Başçarşı’da Hasret Sonra Eriyor

0
564
Bosna Başçarşı

Anka kuşu gibi küllerinden doğmanın serüveni bu. Modern dünyanın en acımasız katliamlarına şahit olan ama ümidini hiç kaybetmeyen bir şehrin hikayesi… Allah’a güvenmenin ne demek olduğunu bize yakinen hissettiren coğrafya Bosna Hersek ve onun, ziyaretçilerini samimi bir dost edasıyla karşılayan güzel başkenti Saraybosna’dan bir haberimiz var.

Tarih boyunca geçirdiği yangınlar, savaşlar nedeniyle hasar gören beş asırlık Başçarşı Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restore edildi. Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sebebiyle caminin açılışı ertelense de yeniden cemaatini kucaklamak için hazır hale getirildi. İç ve dış görünümünde yeni bir çehre kazanan camide özellikle kalem işleri ve akustik dikkat çekiyor.

Bu bağlamda Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Bosna Hersek’te kardeşlik bağlarını güçlendirecek projelerin yapıldığını ve ortak kültürel mirasımızı korumaya yönelik çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini aktardı. Bosna Hersek İslam Birliği’ne bağlı Vakıflar İdaresi Müdürü Senaid Zajimovic ise,

“Saraybosna’nın kalbi olan Başçarşı Meydanı’nda bulunan caminin, şehrin ruhuna yeni bir çehre kazandıracağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Başçarşı Cami 1

Klasik Osmanlı dönemi camilerinden olan Başçarşı Camii’nin kubbesi, minareleri ve iç duvarları Bosna Savaşı’nda zarar görmüştü. Ancak restorasyonla birlikte bu hasarlar giderildi ve yeniden ibadete açılması için gün sayılıyor.

Bir Boşnak atasözüyle bitirelim: “Yol ile yolcunun arasındaki en büyük engel kapının eşiğidir.” Biz de bir şehrin kalbine doğru yola çıkmayı, ezan-ı Muhammedî’yi Başçarşı Camii’nde dinlemeyi ve huzuru teneffüs etmeyi diliyoruz. Tarihin bize bıraktıklarıyla, kaybettiklerimizi hatırlayarak yeniden doğuyoruz. Bilge Kral’ın söylediği gibi:

 “Bizi toprağa gömmeye çalıştılar fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.”

Kaynaklar

  1. Başçarşı Cami, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sarajevo_Gazi_Husrev_Beg_Moschee_2.JPG
Önceki İçerikAllah’a Adanan Bir Yumruk: Muhammed Ali (II)
Sonraki İçerikBraille Alfabesiyle Kur’an-ı Kerim’i Öğrendi ve 12 Ayda Hâfız Oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz