Cleveland Müslümanlarından Örnek Proje

0
40

Kuzeydoğu Ohio kentindeki Müslüman doktorlar, kendi imkânlarıyla bir havuz oluşturup sıhhi ihtiyaçlarını karşılayamayanlara ücretsiz faydalanabilecekleri bir klinik açıyorlar. Ohio’nun bir eyaleti olan Cleveland’da açılan Ibn Sina Muayenehanesi hafta sonları açık oluyor ve otuzdan fazla hasta muayene edilebiliyor.

Hastalardan herhangi bir ücret talebinde bulunulmuyor.

Birkaç ay öncesine kadar bu mekân Cleveland İslam Merkezi’nin deposu olarak kullanılıyordu. Bağışlarla yapılan restorasyondan sonra bu bina bir halk sağlığı merkezine dönüştürüldü. Merkezde iki test odası ve bir de bekleme odası bulunuyor.

“Kaynaklarımız, yeteneğimiz ve potansiyelimiz var. Vaktimizden birazını insanlarla paylaşırsak onların hayatlarında büyük değişiklikler yapabiliriz.” Diyor Dr.Mansoor Ahmed.

Hala Sanyurah doktorların böyle yapmalarının toplumlarına olan bir vefa borcu olduğunu söylüyor:

“Birçok doktor buraya dünyanın farklı köşelerinden daha iyi imkânlar bulmak için geliyor. Şimdi ise onlar buraya yerleşmiş durumdalar. Bazıları hastanelerde çalışıyor, bazıları kendi muayenehanelerini açtılar, şimdi de onlar bir araya gelip toplumlarına olan vefa borçlarını ödemek istiyorlar.”

Kliniğin en önde gelen özelliği ise sadece öncelikli vakalarla uğraşmamaları. Bu klinikte acil servisin yanı sıra astım, diyabet, uyku düzensizliği, zihinsel rahatsızlıklar gibi birçok hastalık da tedavi ediliyor. Kliniği kuranların çoğu Müslümanlar. Ancak klinikte sigorta olup olmamasına bile bakılmadan tüm vatandaşlara hizmet veriliyor.

Dr. Ahmed diyor ki: “Biz tıp bilimini hastalığın etkilediği bütün insanlar için öğrendik. Steteskopumuzu hastaya dokunduracağımız vakit ona dünyanın neresinden olduğunu sormayız.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir !

İşitme Engelliler İçin Kur’an-ı Kerim Uygulaması

2018 Yılının Müslüman Bilim Adamları

90 Yaşında İslam’ı Buldu

Hapishanede Müslüman Olan Rapçi: Dave East

Sıra Dışı Kütüphane Projesi

Kamerunlu Yetim Beşir’in Hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz