HaberlerBaşarı HikayeleriEndonezyaHac-Umre

Maryani 26 Yıl Atık Toplayarak Hac Ücretini Biriktirdi

Her sene milyonların buluştuğu bir ortam. Tek bir amaç, farklı ten renkleri, farklı ırklar farklı diller ve birbirinden ilginç binlerce hikaye. Bu hikayelerin her birini oraya gittiğinizde dinlemeniz mümkün. Her biri birbirinden ilginç olan o hikayelerden birini anlatacağız sizlere. Atık toplayarak yıllarca hac hayali kuran Maryani…

Siti Maryani, 64 yaşında Endonezyalı güzel bir insan. Onu yaşıtlarından özel kılan bir yanı var. Bu yıl 231 bin kafilesi olan Endonezya hac kabilesine dahil oldu. Maryani, Hacca gitmek istiyordu, eşinin vefatından sonra 4 çocuğuyla bir başına kalan kadın başlangıçta ne yapacağını bilmiyordu. Ayrıca eşinin vefatından sonra Hac arzusunun giderek derinleştiğini fark etti. Evet Rabbi onu evine çağırıyordu. O da bu davete icabet etmek için yola çıktı. Ne mi yaptı?

Her gün güneşin doğuşundan batışına dek  çöpten ‘geri dönüşen’ maddeler toplayarak para biriktirmeye başladı. Bu yol zahmetli bir yoldu, bilhassa Maryani için. Çünkü o hem 4 çocuğuna bakmakla yükümlü hem de günden güne içinde büyüyen hayalinin peşinden gitmekteydi.

Maryani, içinde tutuşan o ateşin bir an bile sönmesine izin vermedi ve tüm varlığıyla hayalinin peşine düştü. 1993 yılından bugüne kadar çöpten atık toplayarak hac vazifesini gerçekleştirmek için para biriktirdi. Dolayısıyla 2012 yılında Endonezya’da o sırada hac için gerekli olan minimum ücreti -25 milyon rupi/1.750$- ödedi.

Hac

Adım Adım Hayallere

Geri kalan 10 milyon rupiyi de bu seneye kadar çöpten topladığı şeylerle biriktirdi. Yani plastik şişeleri, camları, karton parçalarını sattı. Arada sırada yağan şiddetli yağmurun ardından topladığı toprağı da satıyordu. Ve bu yıl gerekli olan tüm parayı biriktiren Maryani, Endonezya hac kabilesinde Hac görevi için gitmeye hak kazandı. 4 çocuğunun bu paradan hiç haberi olmadığını anlıyoruz. Çünkü çocuklarından Dany Mulyana “Hac görevi için para biriktirdiğini bilmiyordum.” diyor.

Maryani, çocuklarına, gideceğinden de hiç bahsetmemişti. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ayrılış çizelgesini alan Maryani, Nisan ayında çocuklarına Mekke’ye gideceğini ilk kez söyledi. 26 yılın çok uzun bir süre olduğunu, hiç vazgeçmediğini söyledi. Ayrıca bu zaman içerisinde bu parayı nasıl toplayacağı konusunda hiç endişelenmediğini ifade etti.

Kalbi Allah’a dayanmıştı Maryani’nin ve güle uzanan yoldaki çabası da bu ölçüde kıymetli ve bereketliydi. Yağmur her yere aynı ölçüde yağar çorak arazide bir şeyler yeşermezken verimli olan yerlerde nice güzellikler filizlenir. İşte  Maryani’nin kalbine düşen de böyle bir bereketti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu