HaberlerCamiYeni Zelanda

Yeni Zelanda Queenstown İlk Camisine Kavuşuyor

İsimsiz tabiat harikalarının, sayısız mucizevi manzaranın ev sahibi gezegenimiz… Kainatın eşsiz yaratıcısının kudretiyle canlandırıp merhametiyle süslediği yeryüzünde, gökyüzüne sevdalı insanoğlu… Maviye sığınıp beyazın gölgesinde ısınmak yerine yeşil nefesini çürütmeyi seçen bizlere yeryüzü mabet kılınmadı mı? En güzel, temiz haliyle ayağımızın altına serilmiş toprağın her karışı, avucumuzda duaya durmalı. İmanının diriliği ve samimiyetiyle güzelliğine güzellik katmalı doğaya insanlık. Kimi zaman elimizden dökülenlerle kimi zamansa kalbimizden dökülenlerle. Haberimiz, dünyanın en güzel şehirlerinden olan Queenstown’da yaşayan Müslümanların gayretleriyle inşa edilen ilk camiiyle ilgili.

Bağışlarla İnşa Edilen Bir Camii

Yıllardır süren hazırlıkların, bağış faaliyetlerinin sonucunda Queenstown, camisine kavuştu. Bu sayede sahip olduğu nefes kesen dokusunu taçlandırdı. Öncesinde en yakın camii, 200 km uzaklıkta olan Invercargill’de ya da Duredin’de bulunmaktaydı. Queenstown İslam Merkezi temsilcilerinin uzun uğraşlarının sonucunda Mart 2019’da caminin maliyeti ödenmeye başladı. Ülke çapında fon toplamak için farklı camileri ziyaret eden temsilciler, Müslümanlardan karşılanan 430.000 doları temin etmeyi başardı. Bu rakam ise maliyetin sadece %10’unu karşılıyor, geri kalan kısmın ise Aralık 2021’e kadar ödenmesi planlanıyor.

Queenstown Islamic Center

Queenstown Lakes belediye başkanı Jim Boult, caminin inşasına duyduğu memnuniyeti şu şekilde dile getiriyor:

“Müslüman toplum bizim oldukça büyük bir parçamız. Birçoğu göçmen işçilerden oluşuyor. Çoğu, şimdi Yeni Zelanda’ya yerleşti ve onlar için bir ibadet yerinin topluluğumuza önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum.”

Civardaki camilerin uzaklığı nedeniyle evlerinde, kiralık kiliselerde bu caminin yapılması için dua eden Yeni Zelanda Müslümanları için, tüm dünya Müslümanları için mutluluk verici bir haber. Queenstown İslam Merkezi Başkanı ise bu güzel haber hakkında “Müslüman topluluğunun nihayet ibadet yeri olduğu için çok heyecanlıyız. Şimdiye kadar ara sıra topluluk alanları kiralıyor, bazen de Wakatipu Gölü kıyısında dua ediyorduk.” dedi.

Yeni Zelanda’nın önde gelen turizm merkezlerinden olan Queenstown’da Müslüman sayısı gittikçe artıyor. Ziyaretçiler için de oldukça ilgi çeken bu şehrin, camisine kavuşması, her mahallesinde cami bulunan bir ülke için değerinin bilinmesi güç. Belki de camilerimizin kıymetini anlayabilmemiz için güzel bir fırsat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu