Amerika Birleşik DevletleriBaşarı HikayeleriHaberlerHindistan

Gelecek Vaadeden Bir Genç: Ahmed İsmail

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde Müslüman bir ortaokul öğrencisi olan Ahmed İsmail yaptığı tıbbi araştırma ile ulusal çapta bir şöhrete kavuştu. Washington’da düzenlenen 2018 Broadcom MASTERS Yarışması’nda ulusal çapta yarışan gencin araştırması yarışmanın 30 finalistinden biri olarak seçildi.

Bilim Topluluğu ve Bilimsel Haber Editörü Maya Ajmera:

Adı finalistler arasında geçen tüm bu etkileyici gençleri tebrik ediyorum.

Birleşik Devletlerde her yıl binlerce genç STEM yarışmalarında proje ve araştırmalarını yarıştırıyor. Eğitim sisteminin en güzel yanı da her eğitim düzeyinden gençlerin kendi içlerinde etkileşim kurabilmelerini sağlayan bu ve benzeri fuar ve yarışmaların birer kültürel farkındalık da oluşturması. Ahmed İsmail de bu kültürel etkileşimden istifade edebilen gençlerden biri oldu. Geleceğin Müslüman bilim adamlarından biri olarak yerini sağlama almış oldu.

Peki, İsmail’in çalışması neydi?

İsmail, The Broadcom Foundation and Society for Science & the Public tarafından cilt bozukluklarından biri olan pamukçuk hastalığına karşı bulduğu tedavi yöntemi ve araştırmalarındaki gayretleri dolayısıyla seçildi. Henüz bir ortaokul öğrencisi olmasına rağmen olağanüstü bir tutkuyla nihayete erdirdiği çalışmasını finale taşıdı.

Gelecek Vaadeden Bir Genc Ahmed Ismail 2

Pamukçuk bir çeşit mantar enfeksiyonunun sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. İsmail araştırmasında mantarkıranların birleştirilmesiyle ortaya çıkan durumları test etti. Böylelikle ekmek mayasının hücresel yapısında tedavinin etkilerini gözlemledi. İsmail bu çalışmasıyla, maya enfeksiyonlarıyla ve hatta ölümcül maya enfeksiyonlarıyla daha ileri düzeyde mücadele edecek yeni mantarkıranlar sentezlemeyi amaçladı. Bu Müslüman genç adam ilk kez ortaokul düzeyinde ulusal bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yarışmasına (STEM) katılacak.

Ahmed İsmail şimdilik yarışmanın finalinde üst düzey bir şöhret sahibi olmadıysa da, ileride muhtemel bir doktorluk kariyeri açısından bu yarışmaya katılım kararı oldukça etkili olacak.

Yarışma sayesinde kendisi gibi birçok genç bilim tutkununu da tanıyan Ahmed İsmail halinden oldukça memnundu. İsmail ve ona refakat eden babası için 500 dolar nakit ödül ve tüm masrafları fuar organizasyonuna ait bir Washington gezisi hediye edildi. İsmail, organizasyon hakkında “Washington Bilim Fuarı Yarışması gerçekten çok anlayışlı” ifadelerinde bulundu ve ekledi:

Burada bilim için yeteneği ve tutkusunu bizlerle paylaşan birçok kişiyle tanıştım. Bütün bunları görmek gerçek dünyanın sorunlarını araştırmaya ve sorgulamaya yönelik çalışmalarıma devam edebileceğim motivasyonu sağladı.

Kaynak
societyforscience.orgsvvoice.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu