Ülkeleri Tanıyoruz: Belarus

0
656

Yepyeni bir seriyle daha karşınızdayız. Farklı ülkeleri mutlaka bilmeniz gereken 10 bilgiyle tanıyacağımız bu seride sizlerle kıtaları aşacak ve birbirinden ilginç bilgiler keşfedeceğiz. İlk durağımız Beyaz Rusya adı ile de bildiğimiz Doğu Avrupa’nın Slav devleti Belarus. Haydi başlayalım !

1Belarus’un Başkenti

Ülkenin başkenti olan Minsk şehri, halkın işgallere karşı direnişinden ötürü bağımsızlık mücadelesi sürecinde “Kahraman Şehir” unvanını almıştır.

2Belarus’un Kısaca Tarihi

Belarus 20. yüzyıla kadar Rusya ve Polonya arasındaki çekişmeye konu olan bir ülkedir. Ancak Sovyetlerin 1991’de dağılmasıyla mümkün olan bir bağımsızlık serüveni vardır.

3Belarus’un Nüfusu Ve Dini Yapısı

Nüfusun %70’inin Ortodoks Hristiyan, %20’sinin Protestan ve Katolik, geri kalan %10’luk kısmının da Yahudi ve Tatar Müslümanların oluşturduğu biliniyor.

4Belarus’un Sembolü

Belarus, Doğu Avrupa’nın içerisinde bulunan doğal güzellikleri tam anlamıyla korunmuş nadide şehirlerden biri olma özelliğine de sahip. Yaz mevsimlerinde ülkenin güzelliğine güzellik katan leylekler de adeta ülkenin sembolü olmuş durumda.

5Belarus’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Ülkede UNESCO tarafından koruma altına alınmış Belovezhskaya Puscha Milli Parkı, Avrupa‘nın en eski ekolojik sistemlerinden biri olmakla beraber yüzlerce bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.

6Belarus’un En Eski Tarihi Yapısı: Mir Kalesi

Ülkenin en eski tarihi yapılarından biri olan Mir Kalesi 15. ve 16. yüzyıl arasında yapılmış olup dönemin Litvanyalı Radzivil ailesinin mirası altına girmiş heybetli bir kaledir. Ayrıca hala UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde yer almaktadır.

7Gelenekleri Yaşatan Ülke

Belarus diğer Doğu Avrupa ülkelerine nazaran farklı bir mistik havası ve çeşitli gelenekleriyle kültürünü yaşatmaya devam eden ayrıca soğuk havasına rağmen sıcak insanlarıyla herkesin evinde hissettiği bir ülke.

8Kimlik Yerine Pasaport

Belarus’a dair ilginç bilgilerden biri de ülkede kimliği olan tek bir vatandaş bile bulunmuyor. Doğan bir Belaruslu’ya pasaport çıkartılıyor ve her türlü işlemleri bu pasaport sayesinde yapılıyor.

9Başkent’in Simgesi: Minsk Cami

Ülkeye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yeniden yaptırılmış bir cami olan Minsk Camii, Sovyetler zamanında yıkıma maruz kalmış ve senelerdir harap içinde bulunuyordu. 2016 yılında tamamlanan tamir işlemleri ve inşalar sonucunda Minsk’in güzel ve heybetli sembollerinden biri olmuş diyebiliriz.

10Ülkenin Ceza Yöntemi

Belarus’un Avrupa’da idam cezasını uygulayan tek ülke olması da dikkat çekiyor. 1994’den beri ülkeyi aralıksız yöneten Başkan Aleksandr Lukaşenko’nun idam kararını destekleyen tavrı birçok Batı ülkesi tarafından eleştiriliyor. Ülkede idam cezası en son 2011 Minsk metrosu saldırısını gerçekleştiren ve birçok kişinin ölümüne neden olan iki kişiye uygulandı.

Diğer Güzel Haberler

Hollywood her zaman için ilerici nitelikte bir sanayi olduğunu iddia etse de, ne yazık ki durum hiç böyle değil. Bunun en bariz gerçeklerinden biri de, kötü adam rolü söz konusu olduğunda halk arasında ön yargı oluşturacak imajlar yaratması. Bu imajları da belli başlı etnik gruplarla özdeşleştirmesi. Okumak İçin Tıklayın

Çok ilginç bir hikayeden bahsedeceğiz sizlere. Hikayenin kahramanı Atlas Okyanusu’nun kıyısındaki bir ülkede yaşıyor. Nerede mi? Dünyadaki elmas yataklarının %80’ine sahip olmasına rağmen en fakir ülkelerden biri sayılan Sierra Leone’da. Okumak İçin Tıklayın

Bugün mühendis bir abimiz ile birlikte turistlere İslam’ı anlatmak için Süleymaniye’deydik. Yaptığımız şey camiye gelen turistleri tebessümle karşılamak, müslümanlar ve İslam hakkındaki ön yargılarını kırmak, yanlış bildiklerini düzeltmek ve dinimizi güzel bir şekilde anlatmaktı. Okumak için Tıklayın

Önceki İçerikGönül Dolu Bir Yolculuk: Yeryüzü Doktorları
Sonraki İçerikLondralı Müslüman Gencin İhtiyaç Sahiplerine Yardım Çabaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz