HaberlerAlmanya

Alman Ordusundaki Müslümanlar İçin Askeri İmamlar

Almanya çok dinli Avrupa ülkelerinden bir tanesi ve elbette birçok Müslüman’a ev sahipliği yapmakta. Alman ordusunda bulunan birçok dinden insan, pastoral bakımdan yararlanmaktadır. Pastoral bakım, kişinin sağlık durumunun ve ruh halinin iyileştirilmesiyle sağlanan bir yardım hizmetidir. Alman orudusunda yaklaşık 3.000 Müslüman asker bulunuyor ve diğer dinlere mensup kişiler gibi bu askerlerin de pastoral bakıma ve dinlerini rahatça öğrenip yaşayabilmeleri için askeri imamlara ihtiyaçları var. Bu haberde size bu konuya dikkat çeken ve ordudaki Müslümanların bu bakım ihtiyacının giderilmesi için önemli bir adım olan bir gelişmeden bahsedeceğiz.

Hristiyan dergisi olan PRO, askerlerin de dinleri ne olursa olsun, rahatça dinlerini yaşayıp inançlarını gerçekleştirebildiği bir ortamda bulunmasının şart olduğunu vurgulayarak politikacılar tarafından başlatılan İslami askeri din görevlileri kampanyasının başladığını açıkladı.

Şubat 2023 tarihinde Almanya Osnabrück’te bulunan İslamkolleg, Müslüman Pastoral Bakım Kursu’nun ilk mezunlarını verdi. İlk mezunların verilmesiyle birlikte bazı milletvekillerine askeri imamların faaliyete geçmesi gerektiğine dair söz hakkı doğdu.

Adsiz tasarim 4

Neue Osnabrücker Zeitung’un yazdığı mektuba göre Protestan, Katolik ve Yahudi askeri papazlar; askerler ve ailelerin pastoral bakımına zaten vazgeçilmez bir katkı yapıyorlar. İsviçre gibi komşu ülkelerden farklı olarak, Müslüman askerler için bu destek uzun süredir reddediliyor. Ordudaki dini destek hükümet için büyük önem taşımaktadır.

Konstantin Kuhle (FDP), Filiz Polat (Greens), ve Aydan Özoğuz (SDP) tarafından imzalanarak yazılan mektup; Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius, Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Savunma Komiseri Eva Högl tarafından onay bekliyor.

Belki de bundan birkaç yıl önce böyle bir hakkı konuşmak bile söz konusu olamazken şimdi bakanlara böyle bir taleple gidilebilmiş olması bu konuda kararlı bir çabanın söz konusu olduğunu bizlere gösteriyor. Bu talebi anlamlı kılmak adına İslamkolleg’in, Müslüman Pastoral Bakım Kursu’nun ilk mezunlarını vermiş olması da son derece umut veren bir gelişme. Dileriz ki Müslüman askerlerin manevi destek alabilmeleri için çıkılan bu yolda başlatılan kampanya en kısa sürede çok güzel bir şekilde sonuçlanır.

Kaynak
PROCNE NEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu