HaberlerÖrnek İnsanlarYunanistan

Şiddetli Yangından 23 Kişiyi Kurtardı

23 Temmuz’da Yunan sahil köyü Mati’de dehşetli yangınlar ortaya çıktığı zaman, Mısırlı bir Müslüman balıkçı olan Mahmud El-Sayed Musa, tek kaçış seçeneği deniz olan insanların hayatlarını kurtarmak için teknesini yangın yerine sürmekte tereddüt etmedi.

Musa, Al Jazeera’ya “150 kişinin ateşle deniz arasında sıkıştığını duyduk.” dedi.

Apar topar 46 yaşındaki Mısırlı balıkçı evinden dışarı fırlayıp bisikletine bindi ve patron Kostas’ın balıkçı tekneleriyle yelken açtığı Nea Makri limanına ulaştı.

Ateşten kaçan insanları kurtarmalıyız. diyordum kendi kendime. Denizde, koyu siyah dumanlar uzaktaki alevle sarılmış köyün görüşünü kısıtlıyordu.

“Önünüzü göremezdiniz ve nefes alamazdınız.”

En zor anıydı.” dedi, yaralı ellerini kucağında dinlendirirken. Gözlerinde de gözyaşı. O an kendime şunu dedim;

Dumana girersek, ölebiliriz. Ama biz o dumana girmezsek, insanlar asla kurtarılmayacak.

Siddetli Yangindan 23 Kisiyi Kurtardi 3

Neyle karşılaşacaklarını bilmeden teknenin direksiyonunu karanlığa çevirdiler.

Masoud, Kostas’a “Allah’ın izniyle. Ya onları geri getirecektik ya da biz de onlarla birlikte ölecektik.” dedi. Musa denize ipi attı ve yangından kaçmak için denize atlamış felaketzedeler birer birer tutundular o ipe.

Musa, “Onları balık tutarken yaptığımız gibi yukarı çekip çekip aldık. Tekneye atlayan insanlar bizi kucaklarken ağlıyor ve titriyordu.”

Felaket bittiğinde, 23 Yunanlı ve dört köpeği kurtarmışlardı. Orman yangınları 6.879 hektarlık orman ve konut arazisini yaktı.

Musa, yardım çağrısını cevaplayan tek Müslüman değil. Diğer birkaç Mısırlı balıkçı, sahil güvenlik görevlisinin yardım çağrısını yanıtladı. Pakistanlı ve Afgan göçmen grupları, onarım çabalarına yardım etmek için gönüllü olarak Mati’ye gitti.

Mısır doğumlu Yunanistan Müslüman Birliği başkanı Naim Elghandour, dehşetli ateşlerde Müslüman mülteci ve göçmenlerin çabalarını “kahramanca” olarak tanımladı. “İnsanlık milletler arasında ayrım yapmaz. Yunanlılar ile Mısırlılar arasında hiçbir fark yoktur.” dedi.

Bu trajik olaydan sonra, Musa şöyle dedi:

İnsanların kurtarılmasının sebebinin bir parçası olduğum için mutluyum… Yardım etmek bizim görevimizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu