İçerikler

Saadettin Ökten ile Gençlerle Başbaşa Programı

Tavsiye köşemizde bu kez de Diyanet TV ekranlarında yayına bundan 6 yıl önce başlamış, şu an devam etmeyen ancak hala gençlere kılavuz olmayı, onların zihinlerinde güzel sorular cereyan ettirmeyi sürdüren bir programdan bahsedeceğiz!

Saadettin Ökten ile Gençlerle Başbaşa Programı, emekli öğretim üyesi, yazar ve düşünür Saadettin Ökten’in gençlerle belirli konular üzerine sohbet ettiği, onlara belirli konular üzerinden dünyayı nasıl algılamaları gerektiği konusunda fikir veren ve gençlere bu dünyada düşen vazifeleri hatırlatan 20’şer dakikalık 52 bölümden oluşan bir program.

Programda kıymetli Saadettin Ökten Hoca belirli bir konu üzerinden hayat tecrübelerini ve bilgi birimini ifade ettiği gibi, aynı zamanda program konuğu gençler de Saadettin Ökten’e soru sorabiliyor. Genellikle konuşulan konuların hayatlarında nasıl yer edineceği konusunda yönlendirilmeyi talep eden sorular soruluyor. Konuşulan konular ise ahlak, kültür, ilim, bilim, sanat, toplum, bilinç, davranış, medeniyet gibi çok çeşitli kavramlar üzerinde şekilleniyor.

Saadettin Ökten
Saadettin Ökten ile Gençlerle Başbaşa Programı 1

Bilindiği gibi insan, dünyaya belirli bir amaç doğrultusunda, İslam’ın ona öğütlediği sorumlulukları gerçekleştirmek üzere gönderilmiştir. Dünyaya bu şekilde yaklaşan Müslüman gençler olarak her konuda kendimizi geliştirmek, öğrendiklerimiz ile amel etmek, yaşayışımız ile Müslüman kimliğini yansıtmak bu şekilde dünyayı imar etmekle mükellefiz, bu gayretle yaşamalıyız.

Bu gayretle devam ettiğimiz yolumuzda yaşadığı dönem ve ferdi olduğu ailesi vesilesiyle İslam Medeniyet Tasavvuru ile büyümüş, aynı zamanda Batı’yı da çeşitli akademik faaliyetleri ile orada bulunarak tanımış, eksiklerini ve gelişmişliklerini bir arada değerlendirmiş Saadettin Ökten’in, derin yaşam tecrübesiyle gençlerin yoluna ışık tutacak çok fazla sözü var. Bu program ise bunu gençlere aktarmaya vesile olmayı başarmış gibi görünüyor.

Programı hem Diyanet TV’nin websitesi ve Youtube kanalından hem de podcast formatında Spotify’dan dinleyebilir, Saadettin Ökten’in ruhu doyurucu sohbetlerine tanıklık edebilirsiniz. Herkese keyifli ve bol istifadeli dinlemeler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu