Avustralya’dan İslam Sanatları Müzesine Destek

Avustralya İslâm Müzesi’nin her yıl düzenlediği Müslüman sanatçılar sergisinin bu yılki ana sponsoru 15 bin dolar katkı sağlayan özel bir üniversite oldu. Söz konusu müzenin müdürü ve aynı zamanda La Trobe Üniversitesi mezunlarından Mustafa Fahour OAM açıklamalarında şöyle diyor:

“Hâlihazırda La Trobe Üniversitesiyle var olan bir bağımızı bu şekilde resmiyete dökmek bizi gerçekten sevindirdi. Biz La Trobe Üniversitesini bu bölgede hem öğrencileriyle hem kadrosuyla sosyal ve kültürel açıdan toplumu birleştirme yolunda ön ayak olan bir topluluk olarak görüyoruz. Üniversitenin bize verdiği bu destek, sancaktarlığını yaptığımız Müslüman sanatçılar müzesini bir adım daha ileriye taşımamıza yardımcı oluyor ve dostluğumuzu bir nebze daha pekiştiriyor.”

Geçtiğimiz Haziran ayında Müslüman sanatçıların başvuruları alınan İslam Müzesi’nde eserlerin sergisi 12 Eylül’de La Trobe Üniversitesi‘nin düzenlediği yarışmanın birincisinin açıklanmasıyla ve ödül töreniyle başlayacak.

Avustralyalı Müslüman Sanatçılar Sergisinde ayrıca La Trobe Üniversitesi ve İslam Müzesi arasında sponsorluk ve eğitim partnerliği protokolü imzalanacak. Bu iki taraf için de yeni bir gelişme. La Trobe Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. John Dewar, bu protokolün bütün topluluklar arasında bir bağlılık protokolü olduğunu ve insanların hayatlarını eğitim doğrultusunda değiştirebileceğini belirtiyor.

Avustralya İslam Müzesi, Melbourne eyaletinin Thornbury kentinde yer alıyor. 2010 yılından beri planlanan bu müze 2014 yılında bazı önde gelen Müslüman şahsiyetlerin girişimi sayesinde Avustralya’nın ilk İslam Müzesi olarak açıldı. Bu girişimlerdeki asıl sebep ise insanların İslam’a bakış açılarına biraz olsun etki etmek, akıllarındaki kötü düşünceleri bertaraf etmekti.

Yapımı 10 milyon doları bulan bu müze çeşitli sanatsal motiflerle insanlara İslam inanç esaslarını aktarmaya gayret ediyor. Bunlara ek olarak müze, İslâm’ın mühendisliğe, mimarlığa ve sanatlara olan katkısını da anlatmak üzere kurulan birçok sergi ve galeri barındırıyor. Hristiyanlıktan sonra ülkedeki en yaygın ikinci din İslam. Müslümanlar ise neredeyse 200 yıldan beridir Avustralya topraklarında yaşıyorlar ve toplam 20 milyon nüfusun yüzde 1.7 sini oluşturuyorlar.

Diğer Güzel Haberler

Merkez Eğriçam Mahallesi’ndeki Kumluk Camii’nde imamlık yapan babası Mahfuz Alan’dan etkilenen 8’inci sınıf öğrencisi Musa; aldığı bir yıllık eğitimle Kuran okumayı öğrendi ve babasının imamlık yaptığı caminin cemaati tarafından müezzin olarak görevlendirildi. Şimdi ise yaz Kuran kursundaki yaşıtlarına İslamiyet’i anlatıyor. Okumak İçin Tıklayın

Gazze’de yaşayan 48 yaşındaki Ebu Dakka, kızına derslerinde yardımcı olabilmek için yaklaşık 30 yıl sonra okul sıralarına geri döndü. Filistinli kadın, kızını desteklemek için girdiği liseden dereceyle mezun oldu. Çevreden gelen eleştirilere rağmen küçük kız annesiyle gurur duyduğunu söyledi. Okumak İçin Tıklayın

Uzun yıllar boyunca camisi olmamış Hırvatistan’ın Rijeka kentine yıllar sonra bir şaheser yapıldı ve Avrupa’nın en görkemli camisi olarak anılıyor. Caminin en önemli özelliklerinden birisi bir mimar tarafından değil, heykeltıraş tarafından tasarlanmış olması. Göğe uzanan sarmal yapıdaki minaresi, geometrik şekillerle oynanarak yapılmış kubbesi ve sade dizaynı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz