5 Soruda Güney Kore’de İslam

Bu yazımızda Güney Kore'deki Müslümanlara dair 5 önemli soruya cevap arıyoruz. İslamiyetin Kore'ye nasıl ulaştığından orada yaşayan müslüman nüfusa , camilerinden önemli şahsiyetlerine hatta Müslümanların yaşadığı problemlere dair bilgiler yer almakta. Keyifli okumalar diliyoruz.

0
2012

1Güney Kore’deki Müslüman nüfusu ne kadardır?

2018 verilerine göre Güney Kore nüfusu 51.164.435’i bulmaktadır. Kore’deki Müslüman nüfusun çoğunu Suudi Arabistan, Pakistan, Bangladeş ve   Malezya gibi ülkelerden gelen göçmenler, işçiler ve yatırımcılar oluşturmaktadır. Güney Kore’de yerli 45.000, yabancı ise 155.000 olmak üzere toplam 200.000 Müslüman yaşamaktadır. Ancak farklı platformlarda bu sayı değişiklik göstermektedir.

2Güney Kore’ye İslam ne zaman ve nasıl ulaştı?

İslam, Güney Kore’ye ilk defa, kesin olarak bilinmemekle birlikte, 7-9.yüzyıllar arasında bölgeye gelen Arap ve Fars tüccarlar aracılığı ile ulaşmıştır. Çin üzerinden bölgeye ulaşan tüccarlar, burada gerek ticaret gerek evlilik bağlarıyla İslam’ın yayılmasına vesile olmuşlardır. Daha sonra sekteye uğrayan bu durum, 19.yüzyılda Tatar Türkleri vasıtasıyla tekrar canlanmıştır. Ancak asıl sıçrama Kore Savaşı ile gelen Türk askerlerinin halkın kalbini kazanmasıyla yaşanmıştır. Türk askerlerinin gelişi ile birlikte 200 kadar Koreli Müslüman olmuştur.

3Kore’nin en meşhur camileri nelerdir?

Güney Kore’nin en meşhur ve en büyük camii Seul merkezde yer alan Seul Merkez Camii’dir. 1976 yılında faaliyete giren camii aynı zamanda Kore’nin en önemli İslam merkezidir. Onun dışında Busan’da Al-Fatah Camii, Ansan ’da Sırat-al Müstakim Camii ve diğer bölgelerde farklı isimlerde küçük mescitler bulunmaktadır. Camilerden birçoğu orada bulunan Müslüman cemaat tarafından yapılmıştır.

4Kore’de İslam adına çalışmalar yapan en önemli şahsiyetler kimlerdir?

Kore’de İslami çalışmalar yürüten pek çok şahsiyet vardır. Bunların başında son Osmanlı seyyahlarından Abdurreşid İbrahim Efendi, Muhammed Ayaz İshaki İdilli ve Abdulhay Kurban Ali gibi isimler gelmektedir. Bu öncü şahsiyetlerden sonra Kore Savaşı vesilesiyle bölgeye din subayı olarak gelen Abdulgafur Karaismailoğlu ve Zübeyir Koç Beyefendiler İslam adına atılmış olan bu tohumların filizlenmesinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Uzun zamandır İslam ile irtibatı kopmuş olan Kore halkını yeniden İslam ile tanıştıran bu önemli şahsiyetler yaptıkları fedakârlıklarla ve vermiş oldukları konferanslarla halkın kalbini kazanmışlar ve pek çok kişinin İslam’la tanışmasında büyük rol oynamışlardır. Günümüzde ise Kore, yeni Zübeyir Koçlarını beklemektedir.

5Güney Kore’deki Müslümanların en büyük sıkıntısı nedir?

Kore’deki Müslümanların en büyük sıkıntısı şüphesiz terör olayları ile ilgili haberler ve karalama kampanyaları doğrultusunda çizilen yanlış bir Müslüman imajının yol açtığı problemlerdir. Yalan haberler ve olumsuz kampanyalar dolayısıyla Müslümanlar terör ile irtibatlandırılmakta ve bunun sonucunda Müslümanlar, sosyal hayatta dışlanmaktadır. Kültürel olarak alkollü ürünler ve domuz ürünlerinin fazlaca tüketilmesinden ötürü Müslümanların sosyal ortamlarda yaşadıkları sıkıntılar ise bir başka problemi ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada İslam kültürü ve Kore kültürü ayrışmaktadır.

Diğer Ülkeler İçin Tıklayın !

5 Soruda Çin’de İslam
5 Soruda Brezilya’da İslam/
5 Soruda Japonya’da İslam
5 Soruda Endonezya’da İslam
5 Soruda Rusya’da İslam
Önceki İçerikManeviyat Gücüyle Tansiyon Düşüyor!
Sonraki İçerikHarun Khan’a Üstün Başarı Ödülü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz