Bir Din Böyle Bir Vahşete Nasıl İzin Verebilir ? (Amerika’da İslam Serisi 2)

Seriye kaldığımız devam ediyoruz. ilk yazımızda genel bir giriş yapıp ,farklı senelerde farklı gazetelerden alınmış haber manşetlerine bakmış ve ilk sebebi örneklerle işlemiştik.Bu yazıda konuyla ilgili bir başka sebebi inceleyeceğiz. 

Serinin İlk Yazısı İçin Tıklayın !
11 Eylül’e Rağmen İslam Neden Yükseliyor

Sebep 2: “Bir Din Nasıl Böyle Bir Vahşete İzin Verebilir?”  Sorusu

Reklamın iyisi kötüsü olmaz sözüyle biraz bağdaştırabileceğimiz bu sebebi şöyle izah edebiliriz. 11 Eylül vahşetini akıllarına sığdıramayanlar kendilerine şu soruyu sordular:

“İslam nasıl böyle bir şeye izin verebilir ya da İslam nasıl böyle bir şeyi emredebilir ?”

Bu amaçla bir grup insan İslam’ı araştırmaya başladı. Tabi ki bu araştırma gayesi Müslüman olmaktan değil -onlar nazarında-  İslam’ın ne kadar cani bir din olduğunu öğrenmekti.

Birçok insan internet ve kitaplar yoluyla bu ihtiyacını gidermeye çalıştı, bir kısmı da daha önceden tanıdığı Müslümanlar’a sorma yoluna gitti ve böylece bize yine dinimizi anlatma fırsatı doğmuş oldu. Hatta ironiktir normalde “al kardeşim bunu oku çok güzel bir kitap” dediğinde okumayacak adamlar kendilerini kitap raflarında kitap ararken veya islami sitelerde gezinirken buldular.

Bu üniversite hocasının o günlerde söylediklerini de örneklemek için zikredelim.

Uçak kaçırıp Dünya Ticaret Merkezi’ne saldıran teröristlere bu vahşeti İslam’ın telkin ettiğini medya söylüyor. Çok merak ettim. İslam’ın kutsal kitabı Kur’an’ı alıp okudum.Hayret ettim. Her suresinin başında Allah kendini Rahman ve Rahim olarak tanıtıyor. Doğrusu merakımı gidermek için Kur’an’ı okumaya karar vermiştim. Aksine şimdi daha da merak ediyorum ; Kur’an’ı okuyan birinin nasıl böyle bir canavarlığı yapacağını anlamıyorum.

Buradan alacağımız birçok ders var ama ben sadece birine değinmek istiyorum. O da üzerimize düşenlerle alakalı. Bir Müslüman olarak her an dinimizi farklı yönleriyle anlatabilecek durumda olmalıyız. Bu ferdi planda üzerimize düşen boyut. Bir de bu anlatımı daha etkili yollarla ve kalıcı hale getireceğimiz kitaplar video çalışmaları tanıtım faaliyetleri yapan güçlü kurumlarımızın olması ki bu da  toplumsal planda üzerimize düşen boyut. Bunlar elbette bir ölçüde yapılıyor lakin her ne yaparsak yapalım aslında çok geride olduğumuzu hatırdan çıkarmayalım.

Bir örnek olması açısından farklı bir ülkeden bir çalışmaya değinmek istiyorum. “ Halil ve Arkadaşları” başlığını taşıyan çok güzel bir çizgi roman var. Bu çizgi roman futbol oynamayı ve mahalledeki komşu arkadaşlarıyla takılmayı seven Müslüman bir çocuğun günlük yaşamını ele alıyor. Ne kadar da hoş değil mi :)

“Halil ve Arkadaşları” ile ilgili haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Serinin Sonraki Yazıları İçin Tıklayın !

Kur’an-ı Kerim Meali En Çok Satanlar Listesinde
Yakın Tarihten Ders Alan Amerikalılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz