Film İncelemesi

93 Gün: Kahraman Nijeryalı Doktorun Mücadelesi

Afrika deyince akla salgın hastalıkların gelmesi pek şaşılacak bir durum değil. Ortalama insan ömrünün kısa olmasının ardında yatan sebeplerin en başında hastalıklar geliyor. Başta sarıhumma, sıtma, kolera, tifo olmak üzere çok sayıda hastalık kıta halkının yaşamını tehdit etmektedir. 93 Gün filmine konu olan Ebola salgını ise 2014 ve 2016 yılları arasında Batı Afrika ülkelerinde baş göstermiş ve on bir binden fazla insanın ölümüne yol açmıştır. Ebola hastalığı, yüksek ateşle belirti gösteren, iç ve dış kanamalarla seyreden, kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşan ve hayati tehlikesi çok yüksek bir hastalıktır.

Çoğu Afrika ülkesi virüs karşısında çaresiz kalırken, zeki ve idealist bir doktor sayesinde virüsün yayılmasının önüne geçen tek ülke Nijerya olmuştur. Nijerya’nın meşhur film endüstrisi Nollywood tarafından çekilen yapım, Afrika toplumlarının gücünü, direncini ve sorunlarla mücadele etme kapasitesini gösteren umut dolu filmler arasında yerini almaktadır.

Cesaret, Fedakârlık ve Umudun Öyküsü

Doktor Stella Ameyo Adadevoh
93 Gün

Yirmi milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Lagos’a gelen ve havalimanında fenalaşıp hastaneye kaldırılan Liberyalı bir avukatın gösterdiği semptomlar başlangıçta sıradan bir sıtma gibi görünür. Avukat, Liberya’da Ebola virüsü ile hiçbir teması bulunmadığını iddia etse de, zeki Doktor Stella Ameyo Adadevoh, duruma şüpheyle yaklaşır ve hastayı karantinaya almak ister. Doktor ne karşısına çıkan bürokratik engellere ne de siyasi nüfuzu olan hastanın direnmesine aldırır. Lakin hastanın pervasız davranışları nedeniyle Ebola hastanedeki ekipten birkaç kişiye bulaşır.

Doktor Adadevoh’un dikkati ve ısrarcılığı sayesinde, başta başkent Lagos olmak üzere, Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya Ebola salgından sadece 93 gün içinde kurtulur. Şayet doktor hanımın ve kendisi kadar fedakâr olan hastane ekibinin verdiği mücadele olmasaydı, Ebola virüsünün ülke ve kıta genelinde milyonlarca kayıpla sonuçlanacağı tahmin edilmekteydi.

Uluslararası Saygınlık ve Örnek Teşkili

Yonetmen Steve Gukas

Nijeryalı yönetmen Steve Gukas’ın dünya çapında yankı uyandıran filmi, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından takdir topladı, uluslararası film festivallerinde ödüller topladı. Covid 19 salgını döneminde tekrar gündeme gelen film, sosyal mesafe, karantina ve hastanın yakından takibi gibi temel uygulamaların altını çizerek, salgın hastalıklarla mücadele noktasında örnek teşkil etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu