Bi’ Dünya Haber’de Bu Hafta Neler Oldu? (12 Ağustos)

Bu yazı 128 kez okunmuştur.

İslam Coğrafyası’nın farklı iklimleriyle, renkleriyle ve güzellikleriyle yollarınızı kesiştirmeye çalıştığımız bir haftayı daha bitirirken, bu haftayı da sizlerle doyasıya yaşamanın ruhsal doyumuyla adeta mutluluğumuzu katlıyor, önümüzdeki hafta sizlerle buluşturacağımız birbirinden güzel, içinizi ısıtacak haberlerin heyecanını yaşıyoruz.

Yer, zaman ve mekan kavramlarını yitirerek, sizleri dünya üzerindeki Müslüman kardeşlerimizin yaptığı güzel işlerle, İslam’ın dokunduğu, kuşattığı güzel coğrafyalardan güzel haberlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bu sıcacık Ağustos günlerinde, siz değerli Bi’ Dünya  Haber okuyucularımızla buluşup ümmetin serin sularına yelken açtık.

Gelin sizleri kendi dünyanızın kıyılarından alıp başka dünyalara doğru çıktığımız bu keyifli yolculuğun duraklarını hep beraber keşfe çıkalım.

1Müslüman bilim adamlarının 1001 İcat Sergisi Tayland’da açıldı

Geçtiğimiz yıl Tayland’ın ev sahipliği yaptığı ilham verici 1001 icat sergisi, Bilim ve Teknoloji Fuarı’nın bir parçası sergilendi. Sergi, Tayland gençleri arasında, İslam Medeniyetindeki estetiğin ve yeniliğin zengin mirası hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.Dünya genelinde 30’dan fazla şehri ziyaret eden sergi ayrıca UNESCO ve National Geographic gibi kuruluşların onayını da kazandı.

Müslüman bilim adamlarının 1001 İcat Sergisi Tayland’da açıldı

2İslam Şehirleri: San’a

Unesco tarafından dünya mirası sit alanı kabul edilen Yemen’in başkenti San’a aynı zamanda dünyanın en eski yerleşim yerlerinden. İslamiyet öncesi dönemden günümüze uzanan tarihiyle dikkat çeken bu şehir Ulusal Müze, Bab el-Yemen ve Ulu Camii ile sizleri kendine hayran bırakacak.

İslam Şehirleri: San’a

3Yüzlerce cami her dinden insana kapılarını açıyor : Visit My Mosque etkinliği

Birleşik Krallık’ta, insanların kalplerini İslam’a ısındırmak için düzenlenen bir uygulama var. Her sene, belirli bir tarihte Birleşik Krallık‘taki yüzlerce cami her dinden insana kapılarını açıyor. İnsanlar bu camileri ziyaret edip Müslümanların camilerde neler yaptığını öğreniyor, Müslümanlarla tanışıp İslam hakkında bilgi ediniyorlar.

Yüzlerce cami her dinden insana kapılarını açıyor : Visit My Mosque etkinliği

45 Soruda Türkmenistan’da İslam

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan, etkileyici doğa alanları ve Türk kültürünü yansıtan turistik noktalarıyla meşhur bir ülkeyle devam ediyoruz. Başkenti Aşkabat, para birimi ise manat. Evet , sanırım hangi ülke olduğunu buldunuz. Bu seferki durağımız : Türkmenistan

5 Soruda Türkmenistan’da İslam

5İran’ın Camileri

Isfahan Ulu Camii, Gök Mescid, Şah Camii, Şeyh Lütfullah Camii ve Nasırulmülk Camii ile İran’daki camiileri tanımaya ne dersiniz? Bu haberimiz İran kültürünü yakından tanımanıza yardımcı olacak.

İran’ın Camileri

6Ukraynalı Şirketten Anlamlı Mesaj “Filistin’e Hoş geldiniz”

Ukrayna’nın en büyük telekomünikasyon şirketi “Kyivstar”, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında bulunan Ben-Gurion havaalanına giriş yapan kullanıcılarına “Filistin’e hoş geldiniz” yazılı anlamlı bir mesaj gönderdi.

Ukraynalı Şirketten Anlamlı Mesaj “Filistin’e Hoş geldiniz”

7Japonya’da İslam’ı yayan Sibiryalı mücahit: Abdurreşid İbrahim Efendi

Abdürreşid İbrahim Efendi’yi Rusya Müslümanlarının ilk siyasi temsilcisi diyerek de tanıtabiliriz. Japonya’ya İslam’ı yayan dirayetli ve dertli bir adam diye de. Ya da Devlet-i Ali Osmaniye’nin istikbali ve Müslümanların birliği aşkıyla gönlünde kor besleyen ilim adamı. Gazetelerinin kapatılmasına karşın yılmadan 3 dilde gazete çıkartan dertli bir aksiyoner de onu tanımlayan güzel bir ifade. Kuzey Afrika’yı ve Japonya’yı sorunlara çözüm bulmak niyeti ile dolaşan Akif’in deyimiyle ise “Pir”.

Japonya’da İslam’ı yayan Sibiryalı mücahit: Abdurreşid İbrahim Efendi

8“Cennetin birçok kapısı var” camisi Kanada’da sergileniyor

Suudi Arabistan’ın kızgın kumlarında boşluğun her yeri kapladığı bu yerde ilk kez bu kutsal mabed inşa ediliyor. Eserin bitişi çağdaş sanata olan ön yargının da etkisiyle tartışma konusuna dönüşüyor. Ama caminin hikayesi bu kızgın kumlardan Kanada’nın ıslak çimlerine kadar uzanıyor.

“Cennetin birçok kapısı var” camisi Kanada’da sergileniyor

926 yıl atık toplayarak para biriktirdi ve sonunda hac hayalini gerçekleştirdi

Siti Maryani, 64 yaşında Endonezyalı güzel bir insan. Onu yaşıtlarından özel kılan bir yanı var. Bu yıl 231 bin kafilesi olan Endonezya hac kabilesine dahil oldu. Eşinin vefatından sonra Hac arzusunun giderek derinleştiğini fark etti. Evet Rabbi onu evine çağırıyordu. O da bu davete icabet etmek için yola koyuldu. Ne mi yaptı? Tam 26 yıl atık topladı ve sonunda hac için gereken meblayı biriktirdi.

26 yıl atık toplayarak para biriktirdi ve sonunda hac hayalini gerçekleştirdi

10Avrupa’da İslam’ın Durdurulamaz Yükselişi

Dünyanın önde gelen kamuoyu araştırma şirketi Pew Research Center’a göre, hiç göç olmasa dahi Avrupa’daki Müslüman nüfusu gelecek 30 yılda %4,6 ila %7,4 arasında artış gösterecektir. “Avrupa’da Yükselen Müslüman Nüfusu” başlıklı araştırma, Avrupa’da giderek artan Müslüman nüfusunun geleceğini “orta seviyede göç etkisi”, “yüksek seviyede göç etkisi” ve “göç yaşanmaksızın” olmak üzere üç aşamada incelemektedir. Gelin hep birlikte bu üç aşamaya kısaca bir göz atalım.

Avrupa’da İslam’ın Durdurulamaz Yükselişi

11New York Sokaklarında Nefret Avlıyorlar : The Hatebusters

İslam’a karşı ön yargıyla mücadele etmek isteyen bir grup Amerikalı Müslüman, ‘The Hatebusters (Nefret Bozucular, Yok Ediciler)’ isminde bir topluluk oluşturdular. Üzerlerine Hz. Peygamber (s.a.v)’in hadis-i şeriflerini yazdıkları iki küçük kamyonetle New York’tan Los Angeles’e kadar, ülkedeki caddeleri, sokakları dolaşarak dikkat çekiyor ve sevgi dağıtıyorlar!

New York Sokaklarında Nefret Avlıyorlar : The Hatebusters

125 Soruda İsveç’te İslam

Dünyada İslam serisinde bu seferki durağımız komşuları Finlandiya ve Norveç’ten sonra 9.8 milyon nüfusuyla İskandinav yarımadasının en önemli parçalarından biri olan İsveç. İslam İsveç’e nasıl ulaştı? İsveç’te ne kadar Müslüman yaşıyor? İsveç’te hangi camiler ve hangi önemli şahsiyetler var? İsveç Müslümanlarının problemleri nelerdir? sorularını gelin sizlerle beraber yanıtlayalım.

5 Soruda İsveç’te İslam

13Dünyanın en meşhur kulüplerinden bayram mesajları

Müslüman futbolcuların forma giydiği dünyanın en önemli kulüplerinin resmi hesaplarından yayınladıkları bayram mesajlarını sizler için derledik.

Dünyanın en meşhur kulüplerinden bayram mesajları

14Fransız müzik grubunun ezan hassasiyeti

Fransız sokak müziği grubu “Poil O’Brass Band”, İstiklal Caddesi’ndeki konseri sırasında ezan okununca performansına ara verdi.

Fransız müzik grubunun ezan hassasiyeti

Bu haftalık haber turumuzu noktalıyoruz. Yeni haftada yeni haberlerle karşınızda olmayı umuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz