HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

New Broward’da Ramazan Bayramı Tatili

Müslüman nüfus ağırlıklı ülkelerde dini bayramların resmî bayram olmasına aşinayız. Ancak bu durum, çoğu ülkede geçerli değil. Azımsanmayacak Müslüman nüfusa sahip ülkelerdeki Müslümanlar, dini bayramlarda işlerine ve okullarına gidip gitmemek konusunda bir seçim yapmak zorunda. Bu duruma karşın alınan yeni bir kararla Florida Eyaleti, New Broward Eğitim Bölgesi’ndeki tüm okullarda 2022-23 eğitim öğretim yılı Ramazan Bayramı için bir günlük tatil ilan edildi.

Bayram için okullarda resmi tatil ilan edilmesi hem öğrenciler hem de aileler tarafından sevinçle karşılandı. Güney Florida Müslüman Federasyonu olayı “Elhamdülillah, Allah bize merhametiyle muamele muamele etti.” diyerek paylaştı.

floridacampus min.jpg

Güney Florida Müslüman Federasyonunun tahminlerine göre yaklaşık 78 bin Müslüman’ın yaşadığı şehirde, 26 bin kadar Müslüman öğrenci bulunuyor. Kararla birlikte öğrencilerin, okula gitmekle evde kalıp aileleriyle bayramı kutlamak arasında kalmayacak olması olumlu tepkilerle karşılandı. Bu gelişme eşitlik ve farklı kültürleri kucaklamak açısından teşvik edici bir adım olarak görülüyor.

naimakhanghany min.jpg
Naima Khan-Ghany

Şehirde lise matematik öğretmeni ve New Broward County Müslüman Öğrenci Derneği danışmanı olarak çalışan Naima Khan-Ghany Elhamdülillah; bu, buradaki okullar için kesinlikle tarihi bir gün. Uzun bir zaman aldı ancak buradaki kardeşlerimizin destekleriyle tüm zorlukların üstesinden geldik. Nihayet bariyerleri yıkıp köprüler kuruyoruz.” diyor ve ekliyor “Müslüman öğrenci sayımız gün geçtikçe artarken bu öğrencilerin düşünülmüş hissetmelerini sağlamak ve aidiyet duygularını güçlendirmek önemli.

New Broward, Lewiston Meine‘nin ardından Müslümanların dini bayramı Ramazan Bayramı’nı, akademik takvimine ekleyen ikinci şehir oldu. Böylelikle Müslüman öğrenciler Ramazan Bayramı’nı evlerinde, aileleriyle ve sevdikleriyle beraber huzur içinde geçirebilecek. Bu gelişmeler vesilesiyle bizler de farklı ülkelerde yaşayan, kardeşlerimiz adına seviniyoruz. Bu tarz gelişmelerin sayının artmasını niyaz ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu