İlginç Bir Sosyal Deney: Almanya Sokaklarında Başörtüsü Takmak

142

LÜNEN – Almanya’nın Nord Rhein-Westfalen eyaletinde bulunan Lünen şehrindeki Geschwister-Scholl Okulunda bir öğretmen ve altı öğrencisi başörtüsü takmak ile ilgili ilginç bir sosyal proje gerçekleştirdiler.

Sorumluluk sahibi öğretmen ve öğrencileri bu projeleri ile, Müslüman olmayan öğrencilerin başörtüsü takarak şehrin içinde bir saat dolaşarak gözlem yapmalarını ve bu rol değişimi ile neler yaşadıklarını anlatmalarını amaçlıyorlar.

Projenin başında bulunan Öğretmen Katrin Eckermann duygularını şöyle dile getiriyor:

Bu güzel bir proje, çünkü bu örtülerden birini başıma takarak sokaklarda bu şekilde gezmenin nasıl bir şey olduğunu tecrübe edeceğim.

Öğrenciler gönüllü olarak projeye dahil oldular. Hepsi hayatlarında ilk defa başörtüsü taktıklarını söylediler. Bir kız öğrenci ise, projeden sonra dışarıda dolaşırken daha çok izlendiğini fark ederek, daha bilinçli hissettiğinden bahsetti.

Kızların yanında bulunarak, dışarıdan gelen tepkileri gözlemleyen Dominik Larsac gözlemlerini şu şekilde aktardı: “Yaşlı insanlar arkadaşlarıma şüpheyle baktılar. Onlardan birine bu projeyi anlattığımda, ‘Bu çöple buradan uzak dur’ ifadesini kullandı” 

Gönüllü katılımcılardan bir diğeri ise proje esnasında ilginç hissettiğini ama aynı şekilde tüm bakışlara karşı bir çeşit saygı duyduğunu söyledi.

Kaynak: 

http://aboutislam.net/ 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz