12 Kadın İslam’a Yolculuklarını Anlattı

0
384
İslama Girenler

Bizler kalplerin yalnızca Allah’ı anmakla mutmain olduğuna inananlarız. Tüm arayışları anlamlandıran, ruhlara dinginlik katan, yolları aydınlatan şey, Allah’a ve O’nun gönderdiklerine inanmaktır şüphesiz.

Hayatlarındaki eksiklikleri tamamlama arayışında olan, Hindistan, Filipinler, Sri Lanka ve İngiltere’den Cidde’ye göç eden 12 hanım, İslam’la müşerref oldu. Gelin hep beraber onların bu yolculukları hakkındaki sözlerine kulak verelim.

Karanlıklardan Aydınlığa

Hakikate yolculukları sırasında birçok engelle karşılaşmalarına rağmen onlar arayışlarından vazgeçmediler. Mevlana Hıfzur Rahman Seoharvi Akademisi vesilesiyle hayat hikâyelerini anlattılar. Diş hekimi olan İman Hanım, kendi hikâyesini şu ifadelerle anlatıyor:

“İslam’la tanıştıktan sonra karanlıklardan, aydınlığa çıktım.”

Bu 12 hanımefendiden biri olan Batool Hanım ise Müslüman olmadan önce, mahallesinde bir kilise yapımına yardımcı olmuş. “Ne olursa olsun, hayatımda hep eksik kalan bir taraf vardı. Huzursuzdum ve hayatımdan memnun değildim.” diyerek bu davranışının, huzuru bulması için yeterli olmadığını ifade ediyor.

Kuran
Kuran 1

12 hanımefendiden bir diğeri olan Ayesha Hanım ise Kur’an’ı Kerim’i ezberleme deneyiminin kelimelerle anlatılamayacağını söylerken şunları ekliyor:

“Fatiha suresini ezberlemeye başladığım ilk anda kalp atışlarımın hızlandığını hissettim. Müslüman olmadan önce, kafam çok karışıktı ama şu an huzurluyum. Günden güne birçok problem ortaya çıksa da, hepsinin geçici olduğunu biliyorum. Hayatta önemli olan şey, ahiret için çalışmak.”

Önceden Katolik olan Alina Hanım “Meslektaşlarım bana rehberlik etti ve İslam’la ilgili kitaplar verdiler. İngilizce Kur’an-ı Kerim mealinin de içinde bulunduğu birçok kitabı okuduktan sonra İslam’ın saf ve gerçek din olduğunu fark ettim.” sözleriyle anlatıyor yolculuğunu ve ekliyor: “Bu süre içerisinde yaşadığım en iyi şey Allah’ı tanımak ve bilmediğim yepyeni bilgileri öğrenmek oldu. Şimdi, İslam’ı daha önce kabul etmediğim için pişmanlık duyuyorum.”

Umm Hudhaifah Hanım ise, Hristiyan bir ailede ateist gibi yetiştirilmesini anlatırken şunları kaydediyor:

“Şu an, kendi geçmişime ve aileme bakıyorum da; varlıklıydık ama huzurumuz yoktu, mutlu değildik. Gerçek mutluluk yalnızca İslam’da. Hayata dair şüphelerim vardı ve bunları bir türlü anlamlandıramıyordum. Hinduizm ve Budizm’le alakalı çok şey okudum ancak mutmain olmadım. Ama İslam’ı araştırıp okumaya başladığım anda, aklımdaki tüm sorular cevap buldu.”

Sadece Müslüman olmadan önce değil, İslam’ı kabul ettikten sonra da zorluklarla karşılaşan Fatima Joy, hiç vazgeçmemiş. “Evet, çok zorluk yaşadım ama cesaretle denedim ve kararlıydım. Birçok zorluğun üstesinden geldiğim bu yol; Müslüman olarak doğup, Müslüman gibi yaşamayanlara örnek oldu. Elbette ki bu, Yüce Rabbimizin yardımı olmadan mümkün olamazdı.”

Yüzler, yollar, ırklar, ülkeler ne kadar farklı olsa da, yaratılış amacımız bir. Ve hepimiz bu dünyada Bir’i arıyoruz, ruhlarımız O’na meylediyor. Kıyamet günü onurlu bir hikâye anlatabilmek için aslında bütün çabamız. Rabbimiz bizleri yolundan ayırmasın.

Kaynakça

  1. Kuran, Pexels
Kaynakhttps://aboutislam.net/
Önceki İçerikEğitime Adanmış Bir Ömür: Gazi Celaleddin
Sonraki İçerikAvustralya’dan İslam Sanatları Müzesine Destek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz