Amerika Birleşik DevletleriHaberlerRamazan

Michigan’da Ramazan Işıkları Yarışması

COVID-19 salgını sebebiyle son iki Ramazan ayımız, alışık olduğumuz Ramazanlara kıyasla oldukça farklı geçiyor. Teravih namazında camilerde buluşmak, iftar ve sahur ziyaretlerinde bulunmak gibi bizleri bir araya getiren buluşmalar ne yazık ki bu yıl da gerçekleştirilemiyor. Mecbur kaldığımız bu durum ülkemiz özelinde değil elbette. Pek çok ülkede de benzer kısıtlamalar yaşanıyor. Bu duruma karşın Michigan’ın Dearborn şehrinde Müslümanlar, bir arada kalabalık bir şekilde geçirmeye alıştığımız Ramazan ayına özel yeni bir gelenek başlattılar; Ramazan ışıkları yarışması.

Ramazan Isiklari 2

Pandemi Sürecinde Yapılan Ramazan Işıkları Yarışması

Ramazan ışıkları yarışması ile insanlar evlerini kutsal ayın ruhuna uyacak şekilde süslüyorlar. Şehir sakinleri tarafından evler; fenerler, ışıklar ve dekoratif tabelalarla büyük bir özenle renklendiriliyor. Kendi evlerini veya süslemesini beğendikleri komşu evlerini internet üzerinden form doldurarak aday gösteriyorlar. Ardından aday evler oylanıyor. Sonra ise finale 10 ev kalıyor. Ve Ramazan Bayramı öncesinde kazanan duyuruluyor. Ödül olarak da yerel bir restorandan hediye sepeti hediye ediliyor. Yarışmanın tüm sürecinde gösterilen emek, hem insanları mutlu ediyor hem de insanlar kendilerine bir motivasyon kaynağı bulmuş oluyorlar.

Ramazan Isiklari Michigan ABD 3
Dearborn şehrinden

Ramazan Işıkları Yarışmasının Etkileri

Ayrıca yarışmanın gerçekleştiği Dearborn şehri, ABD’deki en büyük Müslüman nüfuslardan birine ev sahipliği yapıyor. Bölge Arap Amerika’nın merkezi olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla bu şehirde ortaya çıkan ve eğlenceli görüntülere sahne olan yarışmanın olumlu sonuçlar doğurması da kaçınılmaz. Ortaya çıkarttıkları ve korona kurallarını ihlal etmeden oluşturdukları bu gelenek; çevre şehirlere de örnek oluyor. Hem sosyal mesafe kuralları çiğnenmiyor hem de Müslümanları bir araya getirecek yeni heyecanlar yaşanıyor. Dearborn’da Ramazan ruhu eksik olarak da olsa bir şekilde yaşatılmaya çalışılıyor.

Ramazan Işıkları Yarışmasının Bir Belgesel Filmde Yer Alması

Ramazan Isiklari Michigan ABD

Michigan-Dearborn Üniversitesi Arap Amerikan Araştırmaları Merkezi’nde çalışan belgesel film yapımcısı Razi Jafri, Güney Michigan bölgesinde yaşayan Müslümanların hayatlarını ele aldığı belgesel filminde bu yarışmaya da yer verdi. Jafri CNN’e verdiği demeçte yarışma için “Bu inanılmaz çünkü toplumdaki hem Müslümanlar hem de gayrimüslimler bu konuda çok heyecanlanıyor. Bundan şimdiden çokça pozitif enerji aldık.” sözlerini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu