Alman sanatçıdan Batı’da İslam mimarisi sergisi

0
87

Herkes farklı yollardan İslam’ı bulur ve farklı yollarla İslam’a hizmet eder. Kimisi bir kitapla kimisi bir insanla kimisi de uzun sorgulama ve araştırmalar sonucunda ulaşır hak dine. Onunkisi bir seyahatinde gördüklerinden etkilenmesiyle olur. Bu yazımızda ilgilendiği fotoğraf sanatıyla camilerin önemine dikkat çeken sanatçının fotoğraf sergisinden ve hayatından bahsedeceğiz.

 63 yaşındaki Müslüman Alman sanatçı, Almanya’da “Avrupa’daki Camiler: Batı’da İslam Mimarisi” isimli fotoğraf sergisi açtı. Serginin açılışı ise 28 Kasım’da Köln Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleştirilen bir programla yapıldı. Köln’de açılışı yapılan bu sergi, 1 Aralık’tan itibaren iki hafta boyunca Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camisi Sergi Salonu’nda ziyaretçileriyle buluştu.

Eckhard Krausen daha önce Asya, Afrika, Avrupa ülkeleri ile Yeni Zelanda’da fotoğraflar çekmiş bir sanatçı. Bu sergisinde hangi ülkelerden mi fotoğraflar var? Almanya, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Litvanya, İskoçya, İngiltere, İspanya, İtalya, Polonya ve Fransa’dan toplam 30 caminin fotoğrafları bulunuyor.

Sanatçının bu sergiyle neyi anlatmak istediğine değinelim ilk olarak. Söz konusu sergide yer alan fotoğraflarla sanatçı Krausen; dinen camilere olan ihtiyaca, Hristiyan Avrupa’daki camilerin geçmişten bugüne kadarki mimari gelişimine ve camilerin mimari estetiğine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 Amacımız olumsuz algıyı kırmak

Köln Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yılmaz Bulut’un sergi ve konferansla ilgili şunları söylüyor :

“Gayemiz İslam ve müslümanlıkla ilgili son dönemlerde batılı toplumlarda oluşturulmak istenen olumsuz algıyı kırmak. “

Bunun için de bu bağlamda Köln ve Aachen’da  düzenledikleri etkinliklerle gerek siyasi olarak gerekse medyada estirilmeye  çalışılan olumsuz havadan kurtulup, kamuoyunda Müslümanlarla ilgili olumlu gelişmeleri ön plana çıkarmayı amaçladıklarını dile getiriyor.

Son olarak da çalışmalarını konuştuğumuz sanatçıyı tanıyalım biraz. 63 yaşında, Danimarka’da yaşayan Alman bir fotoğraf sanatçısı. 41 yıldır fotoğraf sanatıyla ilgileniyor kendisi. Çektiği fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere birçok ülkeye seyahatler düzenlemiş. Bu seyahatlerinden biri olan Mısır’da gördüklerinden etkilenerek 1992 yılında İslam‘la şereflenmiş. İşi nedeniyle çıktığı yolculuk kendisine İslam’ın yolunu açmış yani. Ne mutlu kendisine ki o da ilgilendiği iş olan fotoğraf sanatıyla İslam eserleri olan camileri tanıtarak dinine hizmet ediyor.

Diğer güzel haberler

Bizler Türkiye’de binlerce camiye sahip olduğumuz halde onları doldurmak için gayret etmiyorken dünyanın diğer ucunda bazı Müslüman öğrenci toplulukarı ibadet edebilecekleri düzenli bir mekan için uzun bir süredir uğraş veriyorlar. New Yorklu Öğrencilerden Namaz Mücadelesi

Dominguez ve arkadaşları , İslam’ın ve Müslümanların daha iyi anlaşılması için farklı ülkelerde konserler veriyor. Amerika’da Dostluk Konseri

Filistin’in Gazze bölgesindeki bir grup engelli genç tekerlekli sandalyeleriyle karate sporu yaparak azmin karşısında hiçbir engelin duramayacağını bir kez daha bizlere gösterdi. Azmin Gücüyle Engelleri Aştılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz