Afrikalı Görme Engelli Öğrencilere Manisa’dan Işık Oldular

Bir fener yaksanız ışığı en fazla nereye kadar ulaşır? On metre? Yüz metre ya da beş yüz?

Onlar Manisa’dan bir iyilik feneri yaktılar ve kilometrelerce uzaktaki, dünyanın öbür ucundaki Afrika’ya yönlerini çevirdiler. Yaktıkları bu iyilik fenerinin ışığı kilometrelerce yol katetti ve Afrikalı görme engelli kardeşlerimizin hayatlarına girdi; onların, hayatı dokunarak anlamalarına vesile oldu.

Lise Öğrencilerinin “İyilik Atölyesi”

Manisa’daki Şehit Fatih Kalu KAİHL öğrencileri, okullarında kurdukları ve “İyilik Atölyesi” adını verdikleri atölyelerinde görme engelli öğrencilerin eğitimini kolaylaştıracak dokunsal materyaller üretmişler. Bu materyalleri dünyanın birçok yerindeki görme engelli kardeşlerimize göndererek eğitimlerine katkıda bulunmuşlar.

Ürettikleri dokunsal haritalar ve eğitim oyuncaklarını, dünyanın farklı yerlerindeki 3 bin görme engelli öğrenciye gönderen liseliler; Sudan, Ruanda ve Burundi’den gelen yeni talepler üzerine iyilik için tekrar kollarını sıvadılar, dahası bununla da kalmadılar.

Daha öncesinde gönderdikleri paketlerin içeriğini zenginleştiren yeni materyaller eklediler. Afrikalı görme engelli öğrencilere 200 dokunsal eğitim materyaline ek olarak 300 beyaz baston ve okul kıyafeti gönderdiler.

Yılın En İyi Projesi

Okulun coğrafya öğretmeni olan Sözer Vurgun, 2018’de kurdukları İyilik Atölyesi’nde görme engelli öğrencilere yönelik haritalar, tangramlar, zeka küpleri gibi eğitim materyalleri ürettiklerini ve hazırladıkları bu eğitim materyalleriyle MEB’in düzenlediği yarışmaya katıldıklarını söyledi. Projelerinin bu yarışmada yılın en iyi projesi seçildiğini ifade eden öğretmenimiz şunları da ekledi:

“Sadece coğrafya alanında haritalar değil, birçok farklı derste de çocukların günlük hayatta kullanabileceği dokunsal eğitim materyalleri üretmeye başladık. ‘3 ülke 30 okul ve 3 bin mutlu çocuk’ sloganıyla Afrika’daki görme engelli okullarına dokunsal haritalar ve oyuncaklar gönderdik. Ruanda’dan gelen fotoğrafta şöyle bir durum vardı; çocuklar sadece bizim gönderdiğimiz materyallerle oynuyordu. O okulla iletişime geçtik ve bizden ne istediklerini sorduk. Bize gelen cevap çok dramatikti. ‘Bizim kağıdımız bile yok’ dediler.”

Ruanda’nın yanında Sudan ve Burundi’den de benzer taleplerin geldiğini anlatan Sözer Öğretmen:

“Ayrıca görme engelli Afrikalı kardeşlerimizin beyaz bastonunun olmadığını öğrendik. Hayırsever veliler ve öğrenciler sayesinde 300 beyaz baston aldık. Bundan sonraki hedefimiz önce Afrika sonra dünyadaki tüm görme engelli öğrencileri bu eğitim materyalleriyle buluşturmak.”

Bu iyilik projesinin gönüllüsü güzel yürekli öğrencilere de kulak vermeden de olmaz dedik:

  • Öğrencilerden Azra Yılmaz, görme engelli çocuklara yardım ettikleri için büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi.
  • Fatma Türe de Afrika’dan gelen fotoğrafları gördüğünde çok duygulandığını ifade etti.
  • Öğrencilerden Tuğçe Yağdıran ise materyalleri yaparken çok emek verdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir yandan derslerimize çalışırken bir yandan da arkadaşlara materyaller hazırlıyorduk. Emeğimizin karşılığını görünce o kadar çok mutlu olduk ki anlatılmaz yaşanırdı bu.”

Okul Müdürü THY’ye Teşekkür Etti

Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Necmi Çinici, projeleri dolayısıyla kendilerine ücretsiz ekstra 500 kilogramlık bagaj hakkı tanıyan Türk Hava Yolları (THY) yetkililerine teşekkür etti.

Toplamda 300 görme engelli bastonu, 200 dokunsal harita, zeka küpü ve tangramdan oluşan paket ile okul kıyafetlerinin 520 kilogram geldiğini dile getiren Çinici, “Toplamda 520 kilogram yükümüz THY kanalıyla Afrika’ya ulaştı. Biz bu şekilde öğrencilerimizle beraber hayırda yarışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Biz de öğrenci kardeşlerimizi hayırda yarışmaya devam etmesini dileriz. Umarız ki iyilik fenerinin ışığı dünyanın en uzak köşesine kadar ulaşır. Selametle…

Diğer Güzel Haberler

Birleşik Krallık’ta, insanların kalplerini İslam’a ısındırmak için düzenlenen bir uygulama var. Her sene, belirli bir tarihte Birleşik Krallık‘taki yüzlerce cami her dinden insana kapılarını açıyor. İnsanlar bu camileri ziyaret edip Müslümanların camilerde neler yaptığını öğreniyor, Müslümanlarla tanışıp İslam hakkında bilgi ediniyorlar. Okumak İçin Tıklayın

İngiltere’nin Luton sokaklarında, yaklaşık 200 torba çöp toplandı. Luton’daki camiler, şehri temizlemek için birçok organizasyon ile birlikte çalışarak, şehrin her bir yanından farklı insanların bir araya gelmesini sağladılar. Okumak İçin Tıklayın

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrımüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz