90.000 Kişi Birlikte Bayram Namazında

Öyle manzaralar vardır ki insanı hayran bırakır. Ve bizi iyinin geleceğine bir kez daha inandırır. İyi ki o manzaralar var. Ve iyi ki o haberler hala var. O zaman vakit kaybetmeden İngiltere’ye uzanalım.

Ramazan ayının sonuna gelindiğinde kötü hava şartlarına rağmen 88.000’den fazla Müslüman, Ramazan Bayramını kutlamak ve bayram namazını kılmak üzere çarşamba sabahı Birmingham’da bir araya geldi.

Yeşil Yol Mescidi ve Kültür Merkezi sözcüsü Waseem Khan, Daily Mail’e şunları kaydediyor:

“Bu yılın bayram kutlaması katılımından çok etkilendik. Toplumumuzdan farklı inançlara sahip, dünyanın dört bir yanından bu kadar çok insanı bir araya getirmek inanılmaz. ABD’den aileleri bile Ramazan’ı bizimle kutlamaları için memnuniyetle ağırladık.”

Avrupa’da bu tür etkinliklerin en büyüğü olduğu düşünülen Birmingham’ın bayram kutlamasına yaklaşık 88 bin kişi katıldı. Bayram etkinliği hazırlığı aylar sürdü. Nüfus sayım verilerine göre Birmingham’da yaklaşık 241 bin Müslüman yaşıyor.

Ramazan bayramı, kurban bayramı ile birlikte iki ana İslami bayram. Günü kutlamak için bayram namazından sonra eş dostun evleri ziyaret edilir. Ve geleneksel olarak herkes bayram için yeni kıyafetler giyer. Çocuklar hediyeleri ve geleneksel bayram harçlıkları için sabırsızlanır.

İngiltere yaklaşık 2.8 milyon Müslüman bir topluluğa ev sahipliği yapıyor. 2011’de, düşünce kuruluşu Demo, Birleşik Krallık’taki Müslümanların, nüfusun geri kalanından daha vatansever olduklarını tespit etti.

“İngiliz vatandaşı olmaktan gurur duyuyor musun?” ifadesine cevap veren Müslümanların %83’ü İngiliz olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Diğer Güzel Haberler

Olimpiyat Oyunları dolayısıyla Japonya’ya gelecek Müslümanlar için Japonya’da Uluslararası Havalimanlarına namaz odaları yapılıyor. Halihazırda namaz odaları var olan havalimanlarında da sayı artışına gidilecek. Konu hakkında uzman görüşlerine de yer verdiğimiz haberimizi Okumak İçin Tıklayın

Çoğumuzun hayali olan ve aynı zamanda birçoğumuzun da çeşitli bahanelerin ardına sığınarak vazgeçtiği bir hayal. Ve o hayalimizi gerçekleştiren 10 yaşındaki otizmli çocuk. 10 yaşındaki otizmli çocuğun başarıp bizim bahanelerin ardına sığınarak vazgeçtiğimiz hayalin hikayesini Okumak İçin Tıklayın

Bir halk sağlığı kliniği düşünün. Sağlık çalışanlarının tamamının gönüllü hizmet verdiği ve bu hizmetleri dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın tamamen ücretsiz olarak sunduğu. Çoğumuz bunu duyduğumuzda ilk tepkimiz ‘nasıl’ demek oluyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz