’de bulunan Trinindad ülkesine yaptığı sık uçak yolculuklarıyla hayal dünyasını aralayan Hassanah Al-Saba, Jamaika’daki ilk Müslüman kadın pilot oldu. Büyükanne ve büyükbabasını ziyaret için yaptığı bu yolculuklarla gökyüzüne olan hayranlığı daha da arttı ve tüm mücadelesini çocukluk hayali olan pilotluk için verdi. Hayallerine ulaştığında çok sevdiği mesleği için şu ifadeleri kullandı: “Uçmak da bir bakıma kendimi özgür hissettiriyor. Gökyüzüne çıkıp endişelerimi yerde bırakabilirim. Sadece bulutlar ve ben varım.”

Çoğunluğun Hristiyanlardan oluştuğu Jamaika’da Hassanah Al-Saba’nın bu başarısı ülkeye köle olarak gelen Müslümanlar için ve diğer ülkelerdeki Müslümanlar için büyük bir yankı uyandırdı. Aynı zamanda genç Müslümanlara öncülük etti. Al-Saba bu konuyla alakalı şunları ekledi: “Ben gururlu bir Jamaikalıyım ve umarım halkıma hayallerin ulaşılabilir olduğunu gösterebilirim.”

Bizlerin ise hayallerimizi gökyüzüne taşımak için bir uçağa ihtiyacımız yok. Kendi dünyamızda başarılarımızla, çabalarımızla, en önemlisi inancımızla gökyüzüne ulaşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu