Haberlerİngiltere

Blackburn Müslümanları Evlilik Sünnetine Nasıl Sahip Çıkıyor?

Allah Teala, ebedî hayata kavuşmadan önce gurbetin çekildiği bu âlemde kullarını yalnız bırakmamış. Kul olma yolculuğunda “Birbirlerinde huzur bulmaları için insanlara kendi cinslerinden eşler yaratmış, aralarında sevgi, aşk ve merhamet meydana getirmiş. (Rûm Suresi, 21)” Ancak kendi cinsinden bir salih-saliha eşle denkleşmek her zaman mümkün olmayabilir. Müslümanların özellikle sayıca az olduğu bölgelerde potansiyel eşleriyle karşılaşma ihtimalleri de bir hayli zorlaşmakta.

Online İslami tanışma platformları aracılığıyla Müslüman adaylara erişmeye çalışanlarsa güvenilirlik, gerçeklik vb. birçok engeli uygun adımlarla aşıp doğru adaya ulaşmaya çalışırken yıpranmakta. Böyle durumlarda Efendimiz (s.a.v) Müslümanların birbirlerine aracı olmalarını teşvik eder. Aile danışmanı Dr. Muhammed Johari’nin belirttiği üzere ailelerin görevlerinden biri genç Müslümanların birbirlerini tanıyabilecekleri korunaklı alanlar sunmaktır, ailelerin bunu îfa edemediği durumlarda bunu yapmak organize olmuş ümmetin görevi haline gelir. Daha önce pek çok hizmetini sizlerle paylaştığımız Blackburn’deki Müslüman topluluğu bu kez gençlerin evliliğine vesile olmak için kolları sıvamış.

Blackburn’de toplam nüfusun yaklaşık yüzde otuz beşini oluşturan Müslüman topluluğu, Efendimiz’in (s.a.v.) “Fazîletli amellerden biri, evlilik hususunda iki kişiye aracı ve yardımcı olmaktır. (İbn-i Mâce, Nikâh, 49)” sünnetine uyarak, otuz yaşın üzerindeki bekar Müslümanların doğru eşi bulmalarına yardımcı olmak için etkinlik düzenliyor. 12 Kasım Pazar günü Billington’daki Foxfields Country Hotel’de gerçekleştirilecek etkinlik, Blackburn Sisters4Sisters (S4S) tarafından düzenlenmekte.

Blacburn Sisters4Sisters’ı Tanıyalım

Dekorasyon

Blackburn Sisters4sisters, tamamı Blackburn’de ikamet eden beş profesyonel kadından oluşan bir ekipçe yönetilen, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Ayrıca Blackburn merkezli ve yedi ülkede hizmet veren (Arnavutluk, Bangladeş, Hindistan, Makedonya, Batı Bengal, Bosna ve Birleşik Krallık) Müslüman Sosyal Yardım Kuruluşu Muslim Welfare Institute(MWI)’yle paydaş kuruluşlardan. Daha önce de MWI’nın düzenlediği gelinliklerini bağışlamak isteyenlerden alınan gelinliklerin hazırlanıp ihtiyacı olanlara ulaştırıldığı “Say Yes In My Dress” etkinliğine katkıda bulunmuşlardı. AboutIslam kaynaklı haberde Lancashire Telegraph’a konuşan, Sister4sisters grubundan bir temsilcinin “Bu cemaatin ihtiyaç duyduğu bir şeydi. Biz belli bir yaşın üstündeki potansiyel eş arayanlara yardımcı olmak için bir şeyler yapmak istedik.” ifadelerine yer verilmiş.

Kimler Başvurabilir?

Evlilik

Daha önce hiç evlenmemiş veya boşanmış dul kadın ve erkek adayların başvurusuna açık. Başvurular ve detaylı bilgi için  07526 440809 numarasına veya Sisters4sistersblackburn@gmail.com adresine e-posta göndererek ulaşabilirler. Ayrıca etkinlikte tüm katılımcılar için 25 £, refakatçi veya akraba getirmek isteyen herkes için 20 £ ücret alınmakta.

Elli beşin üstünde başvuru aldığını belirten grup sayının artmasını arzu ediyor. Topluluğa, aile ve arkadaşlarından evlenmeyi düşünenleri etkinlikten haberdar etmesi çağrısında bulunan grup temsilcisi, bunu onların potansiyel eşleriyle tanışmaları için bir fırsat olarak görüyor. Etkinliğin İslami geleneklere uygun olması için gereken önlemler alınmış, bu işi en doğru şekilde yapmak amacıyla ilgili dini danışmanlarla da görüşülmüş. Grup, etkinliğin başarılı olmasını ve bu hizmetin cemaati geliştirmesini umut ediyor.

Blackburn’de yaşayan Müslümanların bu etkinliği; iffetlerini koruyup helal dairede birliktelik oluşturmak isteyen kardeşlerine, bu yolda birbirlerini tanıyabilecekleri korunaklı alanlar sunmaya örnek teşkil ediyor. Müslümanlar bir elin parmakları oldukları gibi birbirlerini iyiye, doğruya, güzele de iletmekteler. Bu etkinlikler yalnızca evliliğe değil Müslümanların aile kurarak Efendimizin (s.a.v.) kıyamet günü övüneceği ümmetin çokluğuna (Beyhakî, VII/81) katkıda bulunacak, toplumda iyiyi güzeli yayacak nesiller yetiştirmesine de aracılık etmektedir. Dileriz bu çalışmalar artar ve farklı bölgelerde yaşayan Müslüman topluluklar da hayırda yarışma arzusuyla, içerisinde huzur bulacakları aileler kurmaları için kardeşlerine vesile olurlar.

Kaynak
AboutIslamAvrupa'da Evlilik ve Nikah, Elif Kandemir “Ailelerin Beklentileri Evliliklerin Gecikmesine Sebep Oluyor”MWI MWI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu