Avrupa’da Yükselen Osmanlı Eseri Yardımlarınızı Bekliyor

0
993
Avrupa'da Yükselen Osmanlı Eseri Yardımlarınızı Bekliyor

“Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır. (Tevbe 18)”

Müslümanların ibadet etmek için toplandığı yerler olmasının yanı sıra, sosyal hayatla da birebir ilişkili mekanlar olan camilerimiz… Allah’ın yeryüzündeki evleri. Bugün sizlerle paylaşacağımız haberde bu evlere bir yenisinin daha ekleneceğini duyuracağız.

İnşaatı tamamlandığında Avrupa Kıtası’nın en büyük camisi olacak olan Eyyub Sultan Yeni Camii, Fransa’nın Strazburg şehrinde yükseliyor. 2018 yılında Milli Görüş Teşkilatı’nın öncülüğünde yapımına başlanan külliyenin %60’ı tamamlanmış durumda. Avrupa Birliği Parlementosuna çok yakın mesafede olan ibadethane, Strazburg Notre Dame Katedrali’nin hemen karşı cephesinden görülmekte.

Eyyub Sultan Yeni Cami’nin 2022 yılında ibadete açılması hedefleniyor. Bittiğinde Strazburg turizm rehberinde yerini alacak ve kentin ziyaret noktalarından biri haline gelecek. 44 metrelik 2 minaresi, 1 büyük ve 27 küçük kubbesiyle Avrupa’nın Osmanlı mimarisi tarzında tasarlanmış en büyük külliyesi olacak.

15 dönüm araziye yapılan caminin 6900 m² kapalı alanında, konferans salonu, kütüphane, eğitim merkezi, öğretmenler odası, yemekhane, çift katlı aile lokantası, ticari butikler bulunacak. Bunlara ek olarak camiye renk katan bir kültür bahçesi ve 600 araç kapasiteli otoparkı ile birçok hizmete ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanan bu ibadethanede 4500 kişi rahatlıkla ibadet edebilecek.

Çok İşlevli Bir Külliye

Külliyenin ek binaları ise; abdesthane, çocuk kulübü, çay ocağı, hanım teşkilatı, gençlik teşkilatı, genç kızlar teşkilatı, çalışma odaları, yönetim ve idare ofisi, toplantı ve konferans salonu, misafirhane, 16 sınıf, çeşitli el sanatlarının yapılabileceği atölyeler olacak şekilde planlanmış.

Ayrıca camide tebliğ için birtakım faaliyetler de düşünülmüş. Her gün, camide görevlendirilen kişiler tarafından ziyaretçilere İslam hakkında bilgiler verilecek, Kur’an-ı Kerim tilaveti dinletilecek ve camiye gelenlerin İslam ve Müslümanlar hakkındaki sorularına cevap verilecek.

Tüm resmi izinleri alınan 32 milyon € maliyetli projenin, bugüne dek yapılan işlerinin tamamı Müslümanların yaptığı bağışlarla gerçekleşmiş. Külliyenin tamamlanabilmesi için ise Müslümanların destekleri bekleniyor. Projenin sorumlusu olan kardeşlerimizin bizlere çağrısı ise şu şekilde:

“Avrupa’nın merkezinde, gerek minaresi gerek kubbeleriyle Osmanlı mimarisinde muhteşem bir eser bina etmekteyiz. Ancak yükümüz ağır ve şu anda sarp bir yokuştayız. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın tüm Müslüman kardeşlerimizden güçleri yettiği kadar destek bekliyoruz.”

Hayırda yarışınız! düstûrunca, bu camide bir katkınız bulunsun isterseniz, projenin yetkililerinden Kadir Ali DEMİR beyefendiye +33652930792 numarasından ulaşabilirsiniz. Yapılacak olan bu külliyenin, birçok hidayete vesile olmasını ve hayırlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

Önceki İçerikDünyayı Değiştiren Müslüman Sokak Sanatçıları
Sonraki İçerikLondra’da Müslümanlar Hayırda Yarışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz