Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerBilim-TeknolojiİngiltereNamaz

Benzersiz Bir Uygulama: Fajr up

Müslümanın en temel ibadeti nedir diye sorulacak olsaydı herkesin vereceği cevap muhtemelen namaz olurdu. Namazın Müslümanlar için ifade ettiği anlam ve değer paha biçilemez nitelikte olsa da biz bu yazımızda merceğimizi biraz daraltıp sabah namazına odaklanıyoruz.

Sabah namazı maalesef çoğu zaman zafiyet gösterilen, bu sebeple belki de fazilet ve rahmetinden en az istifade ettiğimiz bir namaz olabiliyor. Aslında hepimiz güne, Allah’a karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzuruyla başlamak ve vaktimizi bereketlendirmek istiyoruz. Kaçırdığımız her vaktin ardından üzülüyor, bu kadar derin uyuduğumuz ve bir türlü uyanamadığımız için kendimize kızıyoruz.

İşte bu dert ile yola çıkan FajrUp uygulamasının geliştiricisi Hussein Shirwa kardeşimiz kendisini harekete geçiren, uygulamaya ilham olan fikri şöyle açıklıyor:

‘‘Biz, insanlar için bazı şeyleri kolaylaştırmak ve onların Allah ile iletişimlerine yardımcı olmak istedik.”

Ardından kısaca uygulamayı tanıtıyor:

“FajrUp, GPS aracılığıyla otomatik olarak Fecr yani sabah namazı vaktine ayarlanabilen ve dünyadaki tüm Müslümanların bağlanabileceği sosyal bir alarm uygulamasıdır.”

Fajr Up:Sosyal alarm
Fajr Up

Aslında bir nevi çalar saatin yeniden keşfi de diyebiliriz. Aynı zamanda bizler Müslümanca yaşam şeklimiz ve kimliğimizle aramızda küresel bir bağ kurabileceğiz.

Somali doğumlu İngiliz bir Müslüman olan Hüseyin 10 yaşındayken ailesiyle Londra’ya taşınmış. Böyle bir uygulama geliştirme fikri de üniversiteden mezun olduktan hemen sonra aklına gelmiş.

“Aslında biz üniversitede, sabah namazı için herkesin birbirini uyandırmakla mükellef olduğu bir grup kurmuştuk. Listemize her gün yeni isimler eklenirken ne denli büyüdüğümüzün farkında değildik.

Üniversiteden bir yıl sonra tekrar bir liste yapmak istedim ve biraz düşündükten sonra, cep telefonu vasıtasıyla insanları hipotetik olarak birbirine bağlayabileceğimi ve ibadetleri için birbirimizi uyandırabileceğimizi fark ettim.” Neden yalnızca sabah namazı diye sorulduğunda kısa ama manidar bir cevap veriyor:

‘‘Çünkü sabah namazı, günün temelini inşa eder.”

Sabah Namazı Günün Temeli
Fajr Up

Uygulamanın Arkasındaki İki Sır

Hussein etkilendiği iki hadisi de vurgulamak istiyor;

Cündeb İbni Abdullah radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Kim sabah namazını eda ederse o, Allah’ın himayesindedir. Allahu Teâlâ zimmetinden dolayı sizden bir şey talep etmez. Kim Allahu Teâlâ’nın himayesinden bir şeyle çıkmak isterse, ona yetişir sonra onu yüzüstü cehennem ateşine atar.” (Müslim, Mesâcid 261, 262)

Bir diğer hadisi şerifi de şöyle açıklıyor;

‘‘El-Teebi de (Allah ona rahmet etsin) buyuruyor ki:  Sabah namazının özel olarak vurgulanmasının nedeni, onun gerektirdiği zorluktan kaynaklıdır. Her kim de inancının ve samimiyetinin göstergesi olarak sabah namazını ihya ederse, hiç şüphesiz Allah’ın koruması altındadır.” (Sharh Mishkaat el-Masaabee b el-Teebi, 2/184).

Uygulamanın Özellikleri

FajrUp Uygulamasinin Ozellikleri 2

FajrUp, 2015 yılında Londra’da girişilen şu an Google Play Store’da 100.000’den fazla indirmesi olan bir uygulama. Ancak uygulama henüz App Store’da erişime açılmadı. FajrUp ile kullanıcılar belirli bir zaman diliminde uyandırılmayı ya da çağrı almayı tercih edebilir veya bunun için dünya genelinde başka bir kullanıcıdan yardım alabilirler.

Ayrıca, uygulama internet üzerinden ses protokolü (VoIP) teknolojisi ile çalışıyor ve tüm kullanıcı detaylarını gizli tutuyor. FajrUp yalnızca insanları uyandırmakla kalmayıp dünya genelinde din kardeşlerimizle ilgili haberleri takip edebilmemizi de sağlıyor. Uygulama ile aynı zamanda kıble yönümüzü tayin edebilirken ibadet edebileceğimiz civar camileri görebilir, Kur’an’ı Kerim dahi okuyabiliriz.

Artık, Müslümanlar ile Allah arasında hiçbir şeyin durmadığı huzur ve sükûnet zamanını kaçırmak için daha az bahanemiz var. Bu uygulama ile ibadet için uykularını feda eden sadık Müslümanların her geçen gün artmasını temenni ediyor, Allah’ın rahmet ve bereketini diliyoruz.

Uygulamaya AppStore üzerinden de erişebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu