Alman Mühtedi Huzuru Senegal’de Buldu

274

“Mutluluk; insanın düşündüğü, söylediği ve yaptığı şeylerin uyum içinde olduğu andır.”

-Mahatma Gandhi-

Bizler akıl baliğ olduğumuzdan itibaren dünyaya geliş maksadımızı sorgularız. İnsanoğlunun varoluşuyla temel soru haline gelen bu konuda sayısız yanıt ortaya konmuştur. Kimi erdemli yaşamayı amaç edinmiştir Platon misali, kimi zevk almayı öncelemiştir Aristippos gibi. Kimi de ubudiyet ve kulluğu amaç edinmiştir salihler gibi. Bugün Björn Pachurka’nın hikayesinde ise dünyayı karış karış dolaşarak mutluluğu arayan bir adamın İslam’la buluşmasına tanık oluyoruz.

İçimizi ısıtan bu hikaye; Malcolm X‘in hayatından müteessir olan Pachurka’nın derin bir araştırmaya koyulmasıyla başlamış ve bu araştırma onu kendi vatanından uzaklaştıran uzun bir yolculuğa adım atmasına vesile olmuş.

Peki Almanya’da Nasıl Bir Hayat Tarzına Sahipti?

Öncelikle Björn Pachurka Hristiyan bir ailede büyüdüğünden dine mesafeli bir hayatının olduğunu söyleyemeyiz. İslam ile tanışmadan bir süre önce Almanya’da hiphop müziğe ve bunun akabindeki araştırmalarıyla da afroamerikalılar olarak bilinen siyahilerin insan hakları mücadelesine büyük bir ilgisi olmuştur.

“Ben hiphop neslinin bir parçasıydım. Ayrıca rege ve hiphop tarzı müziklerden hoşlanırdım ve afroamerikanları da bu şekilde tanımıştım, daha sonra Malcolm X’ in hayatını ve İslamiyet’i kabul ediş hikayesini okudum ve Afrika’ya gitmeye karar verdim.”

Müslümanlığı kabul edişinden sonra Hadim Ndiguel olarak bilinen Björn Pachurka’nın mutluluk arayışı, 20 yıl önce dünya üzerinde keşfe çıkarak gerçekleşti. İlk olarak Mısır’a yerleşen Hadim, mutluluk arayışına Zambiya, Malavi ve son olarak yerleştiği Senegal’i kapsayan bazı sahra altı Afrika ülkelerinde devam etti. 43 yaşındayken aradığı huzuru ve mutluluğu Senegal’de bulduğunu söyleyen kardeşimiz, materyalist ve bir o kadar konforlu olan eski yaşamından sıyrılıp Batı Afrika ülkesinde İslam’la müşerref oldu.

Afrika Yolculuğu Sırasında İslam’a Yolculuk

Hamid’in İslam’la müşerref olma hikayesi yaklaşık 20 yıl önce Senegal’de Müslüman kardeşlerimizle tanışmasıyla başlıyor. Senegal yolculuğu sırasında Müridiyye olarak bilinen sufi geleneğine ilgi duyuyor ve bu kardeşliğin kurucusu olan Şeyh Ahmedü Bamba’nın yaşam tarzından, özellikle de barışçıl öğretilerinden oldukça etkileniyor.

Ona hayat veren bu güzel ve bir o kadar macera dolu yaşantısından sonra Senegalli bir hanımla evlenen Hamid, sekiz çocuk babası. Senegal’deki yaşamını ise şöyle tarif ediyor:

“Yardımlaşmanın hakim olduğu bir köy hayatı içerisinde yaşam sürüyoruz ve bizler burada huzuru bulmak için elimizden geldiğince çalışıyoruz.”

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz