Cezayir Müslümanları Tarihi

0
316
Cezayir Müslümanları

Geçmişten günümüze İslam, pek çok ülkeye ulaşmış ve insanları nuruyla aydınlatmıştır. Bu ülkelerden biri de Afrika’nın kuzeyinde bulunan ve İslam’ın doğduğu topraklara çok yakın olan Cezayir’dir. Bu yazımızda Cezayir Müslümanlarını ele alıyoruz.

Afrika Kıtası ve Akdeniz’in yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Cezayir’in kuzeyinde Akdeniz, güneyinde ise çöl iklimi hakimdir. Hatta Sahra Çölü’nün büyük bir kısmı bahsettiğimiz güney kısmında bulunuyor.

Cezayir Müslümanları Tarihi
Cezayir Müslümanları Tarihi 1

İslam’ın Cezayir’e Geliş Süreci

Cezayir’in İslam’la tanışması ise Mağrib adı verilen bölgeye yapılan Arap akınları ile başlamış. Başta Berberî kabilelerin mukavemetiyle karşılaşan Araplar, fetih hareketlerini devam ettirerek çeşitli zaferler elde etmiş. Sonrasında düzenledikleri seferlerle Berberî kabileler arasında İslam’ın yayılmasına ortam hazırlayan Emeviler, izledikleri yanlış politikalar yüzünden çeşitli isyanlarla karşılaşmış. Bu isyanlar sonucunda Abdurrahman bin Rüstem tarafından kurulan Rüstemî Devleti de Müslüman Cezayir’de kurulan ilk bağımsız devlet olmuş. Miladi 7. yüzyıla rastlayan bu olay sonrası Osmanlılara kadar Fâtımî Devleti, Murâbıtlar ve Muvahhidler gibi çeşitli güçlerin egemenliğine giren Cezayir en son İspanyolların saldırısına uğramış.

Tamentfo
Tamentfo 2

Osmanlı Döneminde Cezayir

Cezayir’in Osmanlı hakimiyetinde olduğu yıllardan bahsedecek olursak öncelikle Hızır ve Oruç reislere değinmeliyiz. Kardeş olan Hızır ve Oruç reisler İspanyol işgaline karşı bölgeye gelerek burayı savunmaya başlamışlar. Savaşta Hızır Reis hayatını kaybetmiş ve akabinde Yavuz Sultan Selim‘in desteğini elde eden Oruç Reis ise Cezayir’in Osmanlı hakimiyetine girmesini sağlamıştır. Osmanlı’nın zayıflamasıyla birlikte Cezayir, Fransız sömürgesi haline gelmiş. Uzun yıllar süren sömürgecilikten sonra 1962’de bağımsızlığına kavuşmuş.

Ottoman Algeria
Ottoman Algeria 3

Günümüzde Cezayir

Cezayir nüfusunun %99’unu Müslümanlar oluşturuyor. Anayasaya göre herkesin kendi dinini seçme ve yaşama özgürlüğü vardır. Ortaokullarda İslam Hukuku zorunlu ders olarak okutuluyor. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı bulunan ülkede din görevlileri devlet memuru sayılıyor ve maaş alıyorlar. Herhangi bir dini faaliyet için Diyanet İşlerinden izin alınması gereken ülkede Müslümanlar hâlâ ağırlıklı olarak Fransızca konuşuyor.

Le Monument des Martyrs
Şehitler Anıtı, Le Monument des Martyrs 4

Kaynaklar

  1. Cezayir Müslümanları Tarihi, https://pixabay.com/tr
  2. Tamertfo, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alg%C3%A9rie_El_Marsa_Mosqu%C3%A9e_de_Tamentfoust_2020_2_SU-HS.jpg
  3. Ottoman Algeria, https://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_Algeria#/media/File:Martinus_Schouman_-_Het_bombardement_van_Algiers.jpg
  4. Şehitler Anıtı, Le Monument des Martyrs, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Le_monument_des_martyrs.jpg
  5. Cezayir, İslam Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/cezayir
  6. Cezayir, Wikipedia, https://tr.wikipedia.org/wiki/Cezayir
Önceki İçerikResûlullah’ı (sav) Anma Sanatı: Naat
Sonraki İçerikBlackburn Rovers Takımı Açtığı Mescid ile Övgü Topladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz