HaberlerDavet-TebliğHidayet ÖyküleriÖrnek İnsanlarSenegal

700’den Fazla Kişinin Hidayetine Vesile Olan Profesör

Senegal’in başkenti Dakar’ın güneyindeki Mbour kentine bağlı Foua köyünde son 8 ayda 700’den fazla kişi, Dakar Şeyh Anta Diop Üniversitesi’nden Prof. Thierno Ka vesilesiyle Müslüman oldu.

Köyün ileri gelenlerinden ve Ka’dan etkilenip Müslüman olan arkadaşı Dugai Ndiongue (Cibril), köyde tarım yapmak için ondan yardım istedi. Ka ise, arkadaşının bu talebini bir şartla kabul etti.

Köyde İslamiyet’i anlatmak için bana destek olması şartıyla daha önce Müslüman olan ve Cibril ismini alan arkadaşım Dugai’nin teklifini kabul ettim.

Neredeyse Bütün Köy İslam İle Şereflendi

Basit bir yardım talebini fırsata çeviren Ka, köye yaptığı ilk ziyareti sırasında 30 kişinin İslamiyet ile şereflendiğini sonrasında ise köye sürekli gidip geldiğini söyledi.

Bu ziyaretler her geçen gün etkisini artarak gösterdi ve 8 aya yakın bir süre de 700 den fazla kişi Müslüman oldu.Bu sayı ise neredeyse köyün tamamı! Elbette, Prof.Ka bununla yetinmedi ve köyün ilk camii de onun teşvikleriyle yapıldı.

Köye tebliğ için gitmeye başladığımız sıralar arkadaşım Şehrani cami yaptırmak istiyordu. Ben de ona dedim ki ‘Nereye yaptırabileceğini biliyorum.’ ve onu Foua köyüne getirdim.

O Kadar Mutlu Oldu Ki Arsayı Bağışladı

Caminin arsasını bağışladıktan sonra hayata veda eden Cibril’in oğlu Abdullaye Ndiongue de Müslüman olma sürecini şöyle anlattı: “Babamın dostu Thierno Ka bizi İslam’a davet etti. Babam kabul etti ama ben etmedim. Babam, ölmeden önce Müslüman olduğumu görmek istediğini söylüyordu. Böylece ben de Müslüman oldum. Babam o kadar mutlu oldu ki arsayı bağışladı.” Babasının inşaat sürecinde vefat ettiğini belirten Ndiongue güzel bir duayla sözlerini bitiriyor.

İslam’dan aldığımız kuvvetle her türlü sıkıntıya karşı koyabiliyoruz. İnşallah bu kompleks İslam’ın daha iyi öğrenilmesine ve Müslüman olmayanların dahidayetine vesile olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu