53 Yaşında Tıp Fakültesi’ni Bitirdi: Mustafa Ercüment Alat

152

Kulaklarımıza fısıldanan sözler aklımıza ve kalbimize ulaştı doğduğumuzda. Öğrenme yolculuğumuz böyle başladı. Büyüdük, hayatı tanıdık. Düştük, kalktık, yürüdük ama hep tecrübe ettik hayatı, hep yeni şeylere şahit olduk. İşte haberimizde bu öğrenme yolculuğundan hiç vazgeçmeyen Mustafa Ercüment Alat ile tanıştıracağız sizleri.

Eğitim her yaşta ve her zaman” sloganının bizzat fiili örneklerinden Mustafa Ercüment, hayali olan Tıp Fakültesi’ni 30 yıl önce bırakmak zorunda kalmış. Bu 30 yıllık sürede ise içinde fırıncılık, otobüs terminalinde işçilik ve bunun gibi başka meslekler de yapmış. Hayat hikayesini anlatırken şu sözlere yer veriyor:

“30 sene önce Tıp Fakültesi 3. sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım. Okurken otobüs terminalinde çalışıyordum ve ders yılımı başarıyla geçemedim.”

Okuldan ayrıldıktan sonra babasının yanında fırında çalıştı. Aynı zamanda evlendi ve baba oldu. Ancak doktor olma isteği, 2012 yılında okula dönüş affı kanunu çıkana dek devam etti.

Okuldan ayrılışının üzerinden 25 yıl geçtikten sonra 1. sınıftan başlayan Mustafa Bey, şunları kaydediyor:

“46 yaşımda Tıp Fakültesi’ne başladım, üniversitenin ilk gününden itibaren genç okul arkadaşlarımla benim aramda iyi bir ilişki oldu. Beni çok seviyorlar, ben de onları çok seviyorum.”

Kendisi, insanların çok isteyip, tam istikrarlı olduğu zaman her şeyi gerçekleştirebileceğini ve bunda zekanın, paranın ya da başka şeylerin önemi olmadığını düşünüyor. Haberimizin sonuna gelirken, kendisinin gençlere olan tavsiyesine kulak verelim:

“Asla ümitsizliğe düşmeyin, kendinizi bırakmayın ve korkmayın. İnsan istediği zaman, her şeyi yapabilir.”

Diğer Güzel Haberler

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

İHH İnsani Yardım Vakfı, Human Movie Team ve For Children işbirliği ile 27-31 Ağustos tarihlerinde “Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü” projesini gerçekleştirdi. Proje kapsamında 500’den fazla kız kız çocuğunun saç kesimi ve bakımını yaptı. Mülteci kamplarının zorlu şartlarında yaşayan kız çocuklarına tokalar da hediye edildi. Okumak İçin Tıklayın

“Yalnız seyyah” diye kendisini tanımlayan Kanadalı Rosie Gabriella, 2018 yılında Umman boyunca yapacağı yolculuğuna başladı. Dünya’nın çevresini motosikletle gezen Rosie, son zamanlarda nüfusun çoğunu müslümanların oluşturduğu ülkeleri ziyaret ediyor ve zamanının çoğunu burada geçiriyor. Peki müslüman ülkelerine bakış açısı nasıl oldu? Kendi yaşantımıza bir de, bir Kanadalı’nın gözünden bakalım. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz