12 Kadın İslam’a Yolculuklarını Anlattı

202

Bizler kalplerin yalnızca Allah’ı anmakla mutmain olduğuna inananlarız. Tüm arayışları anlamlandıran, ruhlara dinginlik katan, yolları aydınlatan şey, Allah’a ve O’nun gönderdiklerine inanmaktır şüphesiz.

Hayatlarındaki eksiklikleri tamamlama arayışında olan, Hindistan, Filipinler, Sri Lanka ve İngiltere’den Cidde’ye göç eden 12 hanım, İslam’la müşerref oldu. Gelin hep beraber onların bu yolculukları hakkındaki sözlerine kulak verelim.

Karanlıklardan Aydınlığa

Hakikate yolculukları sırasında birçok engelle karşılaşmalarına rağmen onlar arayışlarından vazgeçmediler. Mevlana Hıfzur Rahman Seoharvi Akademisi vesilesiyle hayat hikâyelerini anlattılar. Diş hekimi olan İman Hanım, kendi hikâyesini şu ifadelerle anlatıyor:

“İslam’la tanıştıktan sonra karanlıklardan, aydınlığa çıktım.”

Bu 12 hanımefendiden biri olan Batool Hanım ise Müslüman olmadan önce, mahallesinde bir kilise yapımına yardımcı olmuş. “Ne olursa olsun, hayatımda hep eksik kalan bir taraf vardı. Huzursuzdum ve hayatımdan memnun değildim.” diyerek bu davranışının, huzuru bulması için yeterli olmadığını ifade ediyor.

12 hanımefendiden bir diğeri olan Ayesha Hanım ise Kur’an’ı Kerim’i ezberleme deneyiminin kelimelerle anlatılamayacağını söylerken şunları ekliyor:

“Fatiha suresini ezberlemeye başladığım ilk anda kalp atışlarımın hızlandığını hissettim. Müslüman olmadan önce, kafam çok karışıktı ama şu an huzurluyum. Günden güne birçok problem ortaya çıksa da, hepsinin geçici olduğunu biliyorum. Hayatta önemli olan şey, ahiret için çalışmak.”

Önceden Katolik olan Alina Hanım “Meslektaşlarım bana rehberlik etti ve İslam’la ilgili kitaplar verdiler. İngilizce Kur’an-ı Kerim mealinin de içinde bulunduğu birçok kitabı okuduktan sonra İslam’ın saf ve gerçek din olduğunu fark ettim.” sözleriyle anlatıyor yolculuğunu ve ekliyor: “Bu süre içerisinde yaşadığım en iyi şey Allah’ı tanımak ve bilmediğim yepyeni bilgileri öğrenmek oldu. Şimdi, İslam’ı daha önce kabul etmediğim için pişmanlık duyuyorum.”

Umm Hudhaifah Hanım ise, Hristiyan bir ailede ateist gibi yetiştirilmesini anlatırken şunları kaydediyor:

“Şu an, kendi geçmişime ve aileme bakıyorum da; varlıklıydık ama huzurumuz yoktu, mutlu değildik. Gerçek mutluluk yalnızca İslam’da. Hayata dair şüphelerim vardı ve bunları bir türlü anlamlandıramıyordum. Hinduizm ve Budizm’le alakalı çok şey okudum ancak mutmain olmadım. Ama İslam’ı araştırıp okumaya başladığım anda, aklımdaki tüm sorular cevap buldu.”

Sadece Müslüman olmadan önce değil, İslam’ı kabul ettikten sonra da zorluklarla karşılaşan Fatima Joy, hiç vazgeçmemiş. “Evet, çok zorluk yaşadım ama cesaretle denedim ve kararlıydım. Birçok zorluğun üstesinden geldiğim bu yol; Müslüman olarak doğup, Müslüman gibi yaşamayanlara örnek oldu. Elbette ki bu, Yüce Rabbimizin yardımı olmadan mümkün olamazdı.”

Yüzler, yollar, ırklar, ülkeler ne kadar farklı olsa da, yaratılış amacımız bir. Ve hepimiz bu dünyada Bir’i arıyoruz, ruhlarımız O’na meylediyor. Kıyamet günü onurlu bir hikâye anlatabilmek için aslında bütün çabamız. Rabbimiz bizleri yolundan ayırmasın.

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak için Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz