Avrupa’da Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Şaşırtıcı İslam Sanatı Müzesi

1
421
Kaynak: Pixabay

Avrupa’nın her köşesinde, tarihten çağdaş sanata kadar pek çok alanda müze bulabilirsiniz. Liste sonsuz! Bu müzelerden bazıları İslami koleksiyonlar sergilerken, bazıları sadece İslam sanatına ayrılmıştır. Sizin için Avrupa’da İslam sanatını görebileceğiniz müzelerin kısa bir listesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1British Museum, Londra

Kaynak: Pixabay

British Museum oldukça önemli İslami koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yıl, Abdulkhary Vakfı İslam Koleksiyonu Galerisi 18 Ekim’de açılacak. Bu koleksiyon, Güneydoğu Asya’dan Batı Afrika’ya geniş bir coğrafyadan toplanan eserlerle 7. yüzyıldan günümüze kadar İslam dünyasını keşfetmemize imkan tanıyor.

2İslam Sanatları Müzesi, Berlin

Kaynak: Pixabay

Berlin’deki İslam Sanatları Müzesi, dünyadaki en eski ve en önemli ikinci İslam sanatları müzesidir. Müzeler Adası’ndaki Pergamon Museum’da yer almaktadır. Müze sadece Müslüman toplumlardan değil, Müslümanların aralarında yaşayan Hristiyan ve Yahudi topluluklardan da sanat eserleri sergiliyor.

3Louvre Müzesi, Paris

Kaynak: Pixabay

Louvre Müzesi’nin İslam Sanatları Bölümü, 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan bir dönemin sanatsal kreasyonlarını sergiliyor. Bu bölümün içinde mimari araç gereçler, metal yapılar, seramik, tekstil, halı, el yazmaları ve daha birçok eser yer alıyor.

4Benaki Müzesi, Atina

Kaynak: https://commons.wikimedia.org

Atina Benaki Müzesi; Hindistan, İran, Orta Doğu, İspanya, Kuzey Afrika ve Mezopotamya’dan eserler içeren önemli bir İslam sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müze, Dor Hephaestus Tapınağı ve Antik Kerameikos Nekropolü Müzesi ile aynı bölgede yer almakta.

5David Koleksiyonu, Kopenhag

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/

Bu müzedeki İslam Eserleri Koleksiyonu sadece müzedeki değil, aynı zamanda İskandinavya’daki en büyük koleksiyondur. Batı dünyasındaü, bu koleksiyon en önemli on koleksiyondan biridir. Sanat eserleri; hanedanlara, coğrafyaya, malzemelere ve kültürel-tarihi temalara göre düzenlenmiştir.

Önceki İçerikKanada’da Ücretsiz Kur’an-ı Kerim Projesi
Sonraki İçerikGazze Şeridi’nin Geleceği ve Haytham Besaiso

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz