Bu Çeşme Susayanları Doyuruyor

Peygamberimiz (sav) “Sizin en hayırlınız, Allah için yedireninizdir.” buyurmaktadır.

Bu hadis-i şerif’in hakkını veren içimizdeki en hayırlı kimselerle bu kez ise Kırıkkale’de karşılaşıyoruz.

Kırıkkale Ümmül Kur’a Camii Derneği çorba çeşmesi yaptırarak yüzyıllardır bizlere miras kalan yardımlaşma, paylaşma ve ikram duygusunun tekrar hayat bulmasını sağlamakla birlikte ihtiyaç sahiplerinin her gün sıcak çorba içmesine de vesile oluyor. Hatta bu çeşme sadece ihtiyaç sahiplerine değil cami cemaatine, mahalleliye, öğrencilere, kısaca canı çorba çeken herkese hizmet ediyor.

Kırıkkale İl Müftüsü Şahin Yıldırım da camilerin yaşam alanlarına dönüştürülmesinin gerekliliğinden bahsedip akabinde şu sözleri kaydediyor:

“Camilerimizi fonksiyonlu hale getirmek için ecdadımızın bize bırakmış oldukları o güzel gelenekleri yaşatmak adına hayırseverlerimiz güzel bir düşünce içerisine girmekteler. Camimizin önceki ismi Kazım Karabekir’di. Hayırsever bir vatandaşımız caminin yerine yenisini yaptırmak suretiyle daha fonksiyonlu bir hale getirdi.”

Ayrıca kendisi çorba çeşmesi hakkında da şunları söylüyor:

“Çorba çeşmemizde günlük yaklaşık 600 bardak çorba ikramında bulunulmaktadır. Bardaklarımız çeşmenin yanındadır ve vatandaşlarımız gelir, almak istedikleri kadar çorba alırlar. Çorbayı verenle alan hiçbir zaman birbirini görmez. Ecdadımızın da böyle güzel bir estetiği vardı. Bu estetik burada halen yaşatılmaya çalışılıyor.”

Cami Derneği Başkanı Şerife Kaymakçı ise, çorba çeşmesinin 24 saat kullanıma açık olduğunu ve amaçlarının küçük bir külliye olmak olduğunu söyledi.

Bunun yanında cami derneği tarafından vatandaşlara ve ihtiyaç sahiplerine, çorbanın dışında cuma günleri başka hayırseverlerce lokma, aşure ve sütlaç gibi tatlılar da ikram ediliyor.

Ayrıca bu cami Kırıkkale’nin en büyük değerlerinden olan kutsal emaneti bulundurma özelliğiyle de tanınmakta. Caminin iç bünyesinde ‘burka’ adıyla Kabe’yi 1988 yılında örten örtünün 24 metrekarelik kapı örtüsü bulunmaktadır. Bu örtü için Kırıkkale’den ve çevre illerden ziyarete gelen birçok vatandaş bulunmakta.

Diğer Güzel Haberler

İslam’la tanışmadan önce içindeki boşluğu fark etti ve içinde bulunduğu durumu sorgulamaya başladı. İşte böylece Johanna’nın hayat hikâyesi başlamış oldu. 26 yaşında olan Polonyalı genç hanım, kendisini şu an 3 yaşında görüyor ve Müslüman olmadan önceki hayatı için, sadece bir deneyimdi diyor. Okumak İçin Tıklayın

Sınırlarımızı biraz zorlayıp, İslami hassasiyetlerinden taviz vermeyen Hazza Al Mansoori ile beraber uzaya çıkmaya ne dersiniz? Uzaya çıkan 11. Müslüman astronot olan Hazza Al Mansoori “Uzayda ne yiyeceğim?” düşüncesiyle astronotlar için helal gıda arayışına girdi. Rus bir firma aracılığıyla Müslüman astronotlara özel konserveler hem helalliğine dikkat edilerek hem de uzay koşullarına uygun şekilde üretildi. Böylece dini emirlerde gösterdiği hassasiyetleriyle tüm dünyaya örnek oldu. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz