11 Eylüle Rağmen İslam Neden Hâlâ Yükseliyor? (Amerika’da İslam Serisi 1)

Yeni bir yazı serisiyle karşınızdayız. Bu seride 11 Eylül saldırılarına rağmen Amerika’da İslam’ın yükselişine ve bunu doğuran sebeplere değineceğiz. Ardından İslam’ı yaymak için neler yapılıyor veya yapılabilir bunları anlatacak. Son olarak da bazı hidayet hikayeleri ile serimizi taçlandıracağız.

11 Eylül Saldırıları Nedir ?

11 Eylül Saldırıları “El-Kaide’ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen koordineli dört saldırı” olarak tanımlanıyor. Bu saldırı İslam’ın yükselişinde bir duraklama ve gerileme getirir diye düşünülse de aslında hiç de öyle olmadı. Hatta kimi uzmanlara göre İslam’ın yükselişinin 2 veya 3 katına çıktığını söyleyebiliriz. Peki bu nasıl oluyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Olayı incelemeye geçmeden önce yukarıdaki iddiamızı doğrular nitelikte farklı yıllardan farklı ajanslara dair birkaç haber başlığı zikretmek istiyorum.

11 Eylül’den Önce ve Sonra Binlerce Amerikalı İslam’ı Tercih Etti ( New York Times, 22 Ekim 2001)
11 Eylül’den Sonra ABD’de İslam’a Girenlerin Sayısında Büyük Patlama( Middle East Media and Research Institute, 16 Kasım 2001)
11 Eylül’den Sonra İslam’a Büyük İlgi Var ( The Observer, 1 Eylül 2002)
Hristiyanlıktan İslam’a Giden Bir İnanç Serüveni (Chicago Tribune, 24 Nisan 2004)
11 Eylü’lden Sonra Merak Ettiği için İslam’ı Araştıran Çok Sayıda İspanyol Asıllı Amerikalı Müslüman Oldu ( San Antonio Express, 25 Ocak 2005)
İspanyol Asıllı Amerikalı Kadınlar İslam’da Kendileri İçin Yer Buluyor ( NBC News, 30 Eylül 2005)
Artan Sayıdan İspanyol Asıllı Amerikalı İslam’ı Tercih Ediyor (Christian Science Monitor, 18 Eylül 2006)
11 Eylül’den Sonra İslam Amerika’daki Siyahlar Arasında Hızla Büyüyor( Reuters Haber Ajansı, 25 Şubat 2007)

Elbette haberler bunlarla sınırlı değil. Ayrıca haberlere yansımayanların sayısının azımsanmayacak derecede olduğunu da unutmayalım. Bu tür hikayeleri sitemizden takip etmeniz de mümkün. Gelelim sebeplere :

(Her yazıda örneklerle açarak bir sebebe değineceğim)

Sebep 1: 11 Eylül Müslümanların üstündeki ölü toprağının silkelenmesine vesile oldu.

Önyargı, tembellik veya meşguliyetten dolayı içinde yaşadığı gayri müslim toplum içinde bir nevi münzevi gibi yaşayan Müslümanlar, 11 Eylül’den sonra topluma açılıp kendilerini ve dinlerini anlatma ihtiyacı hissettiler. Her tarafta  gayri müslimlere yönelik etkinlikler düzenlenmeye başladı. Camilerin kapıları herkese açıldı. Müslümanlar İslam’ın barış ve hoşgörü dini olduğunu yerel halka hem halleriyle hem de sözleriyle anlatmak için ciddi bir gayret içine girdiler. Tüm bu faaliyetlerin meyvesi olarak da birçok insan İslam’ı tanıdı ve tanıyınca da kendine bir hayat yolu olarak bu dini seçti.

Çok sık yapılan bu tanıtım faaliyetlerinden birisi “Meet A Muslim” tarzı etkinliklerdir.

Bu konuya  bir örnek için tıklayınız : Bir Müslümanla Tanış Etkinliği

Aynı şekilde İslamiyet ile ilgili önyargıları kırmak için düzenlenen soru cevap etkinliklerinin de birçok kişi için faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konuya  bir örnek için tıklayınız : Amerika’da Ön Yargılar Kırılıyor

Hem Amerika’da hem de dünyanın birçok yerinde düzenlenen etkinliklerden biri de “Open Mosque” günleridir.

Bu konuya  bir örnek için tıklayınız : Teksas’ta Kapılar Herkese Açık

Serinin Sonraki Yazıları İçin Tıklayın !

Kur’an-ı Kerim Meali En Çok Satanlar Listesinde
Yakın Tarihten Ders Alan Amerikalılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz