Bir Azim Yolculuğu Hikayesi: Cahide Şan

Yaşın, konumun ve diğer etmenlerin, bir şeyi yapmaya duyulan inancın önüne geçemediği bir hikaye. Cahide Şan'ın hafızlık hikayesi.

0
352

Bu haberimizde sizlere azmiyle örnek bir kişiyi Cahide Şan’ı tanıtacağız. Azimli dedik, çünkü kendisi 40 yaşındayken, olmaz, demeden hafızlık yapmaya niyetlendi, iki yılın sonunda da hafız oldu. Deyim yerindeyse bu yola baş koydu. Bu yolculuğa gelin birlikte tanık olalım.

Konya’da yaşayan Cahide Şan 42 yaşında ve 3 çocuk annesi. Vaktiyle bazı şartlardan dolayı ilkokul eğitiminin ardından son bulan okul hayatı, onun içinde hep bir ukde olarak kalmıştı. Kararlı kişiliğiyle örnek şahsiyet Şan, bunun böyle devam etmesine izin vermedi. Mücadele etti ve eşi ve çocuklarının da desteği ile yarım kalan eğitim hayatına yeniden başladı. Yaşadığı süreci Cahide Şan şu şekilde anlatıyor:

“İçimde her zaman okuma ve ilim öğrenme isteği vardı. Bu isteğimin doğrultusunda önce ortaokul ve liseyi bitirdim ardından da üniversite sınavına girdim. İki yıllık sosyal bilimler bölümünü sonra da ilahiyat ön lisans programını tamamladım. Ev ve diğer işlerin arasında zorlandığım zamanlar oldu ancak eşim ve çocuklarımın desteği hep benimleydi.”

“Allah’ın Verdiği Büyük Hazine”

40 yaşındayken de Kur’an’ı ezberleyerek hafız olmaya karar veren Cahide Şan, evinin yakınındaki Ali Gav Medresesi Daru’l Huffaz’da, hafızlık eğitimine başladı. İki yılda Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen Cahide Şan, aynı merkezde sağlama yapıyor ve şu an belge almak için hazırlanıyor.

“Hafızlık, Allah’ın verdiği büyük bir hazine ve bana Allah 42 yaşında hafızlığı nasip etti elhamdülillah.”

Allah’ın rızasını kazanmak için çıkılan yollarda her daim Allah’ın yardımının da bizimle olacağını vurgulayan Cahide Şan bizlerle şu notu paylaşıyor:

“Samimi bir şekilde istedikten sonra Allah nasip ediyor, yolunuzu kolaylaştırıyor. Karşınıza size yardımcı olacak insanları çıkarıyor. İnsan istedikten sonra başaramayacağı şey yoktur. Sadece samimi bir şekilde istemek gerekiyor.”

Önceki İçerikTürkiye’nin Camileri: 42 Konya
Sonraki İçerikYeni Zelandalı Çocuklara Umut Olacak: Aya ve Kelebek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz