26 Yıl Atık Toplayarak Para Biriktirdi ve Sonunda Hac Hayalini Gerçekleştirdi

Her sene milyonların buluştuğu bir ortam. Tek bir amaç, farklı ten renkleri, farklı ırklar farklı diller ve birbirinden ilginç binlerce hikaye. Bu hikayelerin her birini oraya gittiğinizde dinlemeniz mümkün. Her biri birbirinden ilginç olan o hikayelerden birini anlatacağız sizlere.

Siti Maryani, 64 yaşında Endonezyalı güzel bir insan. Onu yaşıtlarından özel kılan bir yanı var. Bu yıl 231 bin kafilesi olan Endonezya hac kabilesine dahil oldu. Maryani, Hacca gitmek istiyordu, eşinin vefatından sonra 4 çocuğuyla bir başına kalan kadın başlangıçta ne yapacağını bilmiyordu. Eşinin vefatından sonra Hac arzusunun giderek derinleştiğini fark etti. Evet Rabbi onu evine çağırıyordu. O da bu davete icabet etmek için yola koyuldu. Ne mi yaptı?

Her gün güneşin doğuşundan batışına dek  çöpten ‘geri dönüştürülebilir’ maddeler toplayarak para biriktirmeye başladı. Bu yol zahmetli bir yoldu, bilhassa Maryani için. Çünkü o hem 4 çocuğuna bakmakla yükümlü hem de günden güne içinde büyüyen hayalinin peşinden gitmekteydi.

Maryani, içinde tutuşan o ateşin bir an bile sönmesine izin vermedi ve tüm varlığıyla hayalinin peşine düştü. 1993 yılından bugüne kadar çöpten atık toplayarak hac vazifesini gerçekleştirmek için para biriktirdi. Ve 2012 yılında Endonezya’da o sırada hac için gerekli olan minimum ücreti -25 milyon rupi/1.750$- ödedi.

Geri kalan 10 milyon rupiyi de bu seneye kadar çöpten topladığı plastik şişeleri, camları, karton parçalarını satarak biriktirdi. Arada sırada yağan şiddetli yağmurun ardından topladığı toprağı da satıyordu. Ve bu yıl gerekli olan tüm parayı biriktiren Maryani, Endonezya hac kabilesinde Hac görevi için gitmeye hak kazandı. 4 çocuğunun bu paradan hiç haberi olmadığını, çocuklarından otopark görevlisi olarak çalışan Dany Mulyana’nın “Hac görevi için para biriktirdiğini bilmiyordum.” ifadelerinden anlıyoruz.

Maryani, çocuklarına, gideceğinden de hiç bahsetmemişti. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ayrılış çizelgesini alan Maryani, Nisan ayında çocuklarına Mekke’ye gideceğini ilk kez söyledi. 26 yılın çok uzun bir süre olduğunu, hiç vazgeçmediğini ve ayrıca bu zaman içerisinde bu parayı nasıl toplayacağı konusunda hiç endişelenmediğini ifade etti.

Kalbi Allah’a dayanmıştı Maryani’nin ve güle uzanan yoldaki çabası da bu ölçüde kıymetli ve bereketliydi. Yağmur her yere aynı ölçüde yağar çorak arazide bir şeyler yeşermezken verimli olan yerlerde nice güzellikler filizlenir. İşte  Maryani’nin kalbine düşen de böyle bir bereketti.

Diğer Güzel Haberler

“Eskiden Lew Alcindor idim. Beyaz Amerika’nın benden beklediği şeyin soluk bir yansımasıydım. Şimdi ise Kareem Abdul-Jabbar’ım. Afrikalı geçmişim, kültürüm ve inançlarımın bir dışavurumuyum” Tüm zamanların en iyi basketbolcularından sayılan Kareem Abdul-Jabbar’ın hikayesi sizi çok etkileyecek. Dünyanın en iyi basketbol oyuncusu : Kareem Abdul-Jabbar

Dünyanın ilk Kur’an parkı Dubai’nin Al-Khawaneej bölgesinde 30 Mart 2019 tarihinde hizmete açıldı. Bu parkın amacı Kur’anın içeriğini farklı bir yolla insanlara tanıtmak. Parkın içindeki Cam Ev en çok dikkat çeken noktalardan biri. Bu evin içinde Kur’an ve sünnette adı geçen 29 farklı bitki yetiştiriliyor ve ziyaretçilerin gözlemlerine sunuluyor. Bunun dışında Kur’anda bahsi geçen mucizeleri anlatan Mucizeler Mağarası ve daha fazlası Kur’an Parkında. Dünyanın İlk Kur’an Parkı

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Uygur Türklerinin sesi olmak için pedal çevirdiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz