Amerika’da Dostluk Konseri

0
105
Al Firdaus

Günümüzde hem medyada hem de gerçek hayatta İslam aleyhinde yapılan çalışmaları sıklıkla görmekteyiz. Bunun çıktısı ise İslam’a karşı olumsuz algı ve ön yargılı insanlar olmakta. Peki bu algıyı kırmak adına neler yapılabilir?

Bu soruya çok farklı cevaplar verilebilse de kimileri için bunun cevabı sanat, daha da özelde müzik. Avrupalı Müslüman Müzisyenlerin oluşturduğu bir müzik grubu olan Al Firdaus Ensamble, geçtiğimiz günlerde Amerika’da konser verdi ve politikacıların nefret söylemleri sebebiyle ilişkilerin bozulduğu bu günlerde halka dostluk ellerini uzattı.

Al Firdaus İspanya, Granada’da kuruldu. Grubun solisti olan Venezuelalı Mohammad Dominguez, yaptıkları müzik ve verdikleri konserler hakkında şunları söylüyor:

“Sahneye çıktığım her an; gönlümün derinliklerine inmek ve ilahi olanı tefekkür etmek için harika bir fırsat.”

Geçtiğimiz haftalarda ABD’ye turne düzenleyen dörtlü grup, California’daki konserini Pasifik Üniversitesi’nde verdi. Konserde Dominguez’e, grupta violin çalmanın yanı sıra şarkı da söyleyen, İngiliz Müslüman Ali Keeler eşlik etti.

Yapılan bu konser, özellikle cumhuriyet yanlılarının Müslüman karşıtı söylemlerinin olduğu bir zamanda gerçekleştirildi. Bununla beraber, nefret söylemlerinin azınlıkta olduğunu gören Dominguez:

Siz Amerika toplumunun bu şekilde düşünen bazı kesimlerinde olabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse ben, halkın büyük bir kısmının, konserlerimizle ortaya koyduğumuz sanat hakkında gerçekten açık fikirli olduğunu gördüm.

diyerek Amerika vatandaşlarına grubu hoş karşılamalarından dolayı memnuniyetlerini belirtti. Dominguez ve arkadaşları, İslam’ın ve Müslümanların daha iyi anlaşılması için Amerika’da bir kez daha konser vermeyi planlıyorlar.

“İnşallah Amerika’ya gelmeye devam edeceğiz. Politik durumlar bizim işimizle ve görevimizle ilgili değil.” dedi ve konuşmasını şu ümîd dolu cümleyle bitirdi: “Ne yazık ki dünyada birçok problem var. Ama inanıyorum ki, tevhid, sevgi ve güzellik bir gün dünyanın her yerinde zafer kazanacak.”

Önceki İçerikGörme Engelli Kızın Müthiş Gayreti
Sonraki İçerikHer Şey O Ezanı İşitmesi İle Başladı (Rooney’nin Hikayesi)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz