Almanya’nın Düren Şehrinde 35 Yıldır Ezan Okunuyor

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Düren şehrinde 1984 yılından beri açıktan ezan okunuyor.

Avrupa’da yaşayan bir çok Müslüman ezana hasret. Almanya’nın Düren şehrinde ise DİTİB Fatih Camii’nde günde 3 vakit açıktan ezan okunmakta. Peki bu nasıl başlamış ve vatandaşın tepkisi nasıl olmuş? Gelin birlikte bakalım.

Almanya’ya gurbetçi olarak gelen camii cemaatinden Ahmet Kurt bir gün gazetede Viyana’da inşa edilen bir camide her cuma ezan okunacağını görür. Bunun üzerine Ahmet  amcamız aynı izni bulunduğu bölgedeki camii için belediyeden talep eder. O zamanlar minaresi olmayan ve sanayi bölgesinde bulunan Fatih Camii için başvurduğu Endüstri Gözetim Dairesi’nden gelen cevap ise çok şaşırtıcıdır.

“1500 metreye kadar duyulacak mesafede ezan okunabilir”

1980 yılında alınan izne rağmen önce camiinin binası ile ilgili resmi prosedürün bitmesi beklenir ve Nihayet 1984 yılında ilk ezan bu camimizden yankılanır.

Her ne kadar cemaat yasal olarak ezanın okunması için izin almış olsa da Müslüman olmayan vatandaşların tepkisi büyük olur. Günde üç vakit (sabah ve yatsı namazı hariç) açıktan ezan okunmaya devam eden cami aynı yıl Kamu Düzeni Dairesi (Alm. “Ordnungsamt”) ile sorunlar yaşar ve mahkemeye başvurulur.


Dört yıl süren mahkeme sonucu ise sevindirici. Mahkeme sonucunda camiide günde beş vakit açıktan ezan okunmasına izin veriliyor. Caminin yönetim kurulu mahkeme sonucunda istişare ediyor ve günde 5 vakit yerine 3 vakit okunması uygun görülüyor. Böylece 35 yıldır Almanya‘nın Düren şehrinde açıktan ezan okunmakta.

Bugün Almanya genelinde bulunan 2500 cami içerisinden sadece 30 camide açıkça ezan okunmakta. Bu 30 caminin büyük bir kısmında sadece haftada bir Cuma günleri ezan okunmasına müsaade veriliyor veya günde 3 vakit.

Fransa‘da ise yaklaşık 3000 cami var ve oradaki camilerde açıktan ezan okunması söz konusu dahi olamıyor çünkü taleplere verilen cevaplar çok sert oluyor. Avusturya‘da yaklaşık 300 camii var ve bunlardan iki tanesinde açıktan ezan okunmakta.

Hollanda‘da ise yasal olarak açıktan ezan okunması için bir yasak bulunmamakta. Günde bir defa ve sesin 60 desibeli geçmemesi şartıyla ezan okunmasına müsaade edilmekte.

Yararlanılan Kaynaklar:

1 / 2

Diğer Güzel Haberler

Ohio’nun Toledo bölgesindeki Müslüman doktorlar, inançları farketmeksizin bütün ihtiyaç
sahiplerini ücretsiz tedavi etmek için güçlerini birleştirdiler ve bir klinik açtılar. Bu klinikle birlikte Müslümanların yardımseverliğini, insanların görmesi umut ediliyor. Fakirlere Ücretsiz Hizmet Sunan Klinik

Londra’da yaşayan, Müslüman kuru temizlemeci Kamar Aziz, havalar son derece
soğumuşken evsizlere yardım için kollarını sıvadı. Onlara ısınmaları için battaniyeler
dağıtıyor, ve battaniyelerin temizlenmesini de gönüllü olarak kendisi yapıyor! O His Gerçekten İnanılmazdı

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek! Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. 90 Yaşında İslam’ı Buldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz