Avusturya’da Müslümanlardan evsizlere sıcak yemek yardımı

139

Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde, müminlere Allah yolunda infak, emir ve tavsiyesinde bulunulmuş, Allah yolunda mallarını harcayanlar övülmüştür. İnfak etmeyi emreden bir dinin mensupları olarak ihtiyaç sahiplerine yıllarca çeşitli yardımlarda bulunan, Müslümanların kurduğu bir yardım kuruluşundan bahsedeceğiz sizlere bu yazımızda.

İlk olarak kuruluşumuzun adından, nerede yer aldığından ve şu ana kadar nerelere, ne tür yardımlar ulaştırdığından söz ederek başlayalım. Kuruluşumuzun ismi Rahma Austria. Adından da anlaşılacağı üzere Avusturya’da yer alıyor. Ancak Avusturya’nın başkenti Viyana’da yer alan kuruluşun yardım faaliyetleri Avusturya’yla sınırlı kalmamış. Özellikle Suriye, Arakan ve Filistinli mülteciler olmak üzere dünyanın birçok yerindeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılmasına vesile olmuş bu Müslümanlar. Ve bunu 25 yıl gibi uzun bir süredir sürdürüyorlar.

Bu yazımızın asıl konusu olan ise Müslümanlardan oluşan bu kuruluşun, yaşadıkları ülke olan Avusturya’daki ihtiyaç sahiplerinin de yardımına koşmaları. Bu konuda ne mi yapıyorlar? Dünya’nın birçok yerinde çeşitli nedenlerden ötürü sokaklarda yaşamlarını sürdürmek durumunda kalan insanlar var. Ve biz onları evsizler olarak isimlendiriyoruz. Bu kuruluş, aynı kentte yaşadıkları ihtiyaç sahibi insanlara yönelik Viyana Belediyesi’yle birlikte bir proje başlattı.

Proje kapsamında 3 yıldır evsiz olarak isimlendirilen insanlara haftanın belirli günlerinde sıcak yemek ikramında bulunuyorlar. Özellikle de soğuk kış aylarının büyük bir kısmında yaklaşık 100 kadar evsize içlerini ısıtacak sıcak yemek dağıtıyorlar.

Projeye hem Avusturyalıların hem de ülkede yaşayan yabancıların ilgisi büyük. Kuruluşun Başkan Yardımcısı Ömer Batur, çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade ediyor. Başkan Yardımcısı Batur’un da dediği gibi Müslümanlar böyle projelerle içinde yaşadığı topluma, ‘Biz bu ülkede yaşıyoruz ve bu ülkenin ortak soru ve problemlerine çözüm arayışı içindeyiz.’ mesajı verebilir. Bu tür projeler toplumda kaynaştırıcı rol oynuyor. Temennimiz böyle projelerin artması yönünde.

Diğer Güzel Haberler

Başiskele’de görev yapan bir imam, cami bahçesinde düzenlediği etkinliklerle çocukların
yaz Kur’an kursuna katılım sayısını oldukça artırdı. Oyun gruplarından tiyatro gösterimine,
patlamış mısırdan yöresel oyunlara her hafta düzenlenen çeşitli etkinlikleri duyan çocuklar
adeta camiye akın ediyor. Çocukların ilgisini artırmak için caminin bahçesine lunapark yaptı

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Artık rabbini hatırlamak çok kolay : Tasbeeh uygulaması

Gemi İnşaatı Mühendisi Yasin Uslu, camilerle ilgi hayallerini gerçekleştirmek için
‘Camideyiz Biz’ adıyla bir çalışma başlattı. Bu çalışmada, “Mü’minlerin kalpleri camilerde
atıyor!”, “Ümmet olmanın yolu cami cemaati olmaktan geçer!” ve “Camiler çocuk sesleriyle
güzel!” cümlelerini insanlara hatırlatmak hedefleniyor. Camilerde iftar, eğitim projelerinin
yanı sıra ve Ezanlar bizi çağırıyorsa #kametlerbizibeklesin etiketiyle farkındalık oluşturulmak isteniyor. Camiler çocuk sesleriyle güzel : Camideyizbiz Projesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz