İlham Veren Projeler

Bi’tanıdık Da Nereden Çıktı?

Gündemden hiç düşmeyen ve görünüşe bakılırsa da düşmeyecek bir konu olarak, hakkında çokça konuşulan “kadın” meselesine Müslüman bir bakış açısı sunmanın önemi sosyal medya ile beraber günden güne artıyor. İthal kadın önermelerinin, zihinlerimizde günden güne köklenmesinin yanında görünür olanın değerinin arttığı günümüz dünyasında sosyal medya da Müslüman yürekler için ayrı bir mücadele alanına dönüştü.

Bu minvalde, Allah’ın kulunda görmek istediği Müslüman kadın kimliğinin bir hakikat olarak sanal alemde de tavsiye edilmesi daha çok önem kazandı. Durum böyleyken, bu dert ile dertlenmiş Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan üç hanım öğrenci olarak, sosyal medyada en çok üzerine konuşulan konulardan birisinin “kadın” olduğunu gözlemlemekle başladık yola.

“Kadına şiddet, kadın cinayeti, kadının beden özgürlüğü, kadının başörtüsü, kadının kıyafet özgürlüğü, kadının çalışması, kadının boşanması…” Tüm bu konu başlıkları altında, sosyal medyada genel olarak tek tip kadın söylemine maruz kalan genç zihinlerin bulandığını ve onların her seferinde defaatle idealize edilen “özgür” ve “güçlü” kadın profiline sığınmaya mecbur bırakıldıklarını fark ettik. Sosyal medyada yoğun bir şekilde onlara sunulan bu kadın profiline karşın; Kur’an ve sünnet yanlısı, dinamik bir Müslüman kadın söyleminin eksikliğinden dolayı dertlendik.

Dinamik Musluamn Kadin Soyleminin Eksikligi

Müslüman kadın hakkında gençlerin dilinden, gençlere konuşan, gençler tarafından üretilen söylemler olmalı diye düşündük ve Bi’tanıdık blog olarak yola koyulduk. Şükür ki yaklaşık bir buçuk yıldır bu yolun yolcusuyuz.

Günlük hayatımızda, ilkelerimiz doğrultusunda gururla sürdürmeye çalıştığımız Müslüman kadın kimliğimizin mücadelesini, internet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda Bi’tanıdık vesilesi ile vermeye ve bildiğimiz hakikatleri kitlemizle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu amaç uğruna, takipçilerimizden gelen tesettür hikayelerini yayınlamakla başlayan yayın hayatımız, yine takipçilerimize ait çeşitli konular üzerine fikir yazıları ve örnek alınası Müslüman kadınlar ile söyleşilerle beraber devam ediyor. Sosyal medya üzerinden düzenli olarak faydalı içerikler üretip özelden bizimle iletişime geçen, ortak dertleri taşıdığımız kardeşlerimizle hemhâl olmaya çalışıyoruz. Ortak derde sahip olduğumuz herkesin yazılarını yayınlamaya ve derdine omuz olmaya talibiz. Sizler de bu kervanda bizlere destek olmak isterseniz bizi sosyal mecralarımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak
Bi'tanıdık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu