Boşa Akan Suları Çeşmeye Dönüştüren Abdurrahman Amca

209

Bir toplum değerleriyle büyür, gelişir ve ayakta kalır. Değerleri yaşamayan ve değerlerini yaşatmayan toplumlar bir gün elbette yok olmaya mahkumdur. Güzelliğe münbit topraklarımızdan bir haberi bu kez sizlere aktarıyoruz.

Yolumuz bu kez Amasya’ya düşüyor. Amasya Akdağ’a uzanan bu yolculukta yolumuza rehber, ilerleyen yıllarımıza örnek olacak kişi, 80 küsur yaşlarındaki Abdurrahman Geven. Ömrünün geriye kalan zamanının saniyeleri damlalar halinde akıp giderken Abdurrahman Amca, Efendimiz Aleyhisselamın;“Kıyametin kopacağını da bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” hadisiyle uyanıyor güne.

Ve eline kazma küreği alarak yola düşüyor. Yoldan taşları atıyor, yolları kürüyor. Yeri geliyor köylünün yardımına koşuyor. İmkanı doğrultusunda dere üzerine ağaçtan, betondan köprüler yapıyor. Boşa akan suları çeşmeye dönüştürüyor. Yaptığı çeşmelerden insanlar, önünden akan sudan da hayvanların yararlanmasını gözeterek insan ve hayvanların geleceği yerleri özenle seçen Abdurrahman Amca’nın şu ana kadar yapmış olduğu çeşme sayısı on yediyi bulmuş durumda. Onun daima hayırda yarışı ve enerjisi görülmeye değer doğrusu.

Ulaşılmak istenen her gaye; inanç, çaba ve hareket bekler bizden. Necip Fazıl’ın ifadelerinde olduğu gibi:

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!”

Bu cümlenin uzantısı olarak, Abdurrahman Amcanın da hiçbir menfaat gözetmeksizin yaptığı tüm bu uğraşlarında bir gayesi var. Gönlü genç Abdurrahman Amca güler yüzle ekliyor:

“Yoldan bir taş almanın ne kadar çok sevabı var. Ben, öteki dünyada bir şefaate sebep olur diyerek bunu yapıyorum.”

80’lik Bir Genç

Bir gün Kur’an okurken Tevbe suresi 41. ayetindeki cihat çağrısına kulak veren ve kılıcını kalkanını kuşanan 90 yaşındaki Ebu Talha (r.a) geliyor aklımıza. “Yaşlılık” ifadesi kafada yer eden bir ifadeymiş, ihtiyarlayan zihinlermiş anlamış olduk bir kez daha. Allah onlardan razı olsun, yaşamında hedef güden her insanı kuşatıcı mahiyetiyle sarsıyor bizleri, her ikisinin de imanı.

80 yıllık, kendisini ibadetlere ve ardında sadaka-i cariye bırakmaya adayan, koca dalları olan bir çınar Abdurrahman Geven.

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz