HaberlerCamiFransa

Avrupa’nın En Büyüğü Olacak

Tamamlandığında Avrupa’nın en büyüğü olacak olan Strazburg Eyüp Sultan Camii’nin temelleri geçtiğimiz aylarda Fransa’da atıldı.

3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği, 14 bin 500 metrekare alana sahip olacak bu yapı büyük bir külliye içerisine inşa ediliyor.

Almanya’nın Köln kentinde Genel Merkezi bulunan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) tarafından hayata geçirilen projeyle ilgili IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, genel merkezde gazetecilere açıklamada bulundu:

2018 yılının ekim ayında temeli atılan cami ve külliyemiz 3 buçuk yılda tamamlanacak. Camimiz Balkanlar dahil Avrupa’nın en büyük camisi olacak. Tamamen Osmanlı mimarisiyle yapılan bir cami. Sadece içinde 3 bin 500 kişi aynı anda namaz kılabilecek, müştemilatıyla birlikte aynı anda 5 bin kişi namaz kılabilecek.

Mosque Starzburg

Ayrıca bu yapının sadece bir camiden ibaret olmadığını vurgulayan Ergün, sözlerine şöyle devam etti:

Caminin özellikle dış aksamlarıyla birlikte Alsas ve Safranbolu evleri şeklinde kültür evleri olacak. Çarşısından restoranına, kadınlara, gençlere ve yaşı kemale ermiş olanlar için ayrı lokalleri, İslam tanıtım merkezleri, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve İslam Enstitüsü şeklinde yapılar olacak. Kadim medeniyetimizin yansıması olan Anadolu kültürümüzün çeşitli el sanatlarının görüldüğü yerler olacak. İslamın anlatılması ve tanıtılmasıyla ilgili ayrımcılıkla mücadele için bir kısım ön yargıların bertaraf edilmesi için çalışma merkezleri olacak.

Ergün’ün açıklamasından anlaşıldığı üzere bu külliyede yok yok!

Başta Müslümanlar olmak üzere, toplumdaki insanlara İslam’la ilgili bilgilerin aktarıldığı bir merkez olacağını söyleyen Ergün ; gerekli izinler ve destekler için, şehrin yöneticilerine ve diğer dini cemaat önderlerine teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Tüm İslam alemine hayırlı olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu