AlmanyaCamiHaberler

Almanya’nın Düren Şehrinde 35 Yıldır Ezan Okunuyor

Avrupa’da yaşayan bir çok Müslüman ezana hasret. Almanya’nın Düren şehrinde ise DİTİB Fatih Camii’nde günde 3 vakit açıktan ezan okunmakta. Peki bu nasıl başlamış ve vatandaşın tepkisi nasıl olmuş? Gelin birlikte bakalım.

Almanya’ya gurbetçi olarak gelen camii cemaatinden Ahmet Kurt bir gün gazetede Viyana’da inşa edilen bir camide her cuma ezan okunacağını görür. Bunun üzerine Ahmet  amcamız aynı izni bulunduğu bölgedeki camii için belediyeden talep eder. O zamanlar minaresi olmayan ve sanayi bölgesinde bulunan Fatih Camii için başvurduğu Endüstri Gözetim Dairesi’nden gelen cevap ise çok şaşırtıcıdır.

1500 metreye kadar duyulacak mesafede ezan okunabilir.

1980 yılında alınan izne rağmen önce camiinin binası ile ilgili resmi prosedürün bitmesi beklenir ve Nihayet 1984 yılında ilk ezan bu camimizden yankılanır.

Her ne kadar cemaat yasal olarak ezanın okunması için izin almış olsa da Müslüman olmayan vatandaşların tepkisi büyük olur. Günde üç vakit (sabah ve yatsı namazı hariç) açıktan ezan okunmaya devam eden cami aynı yıl Kamu Düzeni Dairesi (Alm. “Ordnungsamt”) ile sorunlar yaşar ve mahkemeye başvurulur.

Dört yıl süren mahkeme sonucu ise sevindirici. Mahkeme sonucunda camiide günde beş vakit açıktan ezan okunmasına izin veriliyor. Caminin yönetim kurulu mahkeme sonucunda istişare ediyor ve günde 5 vakit yerine 3 vakit okunması uygun görülüyor. Böylece 35 yıldır Almanya’nın Düren şehrinde açıktan ezan okunmakta.

Bugün Almanya genelinde bulunan 2500 cami içerisinden sadece 30 camide açıkça ezan okunmakta. Bu 30 caminin büyük bir kısmında sadece haftada bir Cuma günleri ezan okunmasına müsaade veriliyor veya günde 3 vakit.

Fransa‘da ise yaklaşık 3000 cami var ve oradaki camilerde açıktan ezan okunması söz konusu dahi olamıyor çünkü taleplere verilen cevaplar çok sert oluyor. Avusturya’da yaklaşık 300 camii var ve bunlardan iki tanesinde açıktan ezan okunmakta.

Hollanda‘da ise yasal olarak açıktan ezan okunması için bir yasak bulunmamakta. Günde bir defa ve sesin 60 desibeli geçmemesi şartıyla ezan okunmasına müsaade edilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu