Almanya’daki Camiler

566

Allah’ın Evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz. Bu seferki durağımız ise Almanya.

1DİTİB Köln Merkez Cami

Almanya’nın en büyük camisi hatta Avrupa’nın en büyük camilerinden biri olan DİTİB Köln Merkez Camisinin hikayesi 2001 yılında başlıyor. Eski bir fabrika deposu olan bu mekanı camiye dönüştürmek için önce izin alınıyor. Yalnız bir şart ile. Cami mimarisini düzenleyecek kişiyi seçmek için bir proje yarışmasının düzenlenmesi isteniyor.

Nihayet 2005 yılında 111 mimarin katıldığı uluslararası bir proje düzenleniyor ve DİTİB’in şeffaflığını ve caminin kapılarının herkese açık olduğunu simgeleyen Alman Mimar Paul ve Gottfried Böhm’ün projesi birinci seçiliyor.

2009 yılında inşaata başlayan cami 8 sene sonra ibadete ilk defa açılıyor. Dışarıdan biraz sade biraz da modern bir görünüşe sahip olan caminin kubbesi 35 metre yüksekliğinde olup 55 metre yüksekliğinde iki minareye sahip. Alışılmışın dışında beton bir mimariye sahip olan bu camimizin ibadet alanı iki kattan oluşmaktadır. İçerisi oldukça ferah ve altın ile gümüş renginde süslemeler bulunmaktadır.

2DİTİB Duisburg Merkez Cami

Ramazan aylarında ayrı bir havası olan bu camimiz Köln Merkez Camii açılana kadar Almanya’nın en büyük camisi sayılmaktaydı. Türk geleneğine sadık kalan mimarisi ile öne çıkmaktadır. Bir büyük kubbesi ve birçok küçük kubbeleri bulunmakta olup tek bir minareye sahiptir. Ramazan aylarında hazırlıklar yapılır ve iftar vaktinin girdiğini işaret etmek için bir top atılır. Yakınlarda bulunan evlerin camlarından ezan sesi çok hafif de olsa duyulabilmektedir.

3Berlin Şehitlik Cami

Adı üzerine Türk şehitliğinin içinde bulunan bu camimiz Prusya Krallığının bir armağanıdır. 1711 yılında yapılması karar verilen şehitlik Türk-Alman dostluğunun bir sembolü haline gelmiştir. Şehitliğin hikayesi buraya ilk defnedilen şehit Giritli Aziz Efendi Hazretleri ile başlıyor. Kendisi Almanya’da vefat edince burada defnediliyor. Bu mezarlığa birinci dünya savaşında yaralanan ve daha sonra tedavi için getirdikleri Berlin şehrinde vefat eden Osmanlı subayları da defin edildikleri için şehitlik demişlerdir.

Mimarisi ile geleneksel Türk camilerini hatırlatmaktadır. Yaklaşık 1500 kişilik bir cemaat kapasitesine sahip olan camimizin 37 metre uzunluğunda bir şerefeli iki minaresi bulunmaktadır.

4İslam Forumu Penzberg Cami

Kubbesi bulunmayan bu camimizin kapıları oldukça dikkat çekmektedir. Giriş Kapısı sayfaları açık olan bir kitabı andırmakta. Bir tarafında Besmele, Fatiha ve Hucurat suresinin 19. Ayet-i kerimesi yazarken diğer kapısında almanca meali bulunmaktadır. Mimarisini Alen Jasarevic üstlenmiştir. Modern bir tarzı olan bu camimiz 2005 yılında açılmıştır. Hutbeleri ise almanca dilinde verilmektedir.

5Schwetzingen Cami

Almanya’nın ilk ve böylece en eski camisi olarak bilinmekte. Kendisi Schwetzingen saray bahçesinin bir parçası olup, 1792-93 yıllarında inşa edilmiştir. Cami aslında sarayın bütün din ve dünya kültürlerine karşı olan saygı simgesi olarak yapılmış olsa da 1870 ve 1980’li yıllarda Müslümanların namaz kıldığı bir ibadethane olarak işlev görmüştür. Günümüzde ise sadece ziyaret amaçlı bahçesinde ve içerisinde gezilmektedir. [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

Diğer Güzel Haberler

Hidayetin kime, nasıl ve nerede geleceği hiç belli olmuyor. Hollanda’da İslam’ı yasaklamak gibi önerilerde bulunan Joram van Klaveren, İslam karşıtı bir kitap yazmaya karar verdi. Bu dönemde yaptığı araştırmalar vesilesiyle İslam ile şereflendi. Okumak İçin Tıklayın

İngiltere’nin Newcastle şehrinde hizmet veren Bahr Academy vandalların saldırısına uğradı. Okula geldiklerinde duvarların İslam karşıtı grafitiler ile doldurulduğunu ve Kur’an-ı Kerim sayfalarının yerlere atılmış olduğunu gören yetkililer, bunu yapan kişilere İslam’ı anlatmak amacıyla okula davet ettiler. Okumak İçin Tıklayın

Doğduğunda ailesi tarafından terk edilen Kamerunlu Beşir, Maroua’daki tek Müslüman yetimhanesi olan Cemile Anne Yetimhanesi’ne yerleştirdi. Bu süreçte yetimhaneye yardıma gelen Türk aileler vesilesiyle Türkçe öğrenen kardeşimiz, Türkiye’deki hayır sahipleri vesilesiyle açılmış olan Medine Hafızlık Kursu’nda eğitim alıyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz