Atina’nın iki yüzyıldır beklenen ilk resmi camisi açılıyor

0
23

Müslümanlar olarak yeryüzünün bize mescid kılındığının bilinciyle dünyanın dört bir yanına gönül rahatlığıyla gidebiliyor hatta yaşamlarımızı sürdürebiliyoruz. İnsanları bir araya getirmek ve bu gönül bağıyla Allah’a yaklaşmak adına bu yeryüzü mescidinin varılan her bir tarafına temsili camiiler bulundurmak, Müslümanlar için büyük bir önem arz ediyor.

Varılan her yerde bu hassasiyeti taşıyan Müslümanların bir durağı da Yunanistan idi. Yunanistan’ın başkenti olan Atina, cami olmayan tek Avrupa başkentiydi. 1833’te Osmanlı Devleti zamanındaki Yunan bağımsızlığından bu yana resmi bir camiye sahip değildi. O zamanlar elde bulunan camiler depolara dönüştürülmüştü. O zamandan beri Müslümanlar, yüzlerce geçici alanda, kalabalık bodrum katlarında ve ırkçı saldırganların hedef aldığı alanlarda ibadetlerini yapmaya başvurmuşlardı.

Atina’da Müslüman topluluklar resmi bir cami bulunmadığı için apartman dairelerini, garajları ya da spor salonlarını ibadet alanına çeviriyor.

Yine Müslüman halkın ses getirişi ve çevrenin desteğiyle 12 yıl önce inşası başlayıp bir süre ertelenen caminin inşası, parlamento tarafından onaylandıktan üç yıl sonra nihayet tamamlandı.

İlk Namaz Eylül’de

Atina’da yaşayan Müslümanların büyük bir heyecanla beklediği caminin inşası nihayet tamamlandıktan sonra Yunan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroglu’nun ziyaretiyle ilk kez açıldı.

İnanç hakkının eğitim ve sağlık gibi temel bir hak olduğunu vurgulayan Gavroglu:

“Faşist ve ırkçılar ülkenin ufkunu daraltmaya, sadece kendilerinin olduğu bir gelecek kurmaya çalıştılar ama hem mecliste hem de halk arasında hüsrana uğradılar.” dedi.

Atina Camii’nin, Avrupa’nın çoğundan farklı olarak halka açık olduğunu ve özel bir ibadet yeri olmadığını belirterek

“Hiç kimseye ait değil çünkü hepimize ait. Sahibi; bir birey, kurum, toplum ya da yabancı bir ülke değildir” dedi. İlk namazın eylül ayında kılınmasını ümit ettiklerini belirtti.

Müslüman Halk Çok Mutlu

Cami, başkentin Müslüman cemaati üyeleri tarafından huzurla karşılandı. Caminin imamı Zaki Mohamed:

“Allah’a; nihayet dua edebileceğimiz, toplanabileceğimiz, meseleler hakkında konuşabileceğimiz bir camiye sahip olduğumuz için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Yunanistan’ın Şii Müslüman cemaatinin temsilcisi Ashir Haidar, yaklaşmakta olan açılışı “bir rüya gerçek oluyor.” diye tabir ederek heyecanla beklediğini dile getirdi. Camiyi Yunanistan devletinin Müslüman halka güzel bir hediyesi ve onların İslam dinine olan saygılarını gösteren sembolik bir çalışma olarak gördüğünü belirtti.

Diğer Güzel Haberler

Ülkemizde birçok cami bulunmakta fakat bu olanakların her ülkede aynı olduğu söylenemez. İşte o ülkelerden biri de Hırvatistan. Uzun yıllar camisi bulunmayan Avrupa kentine yıllar sonra bir şaheser yapıldı ve Avrupa’nın en görkemli camisi olarak anılıyor. Rijeka Camii görenlerin gözlerini kamaştırıyor. Okumak İçin Tıklayın

BAE’nin Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün ilk kazananı tasarladığı acil destek robotu ile hayat kurtarmayı planlıyor.Sultan Binbader diğer kazananlar huzurunda Abu Dabi’ deki Crown Plaza’ da bu tasarımını sundu. Okumak İçin Tıklayın

İnsanoğlu bir şeye inanma, inandığı şeye sığınma ve ondan bir şeyler isteme fıtratı üzerinedir. Bu ihtiyaçların batıl şeylerle karşılanmaya çalışılmasıyla ve dinin dünya hayatında kendisine engel teşkil edeceğini düşünen fikirlerin yönetimiyle fıtrat, değişime uğramaya başlamıştır. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikNorveç’teki Camiler
Sonraki İçerikKahraman Türk Gencinin Adı Metro İstasyonuna Verildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz