Çevre-Hayvan HaklarıHaberlerÖrnek İnsanlarTürkiye

Boşa Akan Suları Çeşmeye Dönüştüren Abdurrahman Amca

Bir toplum değerleriyle büyür, gelişir ve ayakta kalır. Değerleri yaşamayan ve değerlerini yaşatmayan toplumlar bir gün elbette yok olmaya mahkumdur. Güzelliğe münbit topraklarımızdan bir haberi bu kez sizlere aktarıyoruz.

Yolumuz bu kez Amasya’ya düşüyor. Amasya Akdağ’a uzanan bu yolculukta yolumuza rehber, ilerleyen yıllarımıza örnek olacak kişi, 80 küsur yaşlarındaki Abdurrahman Geven. Ömrünün geriye kalan zamanının saniyeleri damlalar halinde akıp giderken Abdurrahman Amca, Efendimiz Aleyhisselamın;“Kıyametin kopacağını da bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” hadisiyle uyanıyor güne.

Ve eline kazma küreği alarak yola düşüyor. Yoldan taşları atıyor, yolları kürüyor. Yeri geliyor köylünün yardımına koşuyor. İmkanı doğrultusunda dere üzerine ağaçtan, betondan köprüler yapıyor. Boşa akan suları çeşmeye dönüştürüyor. Yaptığı çeşmelerden insanlar, önünden akan sudan da hayvanların yararlanmasını gözeterek insan ve hayvanların geleceği yerleri özenle seçen Abdurrahman Amca’nın şu ana kadar yapmış olduğu çeşme sayısı on yediyi bulmuş durumda. Onun daima hayırda yarışı ve enerjisi görülmeye değer doğrusu.

Ulaşılmak istenen her gaye; inanç, çaba ve hareket bekler bizden. Necip Fazıl’ın ifadelerinde olduğu gibi:

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!”

Bu cümlenin uzantısı olarak, Abdurrahman Amcanın da hiçbir menfaat gözetmeksizin yaptığı tüm bu uğraşlarında bir gayesi var. Gönlü genç Abdurrahman Amca güler yüzle ekliyor:

“Yoldan bir taş almanın ne kadar çok sevabı var. Ben, öteki dünyada bir şefaate sebep olur diyerek bunu yapıyorum.”

80’lik Bir Genç

Bir gün Kur’an okurken Tevbe suresi 41. ayetindeki cihat çağrısına kulak veren ve kılıcını kalkanını kuşanan 90 yaşındaki Ebu Talha (r.a) geliyor aklımıza. “Yaşlılık” ifadesi kafada yer eden bir ifadeymiş, ihtiyarlayan zihinlermiş anlamış olduk bir kez daha. Allah onlardan razı olsun, yaşamında hedef güden her insanı kuşatıcı mahiyetiyle sarsıyor bizleri, her ikisinin de imanı.

80 yıllık, kendisini ibadetlere ve ardında sadaka-i cariye bırakmaya adayan, koca dalları olan bir çınar Abdurrahman Geven.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu