Norveç’teki Camiler

358

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camiileri sizler için tanıtıyoruz. Bu seferki durağımız: Norveç

1Beytün Nasr Camii

Beytün Nasr Camii, ağırladığı ziyaretçileri ve beş bin kişilik kapasitesiyle Norveç’teki en büyük camii. Bu camii yerel halkın ağzıyla Furuset Camii olarak da biliniyor. Oslo’nun kuzeydoğusunda yer alan bu camii, güney tarafında görkemli bir minareye sahip. Camii modern bir mimariye sahip olmasıyla birlikte duvar desenleri ve dekoruyla da göz kamaştırıyor.

2Merkezi Ehli Sünnet Camii

Oslo’da bulunan bu camii devasa büyüklüğüyle tanınmakta, öyle ki bu camii bir defada iki bin beş yüz insanı ağırlayabiliyor. 2006 yılında Norveç’te yaşayan Pakistanlı bir topluluk tarafından inşa edilmiş. Aynı zamanda Güney Asya’dan gelen göçmenler ve turistler arasında oldukça popüler bir camii. Adından da anlaşıldığı üzere camii sünni geleneklerine sıkı sıkıya bağlı, bununla birlikte tasavvufi geleneklere bağlılığıyla da biliniyor.

3Norveç Merkez Camii

Merkez Camii, Norveç’teki en büyük camiilerden biri. İhtişamlı yapısı ve güzelliği ile göz alan bu camii, aynı zamanda Dünya İslam Misyonu’nun Norveç’teki merkezi olarak tanınıyor. Bu büyük camide yedi yüzden fazla insan aynı anda namaz kılabiliyor. Caminin İspanya ve İran’dan ithal edilen kiremitlerle yapılan duvarları, İslami öğretiler ve Kur’an’ı-Kerim’deki ayetlerle uyuşan büyüleyici işlemeleriyle dikkat çekiyor.
Camiinin içine girdiğinizde karşınıza çıkan büyük salonun ortasındaki avize Türkiye’den ithal edilmiş. Ayaklarınızın altındaki halı ise İran’dan ithal. Bu görkemli camii, aynı zamanda Norveç’teki en büyük sünni camii olarak biliniyor.

4İslam Kültür Merkezi, Oslo

1974’te hizmete açılan bu yapı hem bir camii hem de bir kültür merkezi niteliğini taşımakta. Norveç’teki en eski camiilerden biri olan bu camiiyi diğerlerinden ayıran şey, her dinden insanı ağırlıyor olması; dolayısıyla camii interaktif bir özellik taşıyor. Bu camii aynı zamanda İslami değerleri ve İslam inanç esaslarını öğreten bir eğitim merkezi. Ulaşımı ise oldukça kolay, dolayısıyla Norveç’teki Müslümanların uğrak mekanlarından bir tanesi.

5Bergen Mescidi

Bu yapı Norveç’in Bergen şehrindeki en büyük camii. Oldukça dingin bir mekanda bulunan bu güzel camii, insanların yerleşim alanlarına yakın bir yere inşa edilmiş. Aynı zamanda Bergen’de yaşayan Müslüman halk arasında oldukça popüler. Kadınların namaz kılabilmesi için ayrı bir bölmeye de sahip.

Serinin Diğer İçerikleri İçin Tıklayınız !

Allah’ın Evleri : Malezya

Allah’ın Evleri : Malezya 2

Allah’ın Evleri : Rusya

Allah’ın Evleri : Brunei

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz